تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش ساخت لانه مرغ

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۱

امروزه تمایلات افراد به زندگی در خانه های حیاط دار و باغ و باغچه ها بیشتر شده است. پرورش و نگهداری مرغ و خروس ها علاوه بر ایجاد روحیه ای تازه ، برای استفاده از گوشت و تخم آنها نیز سودمند است. به همین علت برخی به فکر خرید مرغ و خروس های محلی هستند. بدین منظور تهیه و ساخت لانه مرغ یکی از مهمترین کارها محسوب میشود. مرغها نیازمند یک لانه امن و محکم برای خود هستند. در این مطلب تلاش داریم تا شما را با ساخت لانه مرغ آشنا کنیم.

نکات مهم ساختن لانه مرغ

یکی از مواردی که برای ساخت لانه مرغ باید به آن توجه کنید سن و تخم گذار بودن یا نبودن مرغ است. بهتر است که جوجه های تازه متولد شده در داخل کارتن و در محیط سرپوشیده نگهداری شوند و زمانی که آنها جان گرفتند به فضای باز منتقل شوند. بهترین جا برای ساخت لانه مرغ ها گوشه های حیاط است.

برای ساخت لانه میتوانید از آجر و چوب گرفته تا فنس های فلزی استفاده کنید. متاسفانه قفس آماده برای مرغ برخلاف بلدرچین ها وجود ندارد. درصورتیکه در محل زندگی شما حیوانات گوشتخوار مانند روباه وجود دارد کف لانه را بپوشانید. بدین منظور میتوانید از چوب و یا آجر استفاده کنید.

ساخت قفس مرغ

« ساخت قفس مرغ »

لانه مرغ محلی چه استانداردهایی دارد؟

مرغ ها و مخصوصاً مرغان تخم گذار پرنده های حساسی هستند و اگر امکانات آسایش آنها فراهم نباشد کمتر تخم میگذارند.

در زمان ساخت لانه مرغ به تهویه درون لانه دقت کنید. بدین مرنظور بهتر است که چند سوراخ بالای دیواره لانه ایجاد کنید تا جریان هوا در داخل لانه برقرار باشد.

در ساخت لانه مرغ محلی، به تهویه توجه کنید. نیازی به دستگاه تهویه یا هواکش نیست. چند سوراخ بالای دیواره لانه ایجاد کنید تا جریان هوا برقرار باشد. همچنین باید کف لانه را با کاه و یا پوشال بپوشانید به این ترتیب، مرغ در زمان تخم گذاری احساس راحتی بیشتری دارد.

مورد بعدی در نظر گرفتن مکانی برای تخم گذاری پرنده است. ابعاد این قسمت باید به اندازه ای براورد شود که فضای لانه را اشغال نکند. از طرفی نیز نباید به قدری کوچک باشد که مرغ در آنجا اذیت شود. قسمت تخمگذاری اغلب نسبت به کف لانه ارتفاع حدود نیم متری دارد.

مرغ ها معمولاً در یکجا ساکن نمی ایستند. به همین علت به مکانی احتیاج دارد تا آب و دان بخورد. در زمان ساخت لانه به این موارد دقت کنید. همچنین در داخل لانه باید با توجه به سن مرغ ها و جوجه ها از دانخوری و آبخوری استفاده کنید.

لانه مرغ محلی چه استانداردهایی دارد؟

الف. ابعاد لانه

اگر حیاط بزرگ در اختیار دارید بهتر است فضای بزرگی را برای مرغ ها در نظر بگیرید ؛ چرا که لانه کوچک موجب آسیب رسیدن به جوجه ها میشود.

حداقل فضایی که باید برای هر مرغ در نظر بگیرید ۱*۱.۵ متر مربع است. این ابعاد برای جوجهها به  ۰.۵*۱ متر مربع میرسد. برای لانه و بخش رو باز بهتر است سایه بان درست کنید. بهتر است که لانه در نزدیکی و یا زیر درخت ساخته شود.

 

ب. چهارچوب سازی

اگر از آجر در ساخت لانه استفاده نمیکنید باید یک چارچوب مستحکم از چوب برای لانه بسازید. بهترین چوب هایی که میتوان بدین منظور در نظر گرفت چوب درخت سدر یا چوب قرمز هستند.

لانه حرفه ای مرغ

« لانه حرفه ای مرغ »

ج. ساخت فضای داخلی لانه

پس از اینکه چارچوب را آماده کردید به سراغ بخش داخلی لانه بروید. بدین منظور میتوانید از کاه برای پوشاندن کف لانه استفاده کنید. بدین صورت امنیت مرغ ها را فراهم میکند.

یکی دیگر از نکاتی که باید در ساخت لانه بدان توجه شود ایجاد کردن قسمتی برای آب خوردن و دان خوردن پرنده است. حتی المکان این بخش را دور از دسترس مرغ ها نسازید ؛ ارتفاع بیست سانتی متری از سطح زمین فاصله مناسبی برای آبخروی و دانخوری محسوب میشود.

 

د. جای خواب مرغ

مرغ ها علاقه مند هستند که بالاتر از سطح زمین بخوابند. بدین منظور میتوانید از چوب های باریک استفاده کرده و این بخش را در ارتفاع ۷۰ الی ۹۰ سانتی بسازید. ضخامت چوب باید به گونه ای باشد که مرغ بتواند به راحتی در آن استراحت کند.

 

ه. نمای لانه مرغ

آخرین مرحله از ساخت لانه مرغ جایگذاری دیوار و سقف لانه است. از جاییکه مرغ و جوجه ها را در فضای باز پرورش میدید بهتر است از پوشش ضد آب استفاده کنید. بعد از جا گذاری دیوارها آنها را محکم کنید. یک درب نیز برای ورود و خروج مرغ ها به بیرون از لانه تعبیه کنید. کفی لانه را نیز از چوب تهیه کنید تا در زمان تمیز کردن داخل لانه، کار تان راحت باشد. نکته آخری که باید متذکر شویم ایجاد تهویه است. این مورد را از یاد نبرید.