تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

سیستم ستر و هچر در مبحث جوجه کشی چیست ؟

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۶٫۱۳

بسیاری از دوستان هنگامی که وارد به دنیای عظیم جوجه کشی میشوند با مباحث کوچک و بزرگی آشنا میشوند ، یکی از این مباحث اطلاع یافتن در مورد تفاوت ستر و هچر و دمای ستر و هچر و در کل معنی ستر و هچر می باشد

ماشین جوجه کشی قدیمی

« ماشین جوجه کشی قدیمی تمام ستر »

دوره ستر چیست؟

دوره سِتِر به اولین مرحله جوجه کشی اطلاق میشود که بسیار حساس بوده و باید بسیار به آن توجه کرد. در این دوره تخم ها داخل شانه ها قرار گرفته و داخل ماشین جوجه کشی قرار داده میشوند. دوره ستر در هر پرنده ای متفاوت بوده و شرایط دما و رطوبتی مختص به خود را دارد. در این دوره باید تخم های نطفه دار روزانه در حدود ۴ الی ۶ بار چرخیده شوند تا نطفه به پوسته نچسبد. صد البته که شرایط چرخش تخم نیز از اهمیت بالا برخوردار است.

در بعضی از ماشین های جوجه کشی قدیمی بی کیفت بودن متد چرخش تخم ها باعث میشود تا با حرکت نابجا تخم ها دچار آسیب و یا ترک برداشتگی شوند. به همین علت حرکت تخم ها باید به قدری آرام باشد که با چشم قابل تشخیص نباشد.

مقدار دما نیز موضوع دیگری است که در دوره ستر باید مورد توجه واقع شود. در دوره ستر باید دما مقداری بیشتر از دوره هچر باشد تا گرمای نطفه تامین شود. همچنین مقدار رطوبت در دوره ستر نیز بیشتر در دوره ستر می باشد و همه این اعمال برای پرنده های مختلف متفاوت است.

بعد از اتمام دوره ستر به دوران هَچ وارد میشویم که آخرین مرحله جوجه کشی است.

بعد از اتمام دوره ستر وارد دوره هچر می شویم که آخرین مرحله از جوجه کشی است. باید به این نکته توجه داشت که همزمان با پایان دوره ستر باید فرایند چرخش تخم های نطفه دار نیز متوقف شود.

دوره هچر چیست؟

دومین مرحله جوجه کشی به دوران هَچِر نیز معروف است ، سه یا چهار روز انتهایی جوجه کشی را شکل میدهد. در این زمان جوجه به تکامل رشد خود رسیده و آماده خروج از تخم میشود. در این زمان تخم ها نباید چرخانده شوند ؛ چرا که جوجه داخل آن مستعد آسیب بوده و احتمال دارد که گردنش بشکند. همچنین در این دوره باید دمای داخل دستگاه نسبت به دوره ستر کاهش پیدا کرده و در عین حال رطوبت افزایش یابد تا جوجه بتواند برای خروج از تخم اقدام کند.

ماشین جوجه کشی ستر - هچر همزمان

« ماشین جوجه کشی ستر - هچر همزمان »

کاربرد سیستم ستر و هچر همزمان

در ماشین های جوجه کشی ستر و هچر همزمان شما میتوانید هر چه مقدار تخم نطفه دار تازه که در اختیار دارید و در هر بازه زمانی مختلف با توجه به گنجایش و ظرفیت دستگاه داخل دستگاه قرار داده و عمل ستر - هچر را با هم و در یک زمان انجام دهید. این موضوع از آنجا اهمیت ویژه پیدا میکند که در مزارع کوچک پرورش طیور میتوان تخم های نطفه دار روزانه که از شانس بیشتری برای جوجه شدن برخوردار هستند را بصورت متوالی در دستگاه جوجه کشی قرار داده و ستر و هچر را با هم در یک دستگاه انجام داد .

سوال دیگری در مورد سیستم و هچر دارید ؟ با ما تماس بگیرید .