تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

اهمیت وجود رطوبت برای گل و گیاه + معرفی بهترین رطوبت ساز

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۵٫۰۲

از مهمترین فاکتورهایی که در گلخانه ها برای پرورش انواع گل و گیاه باید رعایت شود "رطوبت" می باشد. کمبود رطوبت در سالن های کشت گل و گیاه باعث بروز انواع مشکلات در فرآیند رشد شده و میوه جات و سبزی جات را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. معمولاً رطوبت گیاهان در طبیعت بصورت طبیعی فراهم میشود ؛ اما در محیط های سر بسته و گلخانه ای این کار به روش های مصنوعی و استفاده از رطوبت ساز انجام میگیرد. علاوه بر این برای رصد میزان رطوبت در محیط گلخانه استفاده از رطوبت سنج دقیق نیز از ضروریات می باشد. در این مطلب از سایت ما توضیحات کاملی را در مورد اهمیت رطوبت برای گل و گیاه زینتی ، سبزیجات و میوه جات ذکر کرده و ایده آل ترین رطوبت سازها را برایتان معرفی خواهیم کرد.

رطوبت گل و گیاه

« رطوبت گل و گیاه »

اهمیت وجود رطوبت برای محصولات کشاورزی و گلهای زینتی

از خصوصیات بسیار خوب گلخانه ها این است که شما میتوانید در تمامی فصول سال انواع گیاهان ، سبزی جات و میوه جات را کشت کنید. در این فضا بعلت ایزوله بودن تمامی شرایط زیستی مانند دما ، رطوبت ، نور ، تهویه مطبوع ، خاک ، آب مناسب و... بطور کامل فراهم شده و کنترل میشود. از مهمترین نیاز گیاهان رطوبت کافی می باشد ؛ عموماً میزان رطوبت ایده آل برای یک گلخانه بین 50 تا 70 درصد می باشد. البته دانستن این موضوع نیز مهم است که هر کدام از گیاهان ، میوه ها و سبزیجات درصد رطوبت متغیر داشته و پرورش دهندگان باید با توجه به نوع محصول نسبت به کشت آن اقدام کنند.

از سمت دیگر همانطور که اطلاع دارید نور و کربن دی اکسید نیز دو فاکتور مهم در رشد گیاهان و انواع محصولات کشاورزی می باشند. گیاهان نور و کربن دی اکسید را از طریق روزنه های برگ و ساقه ها جذب کرده و در صورت کمبود رطوبت هوا روزنه های مذکور باز نخواهند شد. به همین جهت محصولات کشت شده قادر به جذب کربن دی اکسید و نور نبوده و در صورت نرسیدن رطوبت گیاه در عرض مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. در کل تمامی محصولات زراعی جهت رشد و نمو و تولید گل و میوه باید از رطوبت کافی برخوردار باشد.

عوارض کمبود رطوبت بر روی گل و گیاهان

همانطور که متوجه شدید وجود رطوبت برای رشد و نمو گیاهان بسیار ضروری است. اگر محصولات گلخانه ای از رطوبت حد مجاز برخوردار نباشند عوارض زیر اتفاق خواهد افتاد :

الف. خشکی و پژمردگی برگ ها و ساقه ها و سایر بخش های گیاهی

ب. سوختگی و تغییر رنگ برگها ، بصورتیکه لبه ها و حاشیه های آنان قهوه ای رنگ می شود.

ج. کاهش میزان رشد گل ها و گیاهان زینتی ، میوه جات و سبزیجات ، کوتاهی ساقه ها

د. عدم میوه دهی و گل دهی یا ریزش برگ ها ، غنچه ها و شکوفه ها در نتیجه لقاح ناقص

ه. افزایش احتمال ابتلا به تارهای عنکبوتی

خ. در انتها ، از بین رفتن گیاه بدلیل از دست دادن کامل آب اندام های زیستی

تامین رطوبت گلخانه میوه و سبزی

« تامین رطوبت گلخانه میوه و سبزی »

بهترین روش افزایش رطوبت گلخانه

برای تامین رطوبت گلخانه از انواع مهپاش های پروانه ای ، نازلی و التراسونیک میتوان استفاده کرد ؛ اما بهترین آنها رطوبت ساز التراسونیک می باشد. دلیل این موضوع آن است که رطوبت سازهای پروانه ای و نازلی رطوبت را به واسطه تبدیل قطرات آب به مه تامین میکنند. مشکلی که این نوع رطوبت سازها دارند این است که اولاً صدای زیادی داشته ، ثانیاً پاشش قطرات دارند و این موضوع برای برخی از گیاهان حساس مانند زعفران بسیار حساس می باشد. رطوبت سازهای التراسونیک به واسطه پیزوهای الکترونیکی آب را مستقیماً به مه و بخار تبدیل میکنند و هیچگونه پاشش قطره ندارند. این موضوع سبب شده که اغلب گلخانه ها به این وسیله تجهیز باشند.