تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

سودآورترین محصولات گلخانه ای

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۱۴

صنعت کشاورزی به زیر شاخه های متعددی تقسیم می شود که یکی از مهم ترین و محبوبترین آن پرورش محصول در گلخانه است؛ در واقع کاشت و پرورش محصولات گلخانه ای امروزه از جمله فعالیت های زود بازده و سود ده به شمار می رود. همانطور که میدانید محصولات مختلف کشاورزی اعم از انواع میوه در کنار گل ، گیاه و حتی بوته به دلیل تقاضای بالا، نرخ فروش قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

از این رو با راه اندازی یک گلخانه و کاشت و پرورش محصولات مختلف پرفروش میتوان سودهایی زیادی را در این زمینه کسب نمود. ما در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین و پرفروش ترین محصولات گلخانه ای آشنا کنیم تا بدین شکل با اطمینان و اطلاعات بیشتری گام در این زمینه بگذارید.

سود ده ترین محصولات گلخانه ای

« سود ده ترین محصولات گلخانه ای »

جهت به دست آوردن بالاترین سود در تجارت انواع محصولات گلخانه ای اعم از گیاه، گل و یا میوه، پرورش دهنده ها تمایل بیشتری به کاشت محصولات پر تقاضا و گران دارند که امکان برداشت آنها در 1 سال چندین بار ممکن باشد. البته باید توجه داشت که برخی از محصولات گلخانه ای در طول سال تنها یک بار برداشت می شوند ولی در عین حال سوددهی بسیار زیادی دارند. برای آشنایی با این محصولات شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می کنم.

در عین حال که برخی محصولات مانند خیار و گوجه فرنگی گلخانه ای سوددهی قابل توجهی ندارند ولی این نوع میوه ها در طول سال برخلاف دیگر نمونه ها چندین بار برداشت شده و به فروش می رسند. همچنین مشکل بازاریابی برای این میوه ها را تجربه نخواهی کرد. جالب است بدانید که برخی تاجران میوه، این نوع محصولات را حتی قبل از رسیدن به مرحله برداشت خریداری می کنند.

علاوه بر این پرورش خیار و گوجه فرنگی در چنین مکان های بسیار راحت و کم دردسر می باشد، به طوری که حتی افراد بی تجربه نیز می توانند به راحتی نحوه کاشت این میوه ها را یاد بگیرند و آن را اعمال کنند.

سوددهی کشت زعفران

« سوددهی کشت زعفران »

پرورش زعفران گلخانه ای

زعفران یکی از پرطرفدار ترین و گران قیمت ترین محصولات گلخانه ای می باشد که نرخ فروش بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است. این طلای قرمز رنگ با توجه به شرایطی اقلیمی ما به شکل وسیعی کشت پرورش داده میشود. در ایام قدیم نگهداری و کشت زعفران بیشتر در زمین های کشاورزی آن هم به شکل کاملاً سنتی و فصلی صورت می گرفت. ولی اکنون چند سالی است که کشت هیدروپونیک و گلخانه ای زعفران در مقیاس های وسیع انجام می شود.

یکی از پر اهمیت ترین امتیاز های پرورش زعفران در گلخانه و سالن، قابلیت راه اندازی کردن آن در بیشتر نقاط کشور می باشد. بدیهیست که پرورش زعفران به شیوه سنتی بیشتر در قسمت های شمال شرقی ایران انجام می شود. ولی در سالن های گلخانه ای فرد میتواند در مقیاس های کوچک و محدود شرایط ایده آل برای کشت این محصول را خلق کند.

زعفران در طول 1 سال تنها یک بار برداشت می شود. برای پیاده سازی پرورش هیدروپونیک زعفران بهره گیری از تجهیزات گلخانه ای همچون رطوبت ساز پروانه ای، مهساز التراسونیک و هیتر گلخانه ای امری ضروری بوده که در واقع شرایط لازم را برای رشد این گیاه با ارزش ایجاد می کند.

در یک سالن پرورش زعفران به اندازه 100 متر مربع فرد قادر است به اندازه یک زمین کشاورزی به اندازه 500 متر مربع زعفران پرورش دهد. کیفیت محصول نهایی کشت شده در سالن پرورش و گلخانه نیز بی شک مانند روش سنتی بسیار ایدل آل بوده و گاهاً در بیشتر مواقع عیار زعفران حاصل شده از سالن ها فراتر از 270 محاسبه می گردد.

ولی پرورش زعفران در سالن و گلخانه اندکی تخصصی تر از دیگر محصولات و گیاهان است. از این رو چنانچه قصد وارد شدن در این زمینه را دارید، توصیه می شود ابتدا به طور گسترده در رابطه با شیوه پرورش و برداشت آن تحقیق نمایید تا با آگاهی نسبتاً بالایی استارت کار را بزنید.

سوددهی کشت توت فرنگی

« سوددهی کشت توت فرنگی »

پرورش توت فرنگی در گلخانه

از جمله محصولات دیگری که به شکل گلخانه ای پرورش داده شده و میزان سود دهی آن بالا است، توت فرنگی می باشد. این میوه خوش طعم و پرطرفدار در بازار داخلی و بین المللی گران قیمت بوده و درخواست نسبتاً زیادی دارد. جالب است بدانید که برداشت این محصول در گلخانه ها یک و نیم برابر در مقایسه با زمین های کشاورزی و شیوه سنتی در نظر گرفته می شود.

در یک سالن به اندازه 1 کیلومتر مربع امکان برداشت 10 تن توت فرنگی در یک سال وجود دارد. حائز اهمیت است بدانید که پرورش توت فرنگی گلخانه ای در مقیاس های پایین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. اما در یک سالن به اندازه 5 کیلومتر مربع فرد قادر است راندمانی در حدود 35 درصد به ثبت برساند.

سوددهی کشت قارچ

« سوددهی کشت قارچ »

پرورش قارچ در گلخانه

قارچ های خوراکی از دیگر محصولات پرفروشی هستند که از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است. طعم لذیذ و خواص فوق العاده آن باعث شده که این محصول نه تنها در ایران بلکه در کل جهان در حجم بسیار بالایی خرید و فروش داشته باشد. یکی از ویژگی های کاشت و پرورش انواع قارچ در سالن و گلخانه این است که فرد می تواند در مدت زمان 1 سال چندین دوره آن را برداشت کرده و درآمدزایی کند.

همچنین کاشت و پرورش قارچ با پیروی از این روش با توجه به امکان کنترل المان ها زمینه را برای چند برابر کردن بازده محصول نهایی به وجود می آورد. در سالن های پرورش قارچ از انواع دستگاه ها و تجهیزات گلخانه ای بهره گیری می شود که مهم ترین آن ها رطوبت ساز می باشد. چرا که بالا بودن رطوبت برای رشد قارچ امری حیاتی است و فرد الزامیست که از این دستگاه استفاده کند.

سوددهی کشت کاکتوس

« سوددهی کشت کاکتوس »

کشت کاکتوس در گلخانه

کاکتوس را می توان یکی از معروف ترین گیاهان زینتی و تزئینی در نظر گرفت که در مکان ها و محیط های مختلفی حتی به تعداد محدود نگهداری می شود. این گیاه نه تنها در ایران بلکه به صورت بین المللی و در حجم بسیار بالایی خرید و فروش می شود از این رو افرادی که در زمینه پرورش کاکتوس فعالیت می کنند هیچ دغدغه ای در رابطه با فروش این محصول ندارند.

یکی از پر اهمیت ترین ویژگی های این گیاه را می توان عدم نیاز به فضا یا محیط های بزرگ و وسیع در نظر گرفت. علاوه بر این سالن و گلخانه پرورش کاکتوس با کمترین نیاز به آب راه اندازی می شود ولی فرد می بایست حتماً از هیتر گلخانه ای برای تامین گرما و حرارت مورد نیاز جهت رشد این گیاه بهره گیری کند.

سوددهی کشت گیاهان دارویی

« سوددهی کشت گیاهان دارویی »

سبزی و انواع گیاهان دارویی

پرورش سبزیجات و گیاهان دارویی در سالن ها و گلخانه ها معمولاً در فصول سرد سال صورت میگیرد. در واقع در این فصل ها پرورش و کشت به شیوه سنتی امری غیر ممکن می باشد و در حالی است که گیاهان و محصولات سالادی به طور روزانه و در حجم بالایی توسط مردم خرید و مصرف می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده با پرورش گیاهان دارویی مختلف همانند گل گاوزبان، به لیمو، اسطوخودوس ، بابونه ، آویشن ، نعنا ، آلوئه ورا و ... فرد می تواند یک منبع درآمد با سود دهی مناسب به شکل دائمی برای خود ایجاد کند.

سوددهی کشت گیاهان تزیینی

« سوددهی کشت گیاهان تزیینی »

پرورش گل و گیاهان تزیینی

پرورش و نگهداری گل و گیاه در سالن ها و گلخانه ها را می توان یکی دیگر از راه های ایجاد منبع درآمد با سود فوق العاده بالا در نظر گرفت. گل های زینتی مختلف همچون رز، درختچه های زینتی، ارکیده و گل های لوکس و آپارتمانی با توجه به محبوبیت بسیار بالا فروش قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

فرد می تواند این فعالیت را به عنوان یک شغل دوم در نظر بگیرد که بدون نیاز به توجه دائمی و تمام وقت قابل مدیریت است. با داشتن یک فضا به اندازه 50 تا 200 متر می توان پرورش گل و گیاه زینتی را راه اندازی نمود؛ البته در صورت بزرگ بودن محیط سود حاصل از کار نیز چندین برابر می شود.