تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

اهمیت رطوبت در محل نگهداری عروس هلندی و رطوبت ساز مناسب

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۰۶

عروس هلندی نیز مانند هر پرنده دیگری به شرایط محیطی استانداردی جهت زندگی نیاز دارد. با توجه به اینکه طوطی سانان در محیط های جغرافیایی معتدل و مرطوب پرورش یافته اند، بنابراین تفاهم کردن چنین شرایطی در پرورش خانگی آنها نیز الزامی خواهد بود.

در این نوشته به اهمیت رطوبت و عوارض کمبود و بالا بودن رطوبت در محل پرورش عروس هلندی و طوطی سانان خواهیم پرداخت و در آخر به نحوه انتخاب و خرید رطوبت ساز مناسب برای سالن نگهداری عروس هلندی اشاره خواهد شد.

چکیده مقاله

لازم به توضیح است که تمامی نکات اشاره شده در این مطلب ،بر تجربیات طولانی مدت افراد حرفه ای اشاره می کند که در این کار حرفی برای گفتن دارند. این افراد سالیان سال با مسائل و مواردی که آنها را در این کار زبده کرده است، آشنا شده اند پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا با تجربه چنین افراد موفقی تمامی سوالات شما را پاسخگو باشیم. بدون شک با مطالعه این مقاله می توانید اهداف خود را برای اهلی و سخنگو کردن عروس هلندی، تکثیر، پرورش و حتی صادرات آن به خارج از مزرهای کشور را هم، سازماندهی کنید.

بررسی اهمیت رطوبت در محل نگهداری عروس هلندی

پرنده ها به ویژه طوطی سانان و عروس هلندی نیز همانند ما انسان ها تحت تاثیر محیط های خشک یا شرجی قرار می گیرند، آنها در محیط های خشک با مواردی همچون خشکی پوست ، ریزش پرها ، کاهش جذب پروتئین، عطسه، مشکلات تنفسی مواجه شده و در محیط هایی با رطوبت بالا نیز شاهد رشد کپک و قارچ در محل زندگی آنها خواهید بود. همین موضوع اهمیت توجه به رطوبت محیط آنها را چند برابر می کند. در ادامه به عوارض بالا بودن و یا پایین بودن رطوبت در محل زندگی آنها اشاره شده است.

رطوبت مورد نیاز عروس هلندی

« رطوبت مورد نیاز عروس هلندی »

عوارض کم بودن رطوبت محیط عروس هلندی

در صورتی که پرنده خود را در یک اقلیم جغرافیایی خشک مانند مناطق جنوبی کشور پرورش می دهید و یا اگر در فصل زمستان قرار دارید، تجهیزات حرارتی سبب کاهش رطوبت نسبی محیط خواهند شد. این دو مورد عامل های اصلی کاهش رطوبت محیط خواهند بود که با استفاده از روش هایی می توان کمبود رطوبت را جبران کرد.

از عوارض کمبود رطوبت بر بدن عروس هلندی میتوان به ریزش پرها ، عطسه ، تنفس مشکل و صدادار ، گرفتگی مجاری تنفسی ، خشکی پوست ، خارش بدن ، ترک برداشتن پوست و… می توان اشاره کرد.

خطرات بالا بودن رطوبت برای طوطی سانان

در صورتی که در مناطق جغرافیایی شمالی کشور زندگی میکنید، با دما و رطوبت بالا روبرو خواهید شد که شرایط غیر قابل تحملی را برای عروس هلندی و طوطی سانان ایجاد می کند. یا در صورت نگهداری پرنده در آشپزخانه، گلخانه و سایر مکان های دارای رطوبت بالا ، زندگی برای پرنده مشکل خواهد بود.

از نشانه های بالا بودن رطوبت محیطی ، خیس شدن شیشه های پنجره ، تنفس مشکل و احساس بوی نم و رطوبت است که البته با استفاده از دستگاه های رطوبت سنج به سادگی می تواند از میزان رطوبت محیط مطلع شد.

عروس هلندی هایی که در محیط مرطوب و گرم نگهداری شده باشند، با دهان باز تنفس خواهند کرد و بال های خود را جهت خنک کردن بدن، باز خواهند گذاشت و شاهد کاهش اشتها، کاهش وزن و رشد بیماری های قارچی در پرنده خواهید بود. در صورت شدید شدن وضعیت ، سلامت جسمانی پرنده به خطر افتاده و به احتمال زیاد دچار گرمازدگی خواهد شد.

رطوبت استاندارد عروس هلندی

« رطوبت استاندارد عروس هلندی »

رطوبت مناسب برای سالن عروس هلندی و نحوه اندازه گیری آن

بهترین درصد رطوبت نسبی محیط پرورش عروس هلندی و سایر پرنده ها و طوطی سانان باید بین ۴۰ الی ۵۵ درصد باشد، در صورت کم بودن و یا بالا بودن رطوبت از مقدار ذکر شده ، بروز عوارض فوق در پرنده شما محتمل است.

برای اندازه گیری میزان رطوبت محل نگهداری پرنده به سادگی می توانید از رطوبت سنج های آنالوگ و یا دیجیتالی استفاده کنید، با توجه به اینکه رطوبت سنج های دیجیتالی عدد دقیق تری را نشان میدهند، استفاده از آنها توصیه می شود. دستگاه را در پایین نقطه اتاق قرار دهید چرا که رطوبت به دلیل سنگینی خود در قسمت های پایین اتاق تجمع پیدا می کند.

چگونه مازاد رطوبت را در محیط کم کنیم؟

کم کردن رطوبت محیط با شناسایی عوامل ایجاد کننده و از بین بردن آنها امکان پذیر است . به عنوان مثال اگر پرنده را در آشپزخانه و گلخانه قرار داده اید، تعرق گیاهان و یا پخت و پز سبب افزایش رطوبت می شوند، کافیست پرنده را از آن محیط دور کره و در اتاقی مجزا نگهداری کنید.

اما اگر در اقلیم های جغرافیایی مرطوب زندگی می کنید، باید از تجهیزاتی مانند دستگاه رطوبت گیر جهت کم کردن رطوبت استفاده کنید. هم چنین استفاده از فن تهویه برای خارج سازی رطوبت و کاهش دمای محیط جهت میعان بخار روش های مناسب و ارزانی محسوب می شوند.

تامین رطوبت عروس هلندی در منزل

« تامین رطوبت عروس هلندی در منزل »

چگونه کمبود رطوبت محیط را جبران کنیم؟

افزایش رطوبت محیط بسیار آسوده تر و آسانتر از کاهش رطوبت است. اگر در فصل زمستان قرار دارید و یا در اقلیم های گرم و خشک کشور زندگی می کنید با کمبود رطوبت محیطی روبرو خواهید شد که هم برای پرنده ها و هم برای انسان ها مضر خواهد بود.

اگر در فصل زمستان قرار دارید، با قرار دادن یک ظرف حاوی آب بر روی بخاری می توانید رطوبت نسبی محیط را تا جای ممکن افزایش دهید. در صورت جوابگو نبودن این روش می توانید از دستگاه های رطوبت ساز اولتراسونیک استفاده کنید. این دستگاه ها با استفاده از امواج اولتراسونیکی، آب را به بخار تبدیل کرده و در محیط پخش می کند. این دستگاه ها کاملا بی خطر هستند و در هر مکانی می توان از آنها استفاده کرد. برای جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی برای شما و پرنده ها، بهتر است از آب تصفیه و یا آب مقطر در مخزن این رطوبت ساز ها استفاده نمایید.

قبل از خرید این دستگاه ها حتما به ظرفیت و میزان فضای قابل پوشش آنها توجه کنید و از وجود گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر و شرکتی این دستگاه ها نیز اطمینان حاصل کنید تا دستگاهی مناسب و با دوام خرید کنید.

معرفی انواع رطوبت ساز عروس هلندی

رطوبت ساز التراسونیک ۲۰۰
رطوبت ساز التراسونیک ۲۰۰
خصوصیات فنی
دارای ۱ عدد خروجی بخار
مناسب برای محیط ۲۰ متر مربع
مصرف برق ۴۰ وات

رطوبت ساز التراسونیک ۴۰۰
رطوبت ساز التراسونیک ۴۰۰
خصوصیات فنی
دارای ۱ عدد خروجی بخار
مناسب برای محیط ۳۰ متر مربع
مصرف برق ۴۰ وات

رطوبت ساز التراسونیک ۶۰۰
رطوبت ساز التراسونیک ۶۰۰
خصوصیات فنی
دارای ۱ عدد خروجی بخار
مناسب برای محیط ۵۰ متر مربع
مصرف برق ۱۰۰ وات

اطلاعات بیشتر
رطوبت ساز التراسونیک ۱٫۲۰۰
رطوبت ساز التراسونیک ۱٫۲۰۰
خصوصیات فنی
دارای ۱ عدد خروجی بخار
مناسب برای محیط ۱۳۰ متر مربع
مصرف برق ۱۵۰ وات

رطوبت ساز التراسونیک ۲٫۴۰۰
رطوبت ساز التراسونیک ۲٫۴۰۰
خصوصیات فنی
دارای ۲ عدد خروجی بخار
مناسب برای محیط ۲۵۰ متر مربع
مصرف برق ۳۰۰ وات