تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

دلیل استفاده از رطوبت ساز در سالن چای

بروز شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۲۲

چای در واقع کلمه ای چینیست که بدون تغییر در زبان های هندی و فارسی جا خوش کرده است. امروزه در اغلب مناطق شمالی و مرطوب ایران این گیاه بطور عمده کشت شده و به بازارهای داخلی و خارجی ارسال میشود. این موضوع سبب گردیده تا برخی از افراد برای پیوستن به این شغل نسبت به تاسیسی کارگاه های تولید چای اقدام کنند ؛ البته بی شک هر فعالیتی به نوبه خود مشکلات خاص خود را دارد. راه اندازی این نوع شغل نیز مشکلات خاص خود بوده و بیشترین پرسش این افراد در مورد اهمیت استفاده از رطوبت ساز ها در سالن های تولید چای می باشد. به همین دلیل در این مطلب ما بصورت کامل دلایل استفاده از دستگاه های رطوبت ساز در سالن های تهیه چای را مورد بررسی قرار داده ایم.

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که چرا چای تنها در مناطق شمالی کشور کشت میشود؟ پاسخ این سوال بسیار واضح است ، چرا که چای بدلیل خاصیت خود در بخش های مرطوب و گرمسیر و با بارندگی بالا بهتر رشد میکند ؛ اما این گیاه نمیتواند در مناطق جغرافیایی سرد و خشک رشد کند. علاوه بر این وجود رطوبت تنها به رشد چای محدود نمیشود ؛ چرا که در فرایند خشک کردن و بسته بندی این ماده نیز باید رطوبت کافی وجود داشته باشد.

رطوبت تولید چای

« رطوبت تولید چای »

علل استفاده از رطوبت ساز در سالن های کشت چای

هنگامی که برگ های چای از بوته چیده میشوند مراحل مختلفی وجود دارد که برگ های چای را به تکه های سیاه تبدیل میکند. در کارخانجات چای سازی ، ابتدا برگ ها به واسطه دستگاه های مخصوص پلاسیده شده و برگ های بزرگ خرد میشوند. پس از آن برگ ها وارد مرحله تخمیر شده و در محیط مرطوب با رطوبت حدود ۹۵٪ قرار میگیرند. وجود رطوبت باعث تغییر رنگ و طعم چای میشود و بدین ترتیب چای سبز سیاه میشود. در اصل استفاده از رطوبت ساز در سالن چای سازی رطوبت مورد نیاز تخمیر را تامین میکند. جهت تخمیر بهتر رطوبت باید تا جایی که امکان دارد بالا برود چرا که رطوبت بالا فعل و انفعال شیمیایی را آسان میکند و روند تخمیر سریع تر صورت میگیرد. پس از پایان چای وارد خشک کن میشود تا رطوبت آن جذب شده و محصول خروجی برای بسته بندی خارج شود.

معرفی مناسب ترین رطوبت ساز برای استفاده در سالن تولید چای

رطوبت سازهای مختلفی در بازار وجود دارد که انتخاب مناسب ترین گزینه را برای خریدار سخت میکند. به همین علت در این مطلب میخواهیم شما را با انواع رطوبت ساز تولید چای آشنا کنیم.

معمولاً رطوبت سازهای مناسب این کار به دو نوع رطوبت ساز پروانه ای و التراسونیک تقسیم میشوند.

رطوبت ساز التراسونیک

رطوبت ساز های التراسونیک همانگونه که از نام آنها پیداست از امواج فراصوت به منظور تجزیه مولکول های آب و تولید بخار استفاده میکنند و تمامی این عملیات به واسطه پیزو صورت می پذیرد. مه پاش التراسونیک می تواند بخار سرد یا گرم تولید کند، این بدان معناست که اگر شما آب داغ را در مخزن بریزید ، رطوبت گرم تولید می شود و اگر آب سرد درون مخزن ریخته شود ، رطوبت سرد تولید میکند.

رطوبت ساز چای

« رطوبت ساز چای »

رطوبت ساز پروانه ای

رطوبت ساز پروانه ای از یک پروانه برای تبدیل آب به ذرات پودر شده آب استفاده میکند. سرعت توزیع رطوبت در این دستگاه ها بالاتر بوده و همچنین به دلیل ظرفیت های بالایی که دارند رطوبت بیشتری تولید می کند. در صورت استفاده از آب گرم در مخزن  می توان بخار گرم نیز تولید کرد. از این مه ساز میتوان در سالن تولید چای  نیز استفاده کرد زیرا رطوبت مورد انتظار را به خوبی تولید می کند.