تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

دما و رطوبت مناسب برای باشگاه بدنسازی و سالن های ورزشی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۰۶

کنترل دما و رطوبت در هر مکان تجاری مهم است به ویژه در محیط های پرتحرک همچون سالن های ورزشی برای حفظ سلامت ورزشکاران، دما و رطوبت باید در یک بازه استاندارد کنترل شود. هر سالن ورزشی با توجه به آب و هوای منطقه جغرافیایی به یک سری تجهیزات نیاز دارد تا بتوان از طریق آنها محیطی مطبوع برای ورزشکاران فراهم کرد. دما و رطوبت مناسب برای انواع سالن های ورزشی و باشگاه های بدنسازی را در این پست از سایت بررسی نموده ایم. همچنین در ادامه این مطلب نحوه کنترل دما و رطوبت در این نوع محیط های ورزشی را توضیح میدهیم.

چکیده مقاله

ایجاد آسایش در محیط های ورزشی و باشگاه های بدنسازی یکی از اصول مهم برای جذب مشتری و رضایت هر چه بیشتر آنها می باشد. فراموش نکنید که دما و رطوبت برای عملکرد صحیح دستگاه ها و جلوگیری از خرابی آنها نیز یک فاکتور موثر می باشد. بنابراین با اندکی سرمایه گذاری سالن ورزشی خود را به تجهیزات تهویه مطبوع مجهز کنید.

دما و رطوبت بالا در سالن های ورزشی چه عوارضی دارد؟

دمای بالا به همراه رطوبت بیش از حد موجب میشود که فرد خیس عرق شود و در یک وضعیت آزار دهنده ای قرار گیرد. بالا بودن دما در یک سالن ورزشی باعث تعرق بیش از حد وزرشکاران و کاهش آب بدن آنها میشود. همچنین در محیطهای ورزشی بیش از حد گرم، افراد سریعا دچار خستگی شده و نمیتوانند تمرینات خود را به نحو احسن انجام دهند. از طرفی در نتیجه تعرق افراد، سطح تماس دستگاه ها خیس شده، رطوبت هوا افزایش پیدا میکند و سالن پر از بوی نامطبوع عرق میشود.

بالا بودن رطوبت سالن نیز عوارض زیادی به همراه دارد. با افزایش رطوبت هوا احتمال انتقال بیماری و خطر پاتوژن ها نیز قوت میگیرد؛ آن هم دقیقا در جایی که هر روز افراد زیادی به تمرین می آیند و از تجهیزات مشترک استفاده میکنند. برای همین رطوبت بالا در سالن ورزشی میتواند باعث بیماری یا ایجاد آلرژی، سرد درد و حتی درد مفاصل در افراد شود.

رطوبت ساز باشگاه ورزشی

« رطوبت ساز باشگاه ورزشی »

دما و رطوبت پایین در سالن ورزشی چه مشکلاتی ایجاد میکنند؟

کنترل سطوح دما و رطوبت نباید در سالن های ورزشی نادیده گرفته شود. همانطور که دما و رطوبت بالا مشکلات زیادی برای افراد در باشگاه بدنسازی و ورزشی ایجاد میکند، دما و رطوبت پایین نیز باعث مشکلات جدی در افراد ورزشکار میشود.

ورزش کردن در دمای سرد خطراتی از قبیل گرفتگی عضلات، پارگی تاندون، خستگی زود رس، بی حس شدن انگشت های دست و پا و کاهش انرژی در فرد را به همراه دارد. همچنین اگر هوای سالن نسبتا خشک و کم رطوبت باشد، افراد با مشکلات متعددی از جمله خشکی و تحریک پوست، ترک لب، تنفس سخت و آلرژی مواجه میشوند.

بهترین دما و رطوبت برای سالن ورزشی

تعادل سرمایی ظریفی بین افرادی که تمرینات پر تحرک انجام میدهند با افرادی که مشغول به انجام حرکات آرام کششی هستند، وجود دارد. اما در نهایت دمای بدن فرد با ورزش کردن افزایش می یابد. بنابراین باید محیطی خنک تر از دمای اتاق برای آنها فراهم کرد. بر اساس استانداردها بهترین سطح دما برای یک سالن ورزشی دمای بین ۲۰ الی ۲۴ درجه و بهترین سطح رطوبت نیز بین ۴۰ الی ۵۵ درصد میباشد. اما چطور دما و رطوبت سالن ورزشی را در این بازه کنترل کنیم؟

برای کنترل دما و رطوبت سالن ورزشی علاوه بر سیستم تهویه باید از تجهیزات مختلف گرمایشی، سرمایشی و رطوبت ساز نیز استفاده شود. همچنین بهتر است که در نقاط مختلف باشگاه دماسنج و رطوبت سنج نیز نصب گردد.

در مناطقی که آب و هوای سرد و یخبندان دارند، مجهز نمودن باشگاه به تجهیزات گرمایشی الزامی است. اگر سالن مد نظر از سیستم های رایج گرمایشی همچون موتورخانه مرکزی و پکیج بی نصیب مانده، از بخاری گازی و برقی استفاده کنید.

نکته: برای گرمایش سوله های ورزشی استفاده از هیترهای کابینتی و آتش درون توصیه میشود. با توجه به فضای بزرگ این نوع سالن ها و نوع سازه سوله، سیستم های گرمایشی معمولی پاسخگوی نیاز این نوع سوله ها نمیباشند. لذا برای گرمایش سوله های ورزشی هیترهای صنعتی پیشنهاد میشود که ظرفیت گرمایشی و راندمان حرارتی بالایی دارند.

در صورتیکه بخشی از باشگاه ورزشی و بدنسازی شما نیاز به گرمایش دارد، استفاده از هیتر قابل حمل برقی یا گازی پیشنهاد میشود. شما با توجه به امکانات موجود در باشگاه یکی از این نوع هیترها را میتوانید انتخاب کنید.

رطوبت ساز باشگاه بدنسازی

« رطوبت ساز باشگاه بدنسازی »

نحوه تنظیم رطوبت در باشگاه ورزشی

در بیشتر مناطق رطوبت ایده ال برای عملکرد بهتر ورزشکارها در سالن بصورت طبیعی فراهم میشود. اما در مناطقی که آب و هوای خشک دارند و یا در فصل های زمستان که بیشتر با پدیده خشکی هوا مواجه هستیم، میتوان از دستگاه رطوبت ساز برای تنظیم رطوبت سالن ورزشی استفاده کرد. برای این منظور دستگاه هایی همچون رطوبت ساز التراسونیک پیشنهاد میشود که با نصب رطوبت سنج دیجیتال به آن دقیقا میتوان رطوبت مورد نیاز باشگاه را تأمین کرد.

اما در مناطقی که گرم و آب و هوای شرجی دارند، استفاده از کولرهای گازی در حالت رطوبت گیر پیشنهاد میشود. همچنین میتوان سالن را به یک دستگاه رطوبت گیر نیز مجهز کرد. در این نوع سالن ها استفاده از چندین فن برای تهویه هوای سالن الزامی است و در صورت عدم تخلیه رطوبت اضافی از طریق تهویه، خرید دستگاه رطوبت گیر پیشنهاد میشود.