تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

شرایط نگهداری تخم های نطفه دار جوجه کشی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۲۵

تخم نطفه دار جوجه کشی حساس ترین مورد برای جوجه کشی موفق می باشد. درصورتیکه تخم های نطفه دار در شرایط درستی نگهداری نگردند امکان از بین رفتن نطفه داری آنها وجود دارد در این آموزش ما به شما شرایط نگهداری تخم نطفه دار را آموزش خواهیم داد.

ذخیره تخم نطفه دار

« ذخیره تخم نطفه دار »

همیشه تخم های نطفه دار قبل از عمل فرآیند جوجه کشی چندین روز نگهداری میشوند. دلیل نگهداری تخم نطفه دار متفاوت است. برخی شاید بدلیل استفاده از یک دستگاه جوجه کشی تخم های نطفه دار را برای جوجه کشی در آینده ذخیره و نگهداری میکنند. برخی نیز احتمالاً فروشنده تخم نطفه دار هستند و تخم های نطفه دار را جهت فروش در آینده و در زمان درخواست مشتری تگهداری میکنند. دلیل نگهداری هرچه که باشد باید به بهترین شکل باشد. درصورت نگهداری تخم نطفه دار در شرایط غیر اصولی امکان نطفه دای آنها از بین خواهد رفت همانطور که از عنوان مقاله پیداست این مقاله به نحوه و شرایط نگهداری تخم نطفه دار اشاره میکند. نگهداری تخم نطفه دار طالب رعایت دو قانون اساسی است : دما و رطوبت.

دمای نگهداری تخم نطفه دار جوجه کشی

نظرات مختلفی برای میزان دمای نگهداری تخم های نطفه دار وجود دارد. برخی از نظریه پردازان دمای 21 درجه را برای نگهداری تخم مناسب میدانند. بعضی از این افراد نیز دمای 28 درجه را درجه مناسب برای نگهداری تخم نطفه دار مناسب می بینند. اخیراً شخصی کشف کرد که میزان دمای مناسب برای نگهداری تخم نطفه دار عدد 14 درجه سیلسیوس است.

اما طبق ارقامی که از افزاد با تجربه در زمینه نگهداری تخم نطفه دار کسب کردیم متوجه شدیم که استانداردترین و مناسب ترین دما برای نگهداری تخم طفه دار 21 درجه سیلسیوس است. باید به این نکته توجه کنید که این میزان دما به میزان نگهداری تخم های نطفه دار نیز بستگی دارد. بهترین تعداد روزهای نگهداری تخم های نطفه دار 7 روز است. همچنین توجه کنید که نگهداری تخم ها در دمای بالاتر از 21 درجه سیلسیوس ریسک محسوب شده و احتمال از بین رفتن نطفه های داخل تخم وجود دارد. با افزیش تعداد روزهای نگهداری تخم نیز امکان جوجه کشی آن از بین میرود. عموماً تخم های نطفه دار عمر 7 روزه دارند و باید تا این مدت داخل ماشین جوجه کشی قرار داده شوند.

جدول دما و رطوبت نگهداری تخم نطفه دار
طول دوره نگهداری
(روز)
دما
(درجه سیلسیوس)
مقادیر رطوبت نسبی
(درصد)
۱-۳۱۸-۲۱۷۵
۴-۷۱۵-۱۸۷۵
۷-۱۲۱۲-۱۵۸۰
بیشتر از ۱۲ روز۱۲۸۰

دمای نگهداری تخم نطفه دار جوجه کشی

هنگام ذخیره تخم ها به زمان های طولانی تر، دما را در اسرع وقت کاهش دهید. هرگز بدون اینکه دما را کاهش دهید تخم ها را به مدت ۷ روز ذخیره نکنید. کاهش دما منجربه افزایش ماندگاری تخم ها خواهد شد و قابلیت نطفه داری آنها حفظ خواهد شد.

 

از دمای یکپارچه برای نگهداری تخم های نطفه دار استفاده کنید . بنابرین ، مکانی که برای نگهداری تخم نطفه دار در نظر گرفته اید باید دارای دمای یکپارچه در سرتاسر اتاقک نگهداری باشد. بهترین راه فهمیدن دمای یکپارچه این است که شما از یک دماسنج مینیمم - ماکزیمم داخل مکان نگهداری تخم استفاده نموده تا حداقل و حداکثر میزان دمای داخل اتاق نگهداری تخم را ملاحظه فرمایید. بنابرین بهترین راه مشاهده دمای یکپارچه قرار دادن چندین دماسنج مینیمم - ماکزیمم در پیرامون اتاق ذخیره می باشد. استفاده از این نوع دماسنج باعث میگردد تا شما بتوانید هر روز با ۱ بار مشاهده این دماسنج ها، به ماکزیمم و مینیمم دما در طول 24 ساعت گذشته دست یابید.

نکته : از حرکت جریان هوا هم می توان به عنوان وسیله ای جهت ایجاد محیطی یکنواخت استفاده نمود. فن های سقفی می توانند در این روش مورد استفاده قرار گیرند. البته فن ها نباید هوا را مستقیما روی تخم ها بدمند بلکه باید آن ها به جای هل دادن هوا باید آن را داخل محل نگهداری تخم نطفه دار بچرخانند.

حتما به این موضوع مهم توجه فرمایید که درصورتی که از یک اتاق برای ذخیره نگهداری تخم نطفه دار استفاده میکنید هرگز دماسنج ها را در مجاورت دیوارها قرار ندهید چرا که می توانند تحت تأثیر دمای دیوار قرار گرفته و دمای اصلی را برای شما نمایش ندهند. پس ، از دماسنج های ماکزیمم - مینیمم که به صورت آزادانه از سقف آویخته شده اند استفاده نمایید.

دماسنج را به هیچ وجه در نقاطی که در معرض مستقیم منابع حرارتی و رطوبتی می باشند قرار ندهید چرا که این کار منجر به اندازه گیری های نادرست خواهد شد.

دمای نگهداری تخم نطفه دار جوجه کشی

اتاق نگهداری تخم های نطفه دار ذخیره شده باید در رطوبت نسبی بین ۷۵ الی ۸۰ درصد باشد. همانطور که اطلاع دارید ، تخم های نطفه دار دارای رطوبتی در بتن خود می باشند که این رطوبت از طریق پوسته به محل نگهداری کلیه تخم ها دفع میشود و اگر میزان رطوبت هوا بیشتر باشد هوا قادر به نگهداری و جذب رطوبت بیشتر نخواهد بود. لازم به ذکر است که رطوبت هوا در واقع باید بصورت یک مه ملایم باشد تا منجر به مرطوب شدن پوسته تخم های داخل محفظه نگهداری تخم های نطه دار نگردد.