تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

سردخانه جسد چیست؟ معرفی انواع سردخانه جسد

بروز شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۲۹

برخی از افراد مرگ را بخشی از زندگی هر موجود زنده میدانند و معتقد هستند که جلوگیری از مرگ هیچ گاه محقق نخواهد شد ؛ چرا که این موضوع کاملاً با ماهیت موجود زنده در تضاد است. سردخانه جسد و یا همان سردخانه میت دستگاهی ست که با پایین آوردن دمای بدن انسان باعث سالم ماندن جسم او می گردد. به طوریکه با این روش تمام خون بدن را تخلیه و آن را منجمد می‌ کنند و برگشت به زندگی، برای بیمار ممکن نیست. این کار تنها برای آینده و فناوری آینده انجام می‌ شود. حال که با ماهیت و کارایی سردخانه جسد آشنا شدید پیشنهاد میکنیم تا انتهای مقاله را دنبال کنید تا اطلاعات کاملی را در مورد این محصول بدست آورید.

انواع سردخانه های جسد

سردخانه های جسد با توجه به محل مورد استفاده خود به تنوع یک کابین الی ده کابین دسته بندی میشوند. عموماً سردخانه های جسد در ظرفیت های بسیار بالا برای بیمارستان های بسیار بزرگ نیز قابل ساخت هستند. این محصولات به گونه ای طراحی شده اند که میتوانند دمای کابین را تا به زیر 20 درجه برسانند و میت را تا مدت زمان طولانی به نحو احسنت نگهداری کنند.

سردخانه جسد صنعتی بیمارستانی

« سردخانه جسد صنعتی بیمارستانی »

ساختار سردخانه جسد گروه صنعتی اسکندری

در ساخت بدنه داخلی و خارجی این محصول از بهترین و بهداشتی ترین آلیاژها استفاده شده اند. کابین های این محصولات از جنس استیل بوده و قابل شستشو می باشند. جنس استیل این محصول به گونه ای است که ضد زنگ بوده و میتوان آن را به آسانی تمیز کرد.

با توجه به وجود جسد انسان در داخل کابین سردخانه ها این احتمال وجود دارد که کابین آلوده شود. به همین دلیل کابین و برانکارد بصورتی طراحی شده که به راحتی قابل نظافت باشد و بتوان آنها را مورد شستشو قرار داد. ناگفته نماند که برانکارد این محصول نیز تماماً از جنس استیل ساخته شده است.

به یاد داشته باشید که با به کار گرفتن کف شو در هنگام ضد عفونی کردن داخل کابین می توانید پسماند های اضافی آب را به بیرون منتقل کنید.

این نوع سردخانه ها بسیار شبیه یخچال عمل می کنند و دارای موتور کندانسور از نوع هرماتیک می باشند که کندانسور یخچال، عمل خنک کنندگی را همانند فن  انجام می دهد و همین فن باعث می شود دمای یخچال در تمام کابین پخش شود.

از آنجائیکه دمای یخچال همیشه باید تنظیم شود باید مجهز به سیستم ترموستات گردد تا مشکلی داخل کابین ها ایجاد نشود.

اما سوالی که برای خیلی از افراد پیش می آید این است که چگونه می توانیم از هدر رفت دما و انرژی جلوگیری کنیم؟

جواب این سوال بسیار آسان و شدنی ست، در واقع شما می توانید با خرید سردخانه ای که بدنه استیل دارد، از بروز این رویدادها جلوگیری کنید چون این دستگاه ها کاملا چفت می گردند و عاری از هرگونه درز و شکاف هستند.

سردخانه جسد تک کابین

« سردخانه جسد تک کابین »

سردخانه یک کابین

این سردخانه ظرفیت نگهداری یک جسد را دارد و بیشتر در مساجد روستایی و غسل خانه ها به کار گرفته می شود. همچنین در برخی از مکان ‎های خاص مانند پزشکی قانونی نیز از این دستگاه استفاده می ‎کنند.

سردخانه دو کابین

این دستگاه ظرفیت نگهداری دو جسد را دارد. دارای عملکرد خودکار می باشد و به راحتی می تواند درجه ی داخل یخچال را سازماندهی کند. بیشتر در مناطق روستایی و درمانگاه های دور افتاده به کار گرفته می شود. کشوهای این دستگاه از جنس نیکل خالص و کروم ساخته شده است.

سردخانه سه کابین و چهار کابین

از جمله بهترین سردخانه های میت موجود در سطح ایران است که تمامی استاندارد های لازم را دارا بوده و امکان تنظیم دمای داخل دستگاه به صورت اتوماتیک را دارد. به علت ظرفیت بالایی که دارد در مراکز پزشکی بزرگ، کلینیک ها و بیمارستان ها استفاده می شود.

همچنین دارای سیستم تبرید قوی ست که می تواند جسد را به مدت طولانی سالم نگه دارد.

این دستگاه مجهز به دکمه هایی برای افزایش و کاهش دمای سردخانه است تا کاربر بتواند از این محصول همانطور که می خواهد و با همان درجه انتخابی خود استفاده نماید. درواقع این دستگاه از قابلیت دیجیتالی بودن برخوردار است. به طوریکه هرکدام از کابین ها دارای درب مخصوص هستند و شماره گذاری شده اند.

در مدل دوم کابین ها دارای دو درب و چهار کشو هستند که چهار جسد در آن نگهداری می شود و نسبت به اولی از قیمت ارزان تری برخوردار هستند.

سردخانه جسد دو کابین

« سردخانه جسد دو کابین »

سردخانه شش کابین

این سردخانه ها دو نوع هستند:

  • طرح ۲ در ۳ که دارای دو درب و سه کشو
  • طرح ۳ در ۲ که دارای سه درب و دو کشو
  • مدل ۶ درب مجزا که هنگام باز کردن دمای یک کابین عوض می شود و در نتیجه موتورش کمتر آسیب می خورد. همچنین قابلیت شماره گذاری دارد.

قابل توجه است که این سردخانه ها به علت ابعاد کوچک و قیمت ارزانی که دارند مزیت بالایی دارند.

سردخانه شش کابین

بیشتر در مراکز پزشک قانونی استفاده می گیرد و نسبت به سایر سردخانه ها موتوری پرقدرت دارند، دارای دو نوع است:

  • ۸ درب مجزا که اصلی ترین نوع است
  • ۴ درب مجزای ۲ طبقه

همینطور انواع و اقسام سردخانه ها چون 9 کابین، 12 کابین موجود هستند که به نام سردخانه های مرکزی شهرت دارند. این نوع سردخانه ها در بیمارستان های بزرگ کاربرد دارند.