مقایسه شیر پاستوریزه و محلی

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۰۶

امروزه خصوصیات مفید شیر بر کسی پوشیده نیست ؛ این ماده لبنی سرشار از انواع مواد مورد نیاز بدن بوده نقش بسیار پر رنگی در کاهش بیماریهای لثه و دندان ، پوکی استخوان ، دیابت ، نقرس ، فشار خون ، برخی از انواع سرطان ها و … ایفا میکند. علاوه بر این مصرف روزانه شیر به افزایش قد ، بهبود قدرت یادگیری ، استحکام استخوان ها ، تقویت بینایی ، افزایش قدرت بدنی ، طول عمر و … نیز کمک می کند. با توجه به توصیه غالب پزشکان اطفال زیر ۷ سال باید روزانه در حدود ۱٫۵ لیوان ، نوجوانان ۷ تا ۱۲ سال ۲ لیوان ، نوجوانان حدود ۳ لیوان شیر مصرف کنند. با این حال یکی از چالش برانگیز ترین سوالاتی که در مصرف کنندگان ایجاد میشود این است که شیر پاستوریزه بهتر است یا شیر محلی؟ خصوصیات مثبت کدام یک از آنها بیشتر است؟ در این مطلب از سابت ما به بررسی این موارد پرداخته ایم و برای دانستن آنها میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

مقایسه خصوصیات شیر محلی و پاستوریزه

در باور عموم شیرهای محلی بهتر و با کیفیت تر از شیر پاستوریزه است. شما حتی با یک جستجوی کوچک در وب متوجه این خواهید شد که عموم پزشکان قدیم استفاده از شیر محلی را ارجع تر از شیر پاستوریزه میدانند. بعضی از افراد نیز بر این عقیده هستند که شیر پاستوریزه از شیر خشک ساخته میشود! همچنین به عقیده برخی دیگر از افراد جوشاندن شیر در منزل همانند پاستیرازیسیون عمل کرده و میکروب های مضر را از بین میبرد.

شیر پاستوریزه

« شیر پاستوریزه »

مقایسه دو نوع شیر محلی و پاستوریزه از لحاظ ارزش غذایی

در زمان جوشاندن شیر در خانه باید دمای آن را به صد درجه سانتیگراد رسانده و آن را بمدت طولانی تحت حرارت قرار دهیم. بر اساس نظریه کارشناسان جوشش شیر به این شیوه تغییرات زیادی در ترکیب آن ایجاد میکند و باعث از بین رفتن ویتامین های آن میشود. با جوشاندن شیر مقادیر زیادی از ویتامین C ، ویتامین B1 ، B12 ، B6 و اسید فولیک کاهش پیدا کرده و از طرف دیگر جوشیدن شیر سبب کاهش کلسیم محلول در آن نیز میگردد. علاوه بر این پروتئینی بنام پروتئین V در شیر وجود دارد که به هنگام جوشش آن منعقد شده و به دیوار ها و کف ظرف میچسبد. با این موارد ارزش غذایی شیر جوشیده شده تا ۲۵٪ کاهش پیدا میکند. تمامی ویتامین ها و پروتئین های از دست رفته از ارزش غذایی بالایی برخوردار بوده و بدن انسان  قادر به جذب تمامی آنهاست.

در شیرهای کارخانه ای فرایند پاستوریزه توسط دستگاه های پخت شیر صنعتی و تحت دمای مناسبی انجام میگیرد. به کمک تجهیزات لبنیاتی پیشرفته و صنعتی میتوان در عین از بین بردن عوامل میکروبی از حذف کلسیم ، ویتامین ها و سایر املاح جلوگیری بعمل آورد.

مقایسه دو نوع شیر محلی و پاستوریزه از لحاظ بهداشت

توجه کنید که با جوشاندن شیر باز هم احتمال زنده ماندن میکروب ها و عوامل بیماری زا وجود دارد ؛ به همین علت نمیتوان سالم بودن و استاندارد بودن شیر مصرفی را بصورت صدی صد گارانتی کرد. این در حالیست که در کارخانه های تولید شیر پاستوریزه شیر از لحظه ورود به کارخانه تا زمان پخت و بسته بندی تحت بررسی های دقیق علمی قرار میگیرد. علاوه بر این کیفیت شیرهای کارخانه ای از بدو دامپروری تا به هنگام ورود به کارخانه تحت نظارت سازمان وزارت بهداشت قرار گرفته و استاندارد بودن آن تضمین میشود. این درحالیست که شیرهای محلی بدون بررسی اصول بهداشتی از درب دامپروری به دست فروشنده و مصرف کننده میرسد.

مقایسه دو نوع شیر محلی و پاستوریزه از لحاظ تاریخ انقضاء

شیرهای پاستوریزه دارای تاریخ تولید و انقضای دقیق و صحیحی هستند. به همین علت خریدار میتواند با خیالی آسوده نسبت به مصرف شیر تا تاریخ انقضای درج شده اقدام کند. این در حالیتست که شیرهای محلی و دامداری دارای تاریخ تولید و انقضای مشخصی نبوده و تهیه کننده این نوع محصولات ناچارند تا به فروشنده اعتماد کنند.

شیر محلی

« شیر محلی »

مقایسه انواع آلودگی در شیرهای محلی

بطور کل آلودگی های شیرهای محلی به دو گروه تقسیم میشود:

۱. عوامل بیماری زا بین انسان و حیوان : عوامل بیماری زا در صورت استفاده شیر آلوده به انسان منتقل میشوند. از نمونه این بیماری ها میتوان به سل گاوی و تب مالت اشاره کرد.

۲. عوامل فساد شیر : این عوامل ممکن است که انسان ها را بطور مستقیم بیمار نکند ؛ اما وجود آنها سبب میشود تا عوارض منفی در ترکیب آن (پروتئین، چربی و …) ، پایین آمدن کیفیت و فساد سریع شیر می شود.