تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش ساخت رطوبت ساز

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۲

تقریباً اکثر ما با مشکلات حساسیت ریه ها و خشکی پوست که در زمستان به آنها دچار میشویم آشنا هستیم. این مشکلات بدلیل ایجاد آب و هوای خشک در فصل زمستان که در آن عواملی مانند کارکرد سیستم های گرمایشی نیز تا حد زیادی دخیل هستند اتفاق می افتد. برای رفع این مشکل ما به شما پیشنهاد میکنیم که از یک دستگاه بخور « رطوبت ساز » در منزل خود استفاده کنید. دستگاه رطوبت ساز وسیل های است که میتواند رطوبت هوای محیط را مرطوب کده و متقابلاً از خشکی پوست جلوگیری کند. برای تهیه این نوع محصولات میتوانید به صفحه دستگاه های رطوبت ساز مراجعه کرده و یا خود شخصاً اقدام به ساخت رطوبت ساز خانگی نمایید.

برای ساخت چنین دستگاهی میتوانید به روش های زیر عمل کنید:

  • ساخت دستگاه رطوبت ساز خانگی با هزینه بسیار کم
  • ساخت رطوبت ساز صنعتی با هزینه بیشتر

متد اول ساخت رطوبت ساز ساده

تجهیزاتی که در روش اول مورد نیاز است قابل دسترس تر بوده و سرهم کردن آن بسیار آسان است. برای عملیاتی کردن این رطوبت ساز باید یخ خشک نیز در اختیار داشته باشید تا بتوانید مه تولید کنید. توجه کنید که در فصل زمستان نمیتوان از این روش برای ساخت رطوبت استفاده کرد.

مرحله اول : تهیه ی ملزومات مورد نیاز

بدین منظور تجهیزات زیر را آماده کنید:

۱- ظرف پلاستیکی درب دار

۲- باتری ۹ ولتی

۳- فن کامپیوتر

۴- لوله خرطوم پلاستیکی ۵۰۰ سانتیمتری

۵- چسب حرارتی

توجه کنید که درصورتی که نیازمند ساخت رطوبت ساز با ابعاد بزرگتر می باشید میتوانید نسبت اندازه لوازم را کوچک و یا بزرگ کنید. بعنوان نمونه برای ساخت دستگاه بزرگتر برای ساپورت یخ خشک بیشتر میتوان از قطعات بزرگتری استفاده کرد.

ساخت رطوبت ساز ساده

« ساخت رطوبت ساز ساده »

مرحله دوم : نصب فن

پس از جمع آوری لوازم اولین موردی که باید انجام دهید این است که دو سوراخ روی درب و بدنه ظرف ایجاد کنید. سوراخ اول که مخصوص نصب فن است را میتوان به کمک کاتر روی درب طرف ایجاد کرد ، پس از این کار با چسب قطره ای فن را در محل مورد نظر متصل کنید ؛ توجه کنید که برای کارایی درست و دقیق ، مکش فن را به سمت بیرون قرار دهید تا آن بتواند هوا را بدون خطا به داخل ظرف وارد کند. بعد از این کار به وصل کردن سیم های فن به باتری میرسیم. بدین منظور میتوانید سیم های + و – را به فاز های مختلف باتری متصل کنید.

مرحله سوم: اتصال لوله

دقت کنید که سایز سوراخی که بر روی بدنه ظرف ایجاد میشود باید کوچکتر از لوله باشد تا آن بتواند روی بدنه ثابت بماند. این موضوع نکته مهمیست که باید در نظر داشته باشید.

پیشنهاد میکنیم که برای درب و بدنه محصول بهترین جنس را انتخاب کنید. زیرا زمانی که رطوبت تولید میشود کیفیت بدنه محصول سبب عملکرد بهتر محصول خواهد شد.

تلاش کنید تا سوراخ ها را توسط لوازم دقیق ایجاد کنید. سعی کنید که قسمت های بالا و مکان هایی که به در نزدیک هستند را برای انتخاب کنید ؛ سپس لوله ها را به بدنه ظرف متصل کرده و شکاف های ایجاد شده را توسط چسب حرارتی گوشش دهید.

مرحله چهارم : اضافه کردن یخ و آب

مقداری آب را جوشانده و دو یا سه لیوان را داخل ظرف رطوبت ساز بریزید. پس از آن چند تکیه یخ خشک را داخل ظرف انداخته و در ظرف را چفت کنید. در نهایت فن را روشن کرده و اجازه دهید تا مه سرد به کمک فن و لوله به فضای خانه شما منتقل شود.

متد دوم ساخت رطوبت ساز در منزل

در ساخت رطوبت سازهای حرفه ای از سنسورهای پیزو که برای تبخیر و بخار آب به کار میرود استفاده میشود.

لوازم مورد نیاز برای ساخت رطوبت ساز حرفه ای :

۱- فن کوچک کامپیوتری

۲- ماژول

۳- مبدل AC-DC

۴- ظرف پلاستیکی درب دار

۵- آداپتور ۱۲ ولت

ساخت رطوبت ساز التراسونیک

« ساخت رطوبت ساز التراسونیک »

مرحله اول : ایجاد سوراخ بر روی درب

به کمک کاتر سوراخی بر روی در ایجاد کنید ؛ سوراخ بصورتی باشد تا فن به راحتی به روی بدنه بچسبد.

توجه : زمانیکه ماژول را داخل ظرف جاسازی میکنید دقت کنید که سیم آن از سوراخ به بیرون کشیده شود تا هنگام روشن کردن فن مشکل سیم کشی پیش نیاید و بدون درز و حفره فن کاملاً به ظرف بچسبد.

مرحله دوم : اتصال سیم ها

حساس ترین مرحله در ساخت این نوع رطوبت ساز اتصال ماژول التراسونیک و سیم های قرمز و سیاه فن به مبدل DC ست و در نهایت اتصال همین مبدل به آداپتور باید انجام شود. بهتر است مقداری آب به داخل ظرف بریزید و درب آن را نبندید و بلافاصله آداپتور را به برق وصل کنید. در صورت اتصال درست سیم ها خواهید دید که قدرت سنسور پیزو به راحتی می تواند با ایجاد فرکانس و امواج فراصوتی، به آب فشار وارد کرده و باعث تبدیل آب مایع به بخار و مه شود.

مرحله دوم : اتصال سیم ها

حساس ترین مرحله در ساخت این نوع رطوبت ساز اتصال ماژول التراسونیک و سیم های قرمز و سیاه فن به مبدل DC ست و در نهایت اتصال همین مبدل به آداپتور باید انجام شود. بهتر است مقداری آب به داخل ظرف بریزید و درب آن را نبندید و بلافاصله آداپتور را به برق وصل کنید. در صورت اتصال درست سیم ها خواهید دید که قدرت سنسور پیزو به راحتی می تواند با ایجاد فرکانس و امواج فراصوتی، به آب فشار وارد کرده و باعث تبدیل آب مایع به بخار و مه شود.

سخن آخر

ما در این مطلب تلاش کردیم تا طریقه ساخت دو دستگاه رطوبت ساز را برای شما آموزش دهیم. به کمک رطوبت ساز نوع اول و دوم شما میتوانید با هزینه نسبتاً ناچیز فضای دلپذیری دا در خانه خود ایجاد کنید.

به خاطر بسپارید که استفاده از این دستگاه ها تنها در مکان ها و منازلی که فضای کوچکی دارند مناسب بوده و استفاده آنها در فضاهای نسبتاً بزرگ ممکن نیست.

درصورتیکه نیاز به یک محصول جامع تر و باکیفیت برای تامین رطوبت محیط های گلخانه ای و سالن های پرورشی و منازل خود دارید میتوانید از مه پاش ها و رطوبت سازهای گروه صنعتی ای آی جی کالا استفاده کنید.