تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش سرلاک دادن به پرندگان زینتی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۱

جوجه های یکروزه پرنده های زینتی بعد از تولد بسیار ضعیف هستند و هیچگونه بال و پری ندارند. درصورتیکه به انها توجه نشود به سرعت از بین میروند. با این آموزش شما میتوانید نحوه سرلاک دادن به آنها را فرا بگیرید و بتوانید به آنها غذا بدهید.

سرلاک منبع غذایی مطمئن و فوق العاده برای جوجه های پرندگان زینتی است. مقادیر بسیار زیادی ویتامین و پروتوئین و مواد معدنی در سرلاک وجود دارند که به رشد جوجه ها کمک میکنند. در ایران قیمت سرلاک اورجینال بالا بوده و برخی از فروشنده ها نیز سرلاک فیک را بعنوان سرلاک اورجینال به فروش میرسانند. به همین علت تصمیم گرفتیم تا در این مطلب آموزش تهیه سرلاک و روش غذا دادن به جوجه های یکروزه را برایتان شرح دهیم.

سرلاک دادن به پرندگان زینتی

« سرلاک دادن به پرندگان زینتی »

چه پرندگانی سرلاک می خورند؟

جوجه هی یکروزه اکثر طوطی سانان مانند کاسکو ، طوطی برزیلی ، قناری ، مرغ عشق ، کاکادو و... در بدو تولد خود نیاز به تغذیه دارند. عموماً مادر این پرندگان غذا را جویده و در چینه دان خود نگه میدارند تا جوجه از آن بخورد ؛ اما برخی از پرندگان مادر این کار را انجام نمیدهند و شما را مجبور به غذا دادن به جوجه ها میکنند. به همین علت شما چاره ای جز تامین تغذیه آنها تا یکماهه گی پرندپان ندارید. بهترین تغذیه برای جوجه های یکروزه سرلاک است. توجه کنید که این نوع سرلاک با سرلاک انسانی متفاوت می باشد.

نکات اصلی در خرید سرلاک جوجه ها

حتی المکان سعی کنید تا سرلاک های برندهای معتبر تهیه کنید. درصورتیکه نمیتوانید سرلاک معتبر پیدا کنید سرلاک فله ای هم خرید نکنید! سرلاک های فله ای ممکن است تقلبی بوده و به پرنده شما آسیب برسانند. پیشنهاد میکنیم خود اقدام به تهیه سرلاک کنید تا از عواقب سرلاک های درجه دو و سه در امان بمانید.

ذکر این نکته نیز مهم است که در زمان خرید سرلاک دقت کنید که سرلاک پرنده ها با هم مختلف است. بعنوان نمونه سرلاک قناری با مرغ مینا متفاوت است.

سرلاک مخصوص پرندگان از چه موادی تشکیل میشود؟

در سرلاک های آماده انواع ویتامین ، پروتئین و مواد معدنی وجود دارد. در سرلاک دست ساز از موادی مانند تخم کتان ، ارزن ، آرد ذرت ، ویتامین و سایر مواد مغذی استفاده میشود. برای ساختن سرلاک برخی گونه از پرندگان نیر از گندم و جو نیز استفاده میشود.

نحوه درست کردن سرلاک برای طوطی

« نحوه درست کردن سرلاک برای طوطی »

سرلاک مخصوص پرندگان از چه موادی تشکیل میشود؟

در این بخش دو روش تهیه غذای پرندگان زینتی را برایتان آموزش میدهیم. برای تهیه سرلاک دستی به دستگاه آسیاب و الک آشپزخانه نیاز دارید.

مواد اولیه سرلاک مخصوص پرندگان زینتی کوچک عبارتند از:

  • یک پیمانه گندم
  • یک پیمانه جو
  • یک چهارم پیمانه برنج
  • یک ششم پیمانه آرد ذرت

 

روش تهیه :

بدین منظور باید از مواد پوست گرفته استفاده آماده استفاده کنید. بسته های پوست گرفته شده گندم و جو در هایپرمارکت ها به فروش میرسند. دانه های پوست گرفته شده را بهمراه برنج داخل آسیاب بریزید تا به آرد تبدیل شوند ؛ سپس آرد ذرت را بدان اضافه کنید و دوباره مخلوط کنید. سرلاک شما آماده است! آن را داخل ظرف درب دار بریزید و در جای خشک نگهداری کنید.

 

مواد اولیه سرلاک مخصوص جوجه های زینتی عبارتند از:

  • سی گرم ارزن
  • ده گرم تخم کتان
  • پنج گرم مغز تخمه آفتابگردان خام
  • پنج گرم پودر سفیده تخم مرغ
  • شش گرم آرد ذرت
  • پانزده گرم مولتی ویتامین پودری

 

روش تهیه :

ابتدا دانه های بدون پوست ارزن را با مغز تخم آفتابگردان داخل آسیاب بریزید تا نرم و یکدست شود. حال آرد ذرت و پودر سفیدکننده تخم مرغ را به آنها اضافه کنید. لازم به ذکر است که پودر سفیده تخم مرغ در قنادی ها و یا فروشگاه های شیرینی پزی قابل تهیه است.

توصیه ما این است که میزان سرلاک را به مقدار کم تهیه کنید و برای پرندگان بصورت تازه بدهید. با اینحال اگر وقت و زمان کافی برای اینکار ندارید میتوانید میزان تولید خود را برای تغذیه چند هفته ای پرنده ها افزایش دهید.

آموزش سرلاک دادن به طوطی

« آموزش سرلاک دادن به طوطی »

روش غذا دادن به جوجه پرندگان زینتی

شیوه های غذا دادن به پرنده های زینتی متفاوت است. برای نمونه در پرورش کاسکو یا مرغ مینا تفاوت های بسیاری در زمینه تغذیه وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به کتب پرورش طوطی سانان مراجعه کنید.