تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای احداث گلخانه صیفی جات

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۸

در زمان های گذشته کار کشاورزی شغلی بسیار ساده بود و بدلیل وجود آب فراوان و زمین ارزان ، هر کسی میتوانست به پرورش و فروش انواع میوه جات ، سبزی جات و صیفی جات اقدام کند. اما متاسفانه امروزه بدلیل اختراع تکنولوژی حفر چاه عمیق و افزایش قیمت زمین های کشاورزی هر کسی نمیتواند با خیالی آسوده به کار کشاورزی اقدام کند. چرا که درصورت صدمه دیدن محصولات کشت شده توسط سرما ، گرما ، آفات ، کم آبی و... او با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

استفاده از انواع گلخانه های پرورش میوه و سبزی موردی است که بسیاری از کشور های توسعه یافته در پیش گرفته شده است. این کشورها میدانند که محصولات گلخانه ای به آب زیاد احتیاج نداشته و به سادگی میتوان میزان دما و رطوبت را میتوان داخل گلخانه کنترل کرد. همچنین احتمال به وجود آمدن و گسترش آفات نیز در گلخانه نیز بسیار کم است.

کشت صیفی جات در گلخانه ها یکی از کارهایی است که میتواند شما را در مدت زمان کوتاه به درآمد مطلوب برساند. این امکان درصورتیست که شما از تجربیات کافی در این زمینه برخوردار بوده و برای سودآوری بردبار باشید. چراکه ممکن است بعد از شروع این کار و در سال اول سودآوری اندکی داشته باشید و اصل درآمد شما از سال دوم شروع شود. به همین علت داشتن انگیزه و امید مورد اساسی در کشاورزی و راه اندازی گلخانه صیفی جات است.

راهنمای احداث گلخانه

« راهنمای احداث گلخانه »

در چه مناطقی از ایران میتوان گلخانه صیفی جات افتتاح کرد؟

در کل ، در تمامی مناطق ایران میتوان به افتتاح یک گلخانه صیفی جات مانند خربزه، هندوانه، خیار، گوجه، کدو، بادمجان، هویج، طالبی، فلفل دلمه ای، ذرت، کرفس، لیمو ترش و غیره اقدام کرد ؛ مشروط بر اینکه محل مورد نظر باید خاک حاصل خیز داشته باشد. البته به این موضوع نیز توجه کنید که برخی از صیفی جات مثل سیب زمینی ، پیاز ، سیر ، هویج که در زیر خاک رشد می کنند بدون احداث گلخانه نیز قابل کشت هستند.

در محیط های گلخانه های تغییرات آب و هوایی ، رطوبت دهی ، سموم و کود به راحتی قابل کنترل هستند و شما در هر نقط

راه اندازی گلخانه صیفی جات زمانی ارزشمند است که شما در فصلی خاص ، اقدام به کشت محصولی کنید که خارج از فصل آن محصول است ؛ بعنوان نمونه میوه هایی مانند گوجه ، فلفل و خیار در فصل تابستان بسیار نایاب میشوند ؛ شما برای چیره شدن به بازار میتوانید بذر این میوه ها را در اوایل پاییز در گلخانه خود کشت کنید و در اوایل فصل زمستان آنها را به فروش برسانید.

یکی دیگر از ویژگی های خوب گلخانه افزایش میزان کشت در واحد سطح می باشد. برای نمونه در زمین کشاورزی شاید بتوان در هر هکتار ۱۰۰ تن خیار برداشت کرد ، اما این میزان در گلخانه بیشتر بوده و نزدیک به سه برابر بیشتر از زمین کشاورزی میتوان بیشتر خیار برداشت کرد.

در شهرهای جنوبی ایران مانند کیش که در آن خاک حاصلخیز کمیاب بوده و هوا بسیار گرم است از گلخانه ها برای کشت استفاده کرده و با متد هیدروپونیک به کشت سبزیجات اقدام میکنند. در این متد ریشه سبزی در آب قرار گرفته و نیازی به خاک ندارد.

گلخانه پرورش گیاهان

« گلخانه پرورش گیاهان »

نحوه راه اندازی گلخانه صیفی جات

اولین کار برای راه اندازی گلخانه صیفی جات یافتن زمین کشاورزی حاصلخیز است. همچنین مکان مورد نظر باید به آب دسترسی داشته باشد تا بتوانید آب مورد نیاز خود را تامین کنید. دسترسی به گاز و برق نیز از دیگر موارد مهم است ؛ زیرا در فصول سرد سال میتوانید با نصب و روشن کردن هیتر میتوانید دمای گلخانه خود را گرم کرده و کشت خود را از سرما محافظت کنید.

دومین قدم برای راه اندازی گلخانه دریافت مجوزهای مربوطه است. بدین منظور از شما مدارکی درخواست میکنند و بعد از بررسی های مورد نیاز مجوز های مربوطه را صادر میکنند.

سومین حرکت در احداث گلخانه احداث آن می باشد. شما میتوانید گلخانه را با لوله یا میلگردهای آهنی بنا کنید.

نحوه راه اندازی گلخانه صیفی جات

اولین کار برای راه اندازی گلخانه صیفی جات یافتن زمین کشاورزی حاصلخیز است. همچنین مکان مورد نظر باید به آب دسترسی داشته باشد تا بتوانید آب مورد نیاز خود را تامین کنید. دسترسی به گاز و برق نیز از دیگر موارد مهم است ؛ زیرا در فصول سرد سال میتوانید با نصب و روشن کردن هیتر میتوانید دمای گلخانه خود را گرم کرده و کشت خود را از سرما محافظت کنید.

دومین قدم برای راه اندازی گلخانه دریافت مجوزهای مربوطه است. بدین منظور از شما مدارکی درخواست میکنند و بعد از بررسی های مورد نیاز مجوز های مربوطه را صادر میکنند.

سومین قدم عملیات احداث خود گلخانه است ؛ شما بدین منظور میتوانید گلخانه خود را از لوله پی وی سی و یا میلگردهای آهنی بنا کنید. البته پیشنهاد ما این است که گلخانه خود را با میله های آهنی بنا کنید ؛ چرا که چارچوب چوب با این که ارزان قیمت تر خواهد بود اما عمر زیادی نداشته و نهایتا تا ۳ سال دوام خواهد کرد. توصیه میکنیم که اگر برای اولین بار است که مهارت گلخانه داری را میخواهید کسب کنید ابتدا گلخانه خود را با چوب بنا کرده و درصورت نتیجه گرفتن از کار آن را به فلز تغییر دهید. همچنین اگر در پرورش گیاهان گلخانه ای تبهر دارید میتوانید گلخانه خود را از PVC یا میلگردهای فولادی بسازید.

برای پوشاندن سقف گلخانه باید از پلاستیک های UV دار استفاده کنید. دقت فرمایید که پلاستیک مصرفی باید از کیفیت لازمه برخوردار باشد تا درصورت ایجاد ناملایمتی در آب و هوا دچار مشکل نشود.

قدم چهارم انتخاب بهترین محصول برای کشت است. برای یافتن بهترین و پرسوده ده ترین محصول باید بازار محله خود را کاملاً شناخته و از کشش آن مطمئن شوید.

گلخانه پرورش خیار

« گلخانه پرورش خیار »

پیش فروش کردن محصولات تولیدی نیز ایده خوبی است و این حرکت باعث عدم خرابی محصولات بدلیل ماندگی میشود. گوجه و خیار بدلیل اینکه سرعت رویش بالایی دارند برای اول کار مناسب هستند. همچنین شما میتوانید در کنار صیفی جات خود گیاهان زینتی هم پرورش داده و از سود آنها نیز بهره مند شوید.

پنجمین عمل در مورد احداث گلخانه ، سیستم آبرسانی محط گلخانه است. شما میتوانید این کار را به شیوه های سنتی و یا حفر چاه و قنات اقدام به آبرسانی کنید. اما اگر آب در دسترس شما کم و محدود است میتوانید از سیستم آبیاری به روش قطره ای استفاده کنید. برای راه اندازی چنین سیستمی شما به مخزن تانکر آب ، پمپ آب و لوله PVC احتیاج دارید.

آخرین مرحله از احداث گلخانه کشت محصول است. شما میتوانید با براورد سرمایه و آب در دسترس خودتان به خرید بذر اقدام کنید. عموماً بذرها در سه الی چهار هفتگی جوانه میزنند و رشد میکنند. سعی کنید که روزانه دو الی سه مرتبه به بذرها آب بدهید و در نهایت با مراقبت از کشت خود و با جلوگیری از رشد علف های هرز ، آفات و... منتظر زمان فرا رسیدن برداشت محصولات خود باشید. خوب است که گلخانه شما به محل سکونت شما نزدیک تر باشد تا بتوانید هر لحظه اوضاع گلخانه خود را بررسی کنید.

گلخانه گوجه فرنگی

« گلخانه گوجه فرنگی »

سیستم گرمایشی و سرمایشی گلخانه صیفی جات

یکی از خصوصیات مهم راه اندازی گلخانه صیفی جات کنترل آسان دما می باشد. گلخانه ها و یا تونل های نایلونی به این دلیل دارای اهمیت هستند که کنترل شرایط دما و رطوبتی در فصل های مختلف سال در آنها مقدور است. برای نمونه در فصول سرما که دما تا 20 درجه زیر صفر نیز میرود ؛ دمای گلخانه باید 15 الی 25 درجه باشد. همچنین در فصول گرم سال که مدای هوا به بالای 30 درجه سانتیگراد نیز میرود ، دمای گلخانه باید در حدود 20 الی 28 درجه سانتیگراد باشد. در فصل های بسیار گرم است شما می توانید با استفاده از یک یا چند رطوبت ساز و فن های خنک کننده اقدام به کاهش دمای گلخانه بکنید، همچنین در فصل زمستان که هوا بسیار سرد است به کمک هیتر های مخصوص گلخانه اقدام به گرم کردن هوای گلخانه صیفی جات نمایید.