تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

شرایط دما و رطوبتی مناسب برای اتاق نوزاد و ایمنی اتاق کودک

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۰۹

کودکان به ویژه نوزادان جزو اقشار بسیار حساس جامعه هستند که شرایط محیطی مناسبی را باید داشته باشند تا در معرض بیماری ها و سرما قرار نگیرند. دما و رطوبت بسیار بالا و یا بسیار پایین ،سلامتی آنها را تهدید می کند. طوری که دمای ۱۸ الی ۲۳ درجه سانتی گراد و رطوبت ۴۰ تا ۵۰ درصد به عنوان ایده آل ترین شرایط دما و رطوبتی برای اتاق خواب و استراحت کودکان در نظر گرفته شد است.

عواقب خطرناک بالا بودن دما در اتاق کودک چیست؟

گرمازدگی از عوارض خطرناک بالا بودن دما در اتاق کودک است. کودک شما ممکن است به شدت عرق کند، نبض تند یا ضعیف داشته باشد، یا پوست بسیار گرم یا سرد و لطیفی داشته باشد.  گرمازدگی شرایط اضطراری هستند و اگر فرزند شما استفراغ می کند یا بیهوش میشود، فوراً با اورژانس در تماس باشید.

رطوبت استاندارد اتاق کودک

« رطوبت استاندارد اتاق کودک »

عوارض جدی پایین بودن دمای اتاق کودک

در صورت قرار گرفتن کودک در معرض سرما، به صورت ناخواسته و بدون دلیل از خواب بیدار خواهد شد، همچنین علایمی از قرمزی ناشی از سرما را بر روی بینی و صورت او مشاهده خواهید کرد. گریه کودک، عطسه و آبریزش بینی نیز نشانه هایی از سرماخوردگی نوزاد است. در صورت عدم توجه به این علائم و بالا نبردن دمای اتاق، بیماریهایی مانند ذات الریه ، خونریزی بینی ، خشکی پوست، هیپوترمی و… او را تهدید خواهد کرد.

چگونه از سرد بودن بدن کودک آگاه شویم؟

معمولا اکثر والدین برای بررسی وضعیت دمایی بدن کودکان، دست و پای آنها را لمس می کنند، در حالی که این درست نیست. اگر میخواهید بدانید که دمای اتاق نوزاد شما مناسب است یا خیر، باید پشت، شکم و سینه او را لمس کنید. اگر این نواحی از بدن کودک سرد بودند، یعنی دمای اتاق پایین و نامناسب است، در غیر این صورت سرد بودن دست و پاها نشان از سرد بودن بدن نبوده و معمولا طبیعی است.

روش های آسان کنترل دما در اتاق خواب کودک

طبیعتا برای کم کردن دما در فصل های گرم سال باید پنجره ها را باز بگذارید و در صورت عدم کاهش دما، باید از تجهیزات سرمایشی مانند کولر آبی و یا کولر گازی استفاده کنید. دقت کنید که قرار گرفتن کودک در معرض پرتاب مستقیم باد کولر، می تواند او را دچار سرمازدگی کند.

در فصل های سرد سال نیز باید از بخاری های گازی یا برقی مناسب استفاده کنید، استفاده از بخاری برقی به دلیل تولید گرمای پاک و عدم خطر آفرینی ، کاملا برای اتاق خواب کودکان توصیه می شود.

اگر می خواهید دقت بیشتری بر دمای اتاق کودک داشته باشید حتما از یک دماسنج دیجیتالی در اتاق او استفاده کنید. قابلیت اتصال به تلفن همراه نیز جهت کنترل مداوم دما توصیه می شود.

رطوبت مورد نیاز اتاق نوزاد

« رطوبت مورد نیاز اتاق نوزاد »

عوارض پایین بودن رطوبت اتاق کودک کدامند؟

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده شرایط محیطی اتاق کودک، رطوبت است. در واقع میزان بخار آب موجود در هوا همان رطوبت است و در صورتی که از حد مجاز پایین تر باشد، مشکلاتی را برای نوزاد شما به وجود خواهد آورد.

هوای خشک و کم رطوبت می تواند گلو و سینوس های کودک را تحریک کند و از آنجایی که نوزادان بیشتر مستعد احتقان هستند، هوای خشک می تواند آنها را بیشتر در معرض بیماری قرار دهد. رطوبت کم همچنین می تواند پوست حساس کودک را تحریک کرده و باعث قرمزی، ترک خوردگی و زخم شدگی پوست بدن و لب او شود.

هم چنین سرفه، عطسه، گرفتگی بینی، خونریزی بینی، خارش پوست بدن و چشمان نیز می تواند از عوارض رطوبت پایین در اتاق نوزاد و کودک باشد. در صورتی که در یک منطقه جغرافیایی گرم و خشک زندگی می کنید و یا به دلیل سرمای هوا، بخاری را روشن کرده اید، به احتمال زیاد خشکی هوا را تجربه خواهید کرد.

خطرات بالا بودن رطوبت اتاق خواب نوزاد

در صورتی که رطوبت اتاق بیش از حد بالا باشد، بدن کودک به خوبی خنک نخواهد شد چون آب تعریق شده از بدن نوزاد ، به خوبی تبخیر نشده و در نتیجه ، کودک گرمای زیادی را احساس می کند. رطوبت بالا اگر با دمای بالا همراه باشد ، به احتمال خیلی زیاد نوزاد را به گرمازدگی دچار خواهد کرد.

عوارضی مانند رشد قارچ و کپک، چسبندگی لباس به بدن، زخم شدن کشاله ران و زیر بازو و گردن، بی قراری و ناآرامی کودک، عدم تمایل به نوشیدن آب و خوردن غذا و… در اثر رطوبت بالای اتاق بروز پیدا می کند. اگر در یک محیط جغرافیایی شرجی مانند استان های شمالی یا جنوبی کشور زندگی می کنید، به احتمال زیاد رطوبت بالا را تجربه خواهید کرد.

چگونه رطوبت اتاق کودک را کنترل کنیم؟

در صورت استفاده از دستگاه رطوبت سنج به راحتی می توانید از بالا یا پایین بودن رطوبت اتاق مطلع شده و اقدامات لازم را جهت کاهش یا افزایش رطوبت اعمال کنید. به عنوان مثال زمانی که رطوبت اتاق بالاتر از حد مجاز باشد، با باز کردن پنجره ها می توانید رطوبت مازاد را به بیرون انتقال دهید، همچنین می توانید از یک فن تهویه کوچک استفاده کرد. اما اگر رطوبت محیط بیرون نیز همانند رطوبت اتاق بالاست. ترجیحا باید از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید.

افزایش دادن رطوبت بسیار آسان تر از کاستن آن است. در صورتی که در یک محیط جغرافیایی خشک و یا فصل زمستان قرار دارید، به راحتی از یک دستگاه رطوبت ساز اولتراسونیک استفاده کرده و رطوبت اتاق را به اندازه مناسب برسانید. دقت کنید که حتما باید از آب تصفیه شده و یا آب مقطر در این دستگاه ها استفاده شود تا سیستم تنفسی کودک دچار اخلال نشود، زیر همراه با بخار تولید شده مقداری آهک نیز وارد محیط خواهد شد.