تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

روش ساخت آبخوری پرندگان

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۰۷

دو عامل آب و دان از موارد مهم رشد یک پرنده محسوب میشوند. در صورتیکه یکی از این موارد برای پرنده به درستی تامین نشود سبب از بین رفتن آن میشود. البته باید به این نکته هم توجه کرد که پرنده ها تا چندین روز نیز میتوانند بدون غذا زنده بمانند ، اما بدون آب حداکثر عمر آنها بیشتر از یک یا دو روز نخواهد شد! صدالبته خرید آبخوری و دانخوری میتواند برای پرورش دهنده هزینه بر باشد ؛ باد این نکته را مد نظر قرار دهید که با بالا رفتن تعداد اعضای گله شما به آبخوری های بیشتری نیز احتیاج خواهید داشت. در این مطلب ما به شما آموزش روش ساخت آبخوری را توضیح خواهیم داد ؛ بدن منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

ساخت آبخوری پرندگان

« ساخت آبخوری پرندگان »

روش اول ساخت آبخوری

در صورتیکه شما انواع پرنده های اهلی و زینتی پرورش میدهید برای تامین آب مصرفی آنها باید از آبخوری های آویزان استفاده کنید.

مواد مورد نیاز برای ساخت آبخوری

 • انبردست
 • تخته چوبی
 • بطری
 • سیم
 • پیچ و مهره
 • ظرف پلاستیکی - درب مانند (با دیواره های نسبتاً کوتاه)
 • چسب حرارتی
 • دریل

در ادامه نحوه ساخت آبخوری را به صورت ساده برایتان آموزش میدهیم. تنها کافیست هر آنچه را که در ادامه توضیح می دهیم بدون کم و کاستی انجام دهید.

روش ساخت آبخوری

۱- وسط درب ظرف پلاستیکی را با چسب حرارتی چرب کنید و درب بطری را به این قسمت بچسبانید.

۲- نقطه وسط درب بطری را به کمک دریل سوراخ کرده و پیچ و مهره را در این قسمت قرار دهید.

۳- تخته چوبی را بر روی درب تنظیم کنید. برای تثبیت تخته بر روی درب میتوانید از چسب حرارتی استفاده نمایید.

۴- به کمک دریل سوراخ هایی را بر روی بطری ایجاد کنید. 3 سوراخ را در نزدیکی دهانه بطری ایجاد کنید. از طریق این سوراخ ها آب داخل درب پلاستیکی چکه خواهد کرد.

۵- یک قلاب برای آبخوری درست کنید. با استفاده از قلاب میتوانید بطری را بصورت معلق قرار بگیرید. با استفاده از انبردست سیم را به شکل U خم کنید و به دور بطری گره بزنید.

۶- بطری را با آب پر کرده و بهمراه لوازم با احتیاط بردارید. باید درب را به بطری کیپ کرده و کل آبخوری را بصورت برعکس قرار دهید تا بتوانید آن را بصورت U شکل آویزان کنید.

۷- در این حالت آب به داخل درب بزرگ پلاستیکی میریزد. حالت قرارگیریبطری بصورت وارونه خواهد بود ؛ به همین علت آب بصورت محدود وارد ظرف شده و اسراف نخواهد شد.

۸- آن را از میله آویزان کنید. در حال حاظر آبخوری شما برای بهره برداری آماده شده و باید آن را بصورتی تنظیم کنید که پرنده بتواند از آب آن استفاده کند.

آبخوری دست ساز

« آبخوری دست ساز »

روش دوم ساخت آبخوری

در روش دوم آبخوری با سنگ ساخته میشود. حال ساخت این آبخوری را در ادامه برای شما عزیزان توضیح می دهیم

لوازم مورد نیاز :

 • ظرف پلاستیکی
 • طناب
 • یک سنگ متوسط
 • چند شاخه کوچک درخت
آبخوری دستی

« آبخوری دستی »

روش ساخت آبخوری

به کمک میخ داغ شده و دریل باید دو سوراخ قرینه بر روی ظرف پلاستیکی ایجاد کنید. حال شاخه درخت را از سوراخ ها عبور داده و به کمک طناب آنها را گره بزنید. میتوانید طناب را چندین بار به دور ظرف پلاستیکی بپیچید تا برای نشستن پرنده فضای کافی و مناسب ایجاد شود. همچنین بهتر است که داخل ظرف تکه سنگی را قرار دهید تا پرنده بتواند در هنگام استفاده از آب بر روی آن بایستد. البته پرنده ها می توانند بر روی تکه چوبی که قبلاً از سوراخ های ظرف عبور داده اید بایستند و به راحتی از داخل ظرف آب بخورند.

این نوع آبخوری را میتوان به کمک لوازمی که در منزل یافت میشود درست کرد. با ساخت این نوع آبخوری هزینه کردهای مربوط به خرید انواع آبخوری به حداقل میزان خود میرسد. در این حالت شما میتوانید بصورت دائم در فصل های گرم و سرد آب تازه در اختیار پرنده قرار دهید تا به خوبی رشد کنند.

یکی از مشکلاتی که برای آب خوردن پرنده میتواند مشکل ایجاد کند فصول سرد سال است ؛ چرا که در فصل های سرد سال آب در آبخوری ها انجماد پیدا میکنند و در این حالت احتمال از بین رفتن پرنده ها ممکن میشود. پیشنهاد می شود در چنین دورانی پرنده ها را به داخل پارکینگ یا یک مکان بسته منتقل کنید. اگر فضای نگهداری پرنده ها کاملاٌ باز است باید ظرف آب را در مکانی قرار دهید که به واسطه خورشید آن مکان زودتر گرم میشود تا بدین ترتیب از منجمد شدن آن جلوگیری شود.