تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

دلایل استفاده از رطوبت ساز در گلخانه زعفران

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۲۵

زعفران برخلاف سایر گیاهانی که در فضاهای آزاد کشت میشوند ، در گلخانه ها پرورش داده میشود. پیازچه های زعفران قیمت های بالایی داشته و باید چندین سال توسط کشاورزان استفاده شوند. به همین جهت عملیات آبدهی و تامین رطوبت این گیاه بایستی کاملاً بصورت غیر مستقیم انجام شود. برای تامین رطوبت نیز باید از طریق رطوبت سازها انجام شود. در این مطلب از سایت قصد داریم تا شما را با اهمیت وجود رطوبت سازها در سالن های پرورشی زعفران اشاره کرده و محصولات استاندارد رطوبت سازی برای کشت زعفران را برای شما معرفی کنیم.

تامین رطوبت زعفران

« تامین رطوبت زعفران »

دلایل کشت ایروپونیک زعفران در گلخانه

در صورتیکه به سالن های کشت زعفران توجه کرده باشید خواهید دید که پیازچه های زعفران در سینه های مخصوصی قرار گرفته اند و در واقع این گیاهان برخلاف سایر محصولات کشتی از خاک استفاده نمیکنند. برای پاسخ به سوال دلایل استفاده از رطوبت ساز در سالن کشت زعفران ابتدا باید دلایل هوا کشت بودن پیازچه های زعفران را برایتان شرح دهیم. هواکشت زعفران به دلایل متعدد صورت میپذیرد. یکی از دلایل عدم دسترسی به خاک مناسب برای کشت زعفران می باشد. خوب است بدانید که پیازچه زعفران در خاک های شنی ، لومی و آهکی رشد میکند. خاک شنی درشت هم برای پرورش زعفران مناسب بوده اما خاک سنگین و رسی مناسب نیست. زعفران در خاک اسیدی بهتر رشد می کند و PH خاک باید در حدود ۵٫۵ تا ۸٫۵ باشد.

دومین علت این کار احتمال خرابی پیازچه هاست. بدلیل اینکه پیازچه ها قیمت بالایی دارند و باید بمدت یکسال استفاده شوند به همین دلیل پرورش دهندگان از آنها به دقت مراقبت میکنند. بدلیل اینکه دما و رطوبت داخل سالن های گلخانه بالاتر از محیط خارجیست احتمال گندیدن پیازچه ها بسیار بالاست ؛ به همین دلیل استفاده از روش های آب کشت و هوا کشت روش های مناسبی برای این کار بنظر میرسند.

دلیل استفاده از دستگاه های رطوبت ساز در سالن کشت زعفران

زعفران در گلخانه ها بصورت ایروپونیک کشت میشود. این نوع کشت توسط یک فرد چینی کشف شده و از آن در بسیاری از کشورهای غربی و شرقی استفاده میشود. در این روش زمانی که پیازچه های زعفران که گلخانه منتقل میشوند با دستگاه رطوبت ساز رطوبت سانی میشوند و پیازچه ها به هیچ وجه با آب تماس مستقیمی ندارند. بعد از اتمام دوره برداشت زعفران پیازچه ها دوباره به خاک منتقل میشوند تا مواد معدنی از آن دریافت کنند.

رطوبت سازهای مناسب برای گلخانه زعفران

رطوبت سازها در دو نوع التراسونیک و پروانه ای وجود داشته و هر کدام از آنها سیستم کاری متفاوتی دارند.

زعفران کشت شده

« زعفران کشت شده »

الف. رطوبت ساز التراسونیک

رطوبت سازهای التراسونیک به کمک تولید امواج فراصوت نسبت به تولید مه اقدام میکنند. در اصل با ایجاد ایجاد امواج التراسونیک پیوندهای مولکولی آب متلاشی شده و بخاری کاملاً مه مانند به وجود می آید. این محصولات در قدرت ها و ظرفیت های مختلف تولید شده و شما لباید با توجه به ابعاد گلخانه خود مناسب ترین رطوبت ساز را انتخاب کنید.

الف. رطوبت ساز پروانه ای

رطوبت سازهای پروانه ای رطوبت نسبتاً درشت تری تولید میکنند. از این نوع رطوبت سازها نیز میتوان در سالن های کشت زعفران استفاده کرد اما بدلیل حساس بودن گیاه زعفران استفاده از آن پیشنهاد نمیشود. سیستم کاری این نوع محصولات به گونه ایست که قطرات آب بر روی پروانه در حال چرخش ریخته و پروانه قطرات آب را خرد میکند و آن را از دهنه دستگاه به بیرون پرتاب میکند.