تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

کاربرد رطوبت ساز در دخانیات سیگار و توتون

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۴٫۱۳

در زمان تولید سیگار در کارخانجات دخانیات وجود مقدار دما و رطوبت کافی و مناسب دو عامل بسیار مهم می باشند و تولیدکنندگان این محصولات در تمامی مراحل تولید فراورده های خود آنها را کنترل میکنند ؛ چرا که مواد تشکیل دهنده کاغذ دو مورد کاغذ و توتون است و این مواد رطوبت را به خود جذب میکنند و در برخی زمان ها نیز رطوبت را از دست میدهند. برای مثال هنگامی که رطوبت محیط بیش از اندازه کمتر باشد کیفیت تنباکو کاهش پیدا کرده و وزن آن نیز بطبع تحت تاثیر قرار میگیرد. برای جلوگیری از ایجاد چنین مواردی در این کارخانه ها رطوبت را به واسطه انواع رطوبت سازها بوجود آورده و تامین میکنند. در این مقاله ما در پله اول مقدار دما و رطوبت مورد نیاز در تهیه سیگار را برایتان ذکر میکنیم و در مرحله دوم انواع رطوبت سازهایی که در این محیط ها مورد استفاده قرار میگیرند را برایتان نام خواهیم برد. به همین جهت میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

رطوبت ساز کارخانه سیگارسازی

« رطوبت ساز کارخانه سیگارسازی »

مشکلات رطوبت کم در کارخانجات سیگارسازی

کاهش رطوبت در زمان تولید سیگار مشکلات عدیده ای را در خطوط تولید و محصول نهایی ایجاد میکند. بعنوان نمونه هنگامی که رطوبت پایین تر از حد مجاز باشد برگ های توتون در هنگام انبار شکننده شده و وزن آنها کاهش پیدا میکند. یا برای نمونه ای دیگر در صورتی که محیط سیگار سازی به اندازه کافی رطوبت نداشته باشد ؛ محصوص تولیدی حالت شکننده به خود گرفته و امکان ایجاد ضایعات نیز بیشتر میشود.

علاوه بر این مطمئناً در صورت تولید سیگارهای شکننده خط تولید نیز بیشتر دچار وقفه شده و راندمان نهایی تولید بصورت چشمگیر کاهش پیدا میکند. در نظر داشته باشید که در صورتیکه رطوبت در سالن های سیگارسازی کم باشد تنباکو نیز کیفیت و کارایی لازمه را نخواهد داشت. به این جهت استفاده از انواع دستگاه های مهپاش و رطوبت ساز در کارخانه های سیگارسازی موردی بسیار مهم به شمار میرود.

میزان دما و رطوبت مورد نیاز برای توتون

تهیه سیگار مانند تولید هر محصولی نیازمند گذراندن مراحل مختلف است و در هر مرحله رطوبت مختلفی را بر روی آن اعمال میکنند. برای نمونه اولین مرحله تهیه سیگار انبارسازی تناکو و نرم کردن آن می باشد. چرا که برگ توتون در هنگام ورود به سالن خشک بوده و در مرحله اول باید ابتدا آنها را داخل سیلندرهای مخصوص بخارزنی شده و نرم شوند. در این هنگام عموماً دما را تا ۳۲ درجه و رطوبت را تا ۸۸ درصد تنظیم میکنند. در این زمان تنباکو رطوبت به خود جذب کرده و وزنش افزایش پیدا میکند. زمانی که رطوبت تنباکو به انداره معین رسید ساقه ها را از برگ ها جدا میکنند و دما را بر روی ۲۸ درجه و رطوبت را بر روی ۷۵٪ تنظیم میکنند و در صورت ایجاد چنین دما و رطوبتی تنباکو خشک نخواهد شد. در انتها تنباکو را انبار میکنند و رطوبت مورد نیاز برای انبارسازی محموله ها نیز حدود ۱۵٪ می باشد.

رابطه رطوبت و سیگارسازی

« رابطه رطوبت و سیگارسازی »

مراحل تولید فیلتر

تهیه فیلتر سیگار به رطوبت بالا نیاز نبوده و به همین دلیل این مرحله چندان حساس نیست ؛ اما بهتر است بدانید در صورتیکه هوا به اندازه کافی مرطوب نباشد الکتریسیته ساکن ایجاد خواهد شد و وجود این الکتریسیت ها باعث به هم چسبیدن فیلترها شده و در نهایت دستگاه های تولیدی دچار اشکال در کارکرد می شوند. به همین دلیل در زمان تولید فیلتر سیگار رطوبت محیط را بر روی ۵۰ درصد تنظیم میکنند و دما را نیز در حدود ۲۰ درجه سانتیگراد در نظر میگیرند.

در زمان کاغذپیچی رطوبت بر روی تولید تاثیرگذار است. چرا که درصورتیکه رطوبت محیط نامناسب باشد کاغذ سیگار کوچکتر شده و دور آن میپیچد ؛ و یا اینکه زود میشکند. همچنین درصورتیکه رطوبت محیط بالا باشد رول سیگار نرم خواهد شد و رنگ تنباکو را به خود خواهد گرفت. به همین جهت رطوبت این مرحله را بر روی ۶۶٪ تنظیم میکنند. فیلترزنی سیگار نیز عموماً در رطوبت ۶۰٪ انجام میشود.

دستگاه های رطوبت ساز قابل استفاده در سالن های سیگارسازی

همانطور که دانستید در کارخانه های تولید سیگار رطوبت بایستی کاملاْ بصورت کنترل شده تامین شود ؛ به همین علت دستگاه های تولید رطوبت باید از قابلیت اتصال به انواع سیستم های کنترل دما و رطوبت برخوردار باشند. علاوه بر این رطوبت تولیدی نباید باعث خیس شدن محیط اطراف شود ؛ بلکه این کار باید بدون پاشش قطرات آب به کارکرد بپردازد. عموماً در کاخانجات سیگارسازی و دخانیات از رطوبت ساز ها و مهساز های التراسونیک بدین منظور استفاده میشود که برخی از آنها را در زیر میتوانید ملاحظه کنید :

محصولات معرفی شده در بالا تنها بخشی از رطوبت سازهای گروه صنعتی eigkala بوده و شما با ورود به این صفحه میتوانید انواع بیشتری از رطوبت ساز ها را ملاحظه کنید.