تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش ضدعفونی تخم نطفه دار

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۲۹

تخم های نطفه دار پس از خروج از مرغ دارای انواع آلودگی ، عفونت و باکتری بر روی سطح پوسته هستند. این آلودگی ها بدلیل عفونت و آلودگی های موجود در مخرج مرغ است. بدلیل این آلودگی ها اگر تخم نطفه دار قبل از قرار گیری در دستگاه جوج کشی ضدعفونی نشود ، باکتری ها از نافظ روی پوست عبور کرده و وارد تخم میشوند و ممکن است بر روی راندمان دستگاه جوجه کشی تاثیر منفی داشته و آسیب جبران ناپذیر بر جنین وارد کند.

راهنمای ضدعفونی تخم نطفه دار
« راهنمای ضدعفونی تخم نطفه دار »

آموزش پاک کردن تخم نطفه دار از آلودگی

روش پاک کردن آلودگی های روی پوسته تخم نطفه دار سوال بسیاری از افراد تازه کار صنعت جوجه کشی است. آلودگی هایی که بر روی گوسته تخم وجود دارد به راحتی میتوان با مسواک پاک کرد ؛ اما توصیه میکنیم که هرگز برای پاک کردن این آلودگی ها از آب و دستمال خیس استفاده نکنید. زیرا شستشو با آب و یا دستمال کشیدن به تخم باع ساییده شدن آهک پوسته شده و منافظ روی پوسته را می پوشاند.

پوشانده شدن پوسته تخم نطفه دار تنفس جنین را در حین دوره جوجه کشی با مشکل مواجه میکند و احتمال خفه گی آن وجود دارد ، زیرا تنها راهی که جنین از طریق آن به اکسیژن تازه دسترسی دارد منافظ بسیار ریز موجود بر روی پوسته تخم است.

سایر روش های ضدعفونی تخم نطفه دار

پس از تمیز کردن تخم های نطفه دار بری حذف باکتری های روی پوسته بهتر است تخم ها را به روش های دیگری نیز ضدعفونی کنید. در زیر چند روش از راه های ضدعفونی ذکر شده است :

 

۱- ضدعفونی کردن تخم ها به کمک گاز فرمالدئید

گاز فرمالدئید یک نوع ماده مناسب برای پاکسازی تخم های نطفه دار است. هر چقدر تخم های نطفه دار را پس از تخمگذاری سریعتر ضدعفونی کنید بیشترین راندمان جوجه دهی را کسب خواهید کرد. گاز فرمالدئید را می توان از ترکیب کردن سه عنصر پتاسیم پرمنگنات و فرمالین تولید کرد.

 

۲- ضدعفونی تخم ها به روش اسپری

با استفاده از اسپری حاصل از ترکیب آمونیوم و فرمالین میتوان به سادگی باکتری های موجود بر روی پوسته را از بین برد. مواد فنلی نیز برای ضدعفونی تخم های نطفه دار مناسب هستند. استفاده از این مواد برای تمیز کردن تخم ها میتواند بهتر از استفاده از گاز فرمالدئید باشد.

 

۳- ضدعفونی تخم نطفه دار به روش غوطه ور ساختن

در این روزش تخم های نطفه دار را در محلول پرکلرین یا ترکیبات آمونیوم غوطه ور می کنند. دمای محلول مایع نیز نیاید از ۴۳ الی ۴۹ درجه سانتی گراد تجاوز کند. همچنین در این روش تخم ها نباید بیشتر از ۳ دقیقه در محلول قرار بگیرند.