تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش ساخت دستگاه کره گیر

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۴٫۰۸

دستگاه های کره گیری از نمونه پر کاربرد ترین لوازم لبنیاتی هستند که از آنها برای تهیه کره و دوغ محلی استفاده میشود. این محصولات اغلب در منازل و روستاها استفاده شده و قادرند که در سریع ترین زمان ممکن نسبت که تهیه کره اقدام کنند. در صورتی که شما نیز به ساخت دستگاه کره گیر علاقه مند هستید این مطلب از سایت برای شما مفید خواهد بود و روش ساخت دستگاه کره گیر بصورت مفصل آموزش داده شده است.

روش ساخت دستگاه کره گیر

« روش ساخت دستگاه کره گیر »

روش ساخت دستگاه کره گیر

برای ساخت دستگاه کره گیری شما باید با نحوه کارکرد این نوع دستگاه آشنا باشید چرا که با دانستن نحوه کارکرد این نوع محصول شما میتوانید آسانتر نسبت به ساخت دستگاه اقدام کنید.

عموماً در دستگاه های کره گیر برقی از یک موتور استفاده میشود. وظیفه موتور نصب شده بر روی دستگاه چرخاندن همزن دستگاه می باشد که با چرخش همزن نیز مخلوط آب و ماست به گردش در می آید. زمانی که مخلوط آب و ماست بمدت زمان طولانی چرخانده میشود ؛ چربی های موجود از آن جدا شده و بصورت کره بر روی مایع شناور میشوند. انجام دادن این فرایند نیازمند حدود یکساعت زمان بوده و بعد از گذشت این مدت زمان ، اپراتور نسبت به خارج ساختن چربی های ماست اقدام میکند. عموماً کره سازها به دو صورت بالا زن و پایین زن طراحی و تولید شده و مکانیزم کارکرد هر کدام از آنها مشابه یکدیگر می باشد.

در گذشته که استفاده از مشک های برقی زیاد مرسوم نبود افراد به وسیله مشک های ساخته شده از چوب نسبت به تهیه کره اقدام میکردند. در این حالت اپراتور بصورت دستی نسبت به به گردش درآوردن ماست و آب درون مشک اقدام میکرد که کاری بسیار زمان بر و پر هزینه بود. با گذشت زمان که کره گیرهای برقی تولید شد این روش قدیمی به مرور زمان کنار گذاشته شد تا جایی که امروزه غالب افراد از دستگاه های کره گیری و مشک برقی به جای روش های سنتی استفاده میکنند. در گذشته نیز آموزش تهیه کره به روش سنتی آموزش داده شده است.

مشک کره گیری دستی قدیمی

« مشک کره گیری دستی قدیمی »

آموزش روش ساخت کره گیر برقی

لوازم مورد نیاز برای تولید کره گیر برقی به شرح زیر است:

  • یک سطل درب دار پلاستیکی و یا استیل
  • موتور الکترونیکی ۳۰۰ دور
  • همزن میله ای
  • توجه: قطر همزن بهتر با قطر شفت موتور یکی باشد.

مراحل ساخت کره گیر

ابتدا یک سطل انتخاب کنید ؛ سطل انتخاب شده باید مقاوم بوده و در استفاده های طولانی مدت نباید دچار زنگ زدگی شود. چرا که شما باید آب و ماست را داخل آن بریزید و در صورتی که ظرف دچار پوسیدگی شود طعم نامطلوبی از محصول تولیدشده ایجاد خواهد شد و علاوه بر آن برای سلامتی نیز مضر خواهد بود.

نصب موتور

بهتر است تا کره گیر را بصورت بالا زن طراحی کنید ؛ چرا که در تنوع پایین زن باید کف دستگاه آبندی شود و علاوه بر آن از سیستم تسمه فولی در این نوع دستگاه ها استفاده میشود. بنابرین بدلیل پیچیدگی های این موضوع ما موتور را در بالای دستگاه و در روی درب آن نصب خواهیم کرد. موتور را به خوبی بر روی درب سطل نصب کنید و دقیقا در محل شفت آن به اندازه شفت باید درب سطل را سوراخ نمایید.

نصب موتور بر روی درب کره گیر

« نصب موتور بر روی درب کره گیر »

نصب همزن

همزن را بر روی شفت موتور نصب کنید. بدین منظور شما میتوانید با توجه به نوع موتور با پیچ و مهره نسبت به این کار اقدام کرده و یا با جوش نسبت به اتصال همزن به شفت اقدام کنید. همزن باید مقاوم و ضد زنگ باشد و نباید ضخامت آن بیش از حد باشد ؛ چرا که در این صورت فشار مضاعفی بر روی موتور وارد خواهد کرد. البته ضخامت میله نیز باید بصورتی باشدکه در اثر چرخش مداوم دچار شکستگی نشود.

ساخت خروجی تخلیه دوغ

ساخت خروجی تخلیه دوغ بر روی دستگاه جزء الزامات نبوده و با توجه به سلیقه خود میتوانید آن را بر روی دستگاه تعبیه کنید. با تعبیه این بخش دوغ تولید شده سریع تر و آسان تر از دستگاه خارج میشود. بدین منظور شما باید یک سوراخ در کف دستگاه ایجاد کنید ؛ سپس شلنگ را به سوراخ وصل کرده و قسمت های اتصال را به خوبی آب بندی کنید تا احتمال نشتی وجود نداشته باشد. بر روی بدنه محصول تولیدی یک گیره نصب کنید و شلنگ را به سمت بالا قرار دهید تا دوغ از دستگاه خارج نشود. زمانی که عملیات کره گیری با موفقیت به سرانجام رسید شلنگ را به سمت پایین بگیرید تا دوغ از سطل خارج شود.

بهتر است بدانید که کره گیرهای برقی به سیم پیچی نیازی نداشته و تنها کافیست تا آنها را به برق شهری متصل کنید.