تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

سود نگهداری میوه در سردخانه

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۸٫۰۲

سود سردخانه میوه مانند بسیاری از مشاغل تابع موارد مهمی مانند مدیریت صحیح مجموعه می باشد. معمولاٌ سردخانه های میوه در تناژهای متفاوت و در انواع نمونه های صنعتی و کانکسی اجرا میشوند. زمانی یک سردخانه میوه توجیه خواهد داشت که متناسب با محصولات کشاورزی آن منطقه بوده و با آب و هوای محل اجرای طرح سازگاری کامل داشته باشد. همچنین در طراحی سردخانه میوه باید تجهیزات به کار رفته در ساخت آن از کیفیت ساخت بالا برخوردار بوده و متناسب با ظرفیت سردخانه باشد. در غیر اینصورت هزینه های نگهداری و تعمیر سردخانه و یا هزینه های برق سود سردخانه را به هزینه جاری تبدیل میکند و سردخانه زیان ده میشود. در این مطلب از سایت در مورد سود سردخانه میوه بحث نموده ایم.

سردخانه میوه

« سردخانه میوه »

سود سردخانه های میوه چه مقدار است؟

عموماً سود دهی سردخانه ها به اساس اجاره می باشد ؛ بدین صورت که کشاورزان و یا دلالان میوه ها و محصولات خود را به سردخانه ها تحویل میدهند و به اجای آن مبلغی را بعنوان اجاره بهاء به سردخانه پرداخت میکنند و به اصطلاح سردخانه را کرایه میکنند. سردخانه داران نیز مسئولیت دارند تا از محصولات مشتریان محافظت کرده و در زمان مقرر آن را به مشتری تحویل دهند. عملیات اصلی سردخانه ها ، حفظ رطوبت و برودت متناسب با محصول می باشد.

سردخانه ها معمولاً به دو دسته سردخانه های زیرسفر و سردخانه های بالای صفر تقسیم میشوند. سردخانه های میوه غالب از نوع بالای صفر بوده و سردخانه های زیر صفر به ندرت برای نگهداری میوه استفاده میشود. برای به دست آوردن سود سردخانه ابتدا باید هزینه های جاری سردخانه را برآورد کنیم. سپس کل مبلغ هزینه ها را از حق الحفاظ ماهیانه کسر میکنیم تا سود ماهیانه خالص سردخانه به دست آید.

هزینه های سردخانه

هزینه های جاری سردخانه عبارتند از : هزینه های آب و برق ، تجهیزات برودتی ، هزینه های کارگری ، انبارداری و ... می باشد. در سردخانه ها خدمات انبارداری شامل کنترل موجودی محصول و چیدمان آنها بوده که هزینه بر است. برای چیدمان محصولات در سردخانه ها بیشتر از روش های مکانیزه استفاده میشود ولی این روش نیز نیاز به نیروی کار دارد. همچنین در سردخانه ها محصولات باید همیشه کنترل شوند.

یکی دیگر از هزینه های جاری سدخانه ها هزینه نگهبانی است. طبعاً هزینه های نگهبانی برای سردخانه ها بدلیل بازرسی 24 ساعته و بررسی عملکرد سردخانه در شبانه روز هزینه بر است. در سردخانه ها تجهیزات برودتی نیز باید به صورت دوره ای سرویس شوند. لازم به ذکر است که در هر سال تجهیزات داخل سردخانه به طور متوسط دچار ۷ درصد استهلاک میشوند. بنابراین بخشی از هزینه ها صرف تعمیر و یا سرویس تجهیزات سردخانه خواهد شد.

سود سردخانه میوه

« سود سردخانه میوه »

تعرفه نگهداری میوه در سردخانه

میزان درآمد سردخانه ها به تعرفه های تعیین شده از طرف وزارت بازرگانی بستگی دارد. این وزارت خانه با توجه به شرایط اقتصادی در هر سالن رخ ها را اعلام میکند. تعرفه نگهداری میوه در سردخانه بدین شکل است که به ازای هر کیلو گرم در ماه، مشتری بر اساس تعرفه مشخص شده مبلغی را پرداخت میکند. البته تعرفه نگهداری روزانه و بلند مدت نیز وجود دارد. ناگفته نماند که در تعرفه های سردخانه هزینه های بارگیری و تخلیه کالا به صورت جداگانه حساب میشود. همچنین تعرفه تعیین شده فقط به سردخانه هایی تعلق گرفته میشود که تمامی شرایط استاندارد را دارا بوده و قوانین مرتبط با این صنعت را رعایت میکنند.