تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

خواص و خصوصیات دوغ و شیر شتر

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۶٫۰۳

در سال های اخیر انواع فراورده های لبنی جایگاه ویژه ای را در میان انسان ها به خود اختصاص داده و نقش کلیدی در حفظ سلامتی ایفا میکنند. بی شک شیر بعنوان مادر تمامی فراورده های لبنی شناخته میشود ؛ چرا که از این ماده انواع فراورده های لبنی تولید شده و کلسیم ، پروتئین و مواد مغذی مورد نیاز بدنمان را تامین می کند. اگر بخواهیم یکی از مهمترین شیرها را نام ببریم در کنار شیر گاو گوسفند و بز نمیتوانیم از شیر شتر بگذریم. البته شیر شتر بدلیل طعم ترش خود به دوغ شتر نیز معروف است. شیر شتر به کمک تجهیزات شیردوشی به آسانی قابل دوشیدن بوده و به کمک این محصولات میتوان در عرض چند ساعت از چندین شتر شیردوشی کرد. در این مطلب از سایت ما به خواص و خصوصیات شیر و دوش شترمرغ خواهیم پرداخت.

خواص دوغ و شیر شتر

« خواص دوغ و شیر شتر »

آشنایی با شیر شتر

کارشناسان بسیار زیادی مصرف روزانه شیر را برای مردم توصیه میکنند. با توجه به این توصیه برخی از مردم تمایل به مصرف شیر کم چرب داشته و برخی دیگر نیز شیر پر چرب مصرف میکنند. در صورتی که به شیر کم چرب علاقه مندید مصرف شیر شتر گزینه ای مناسب و منحصر بفرد برایتان خواهد بود. در این نوع شیر انواع مواد معدنی مهم و ضروری مانند کلسیم ، سدیم ، آهن و روی به وفور وجود داشته و کلسیم کمی دارد.

خواص شیر شتر در کمک به بیماران دیابتی

برای درمان بیماری دیابت مصرف شیر شتر به دلیل داشتن عملکردی مثابه انسولین بسیار توصیه میشود. طبق تحقیقات انجام گرفته دوغ شتر به میزان ۳۰٪ از انسولین بدن را تامین میکند. علاوه بر این بر اساس بررسی های انجام شده اسید معده تاثیر آنچنانی بر روی شیر این حیوان نداشته و شیر شتر در مقابل اسید معده مقاوم می باشد.

خواص شیر و دوغ شتر در درمان بیماری اوتیسم

شیر شتر بدلیل دارا بودن انواع پروتئین ها و آنزیم های مفید برای سیستم ایمنی بدن بسیار مفید می باشد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته یکی از خصوصیات بارز شیر شتر نداشتن کازئین می باشد که این موضوع سبب استفاده از این ماده برای درمان بیماری اوتیسم گردیده است. مصرف به موقع و مداوم شیر شتر باعث کاهش رفتار های ناهنجار در بیماران و بهتر شدن علائم رفتاری در آن ها شده است. با مصرف شیر شتر توسط بیماران اوتیسمی پس از مدتی حال عمومی بیماران نیز خوب می شود.

شیر دوشی از شتر

« شیر دوشی از شتر »

خواص شیر شتر در کمک به مبارزه با سرطان

از خواص شیر شتر میتوان به داشتن مقادیر زیاد انواع آنتی اکسیدان اشاره کرد. با توجه به اطلاعات بدست آمده شیر شترمرغ در واقع منبع آنتی اکسیدان ها به شمار میرود. به همین علت از این فراورده برای درمان مشکلاتی مانند تجمع رنگدانه ها و مبارزه با سلول های سرطانی نیز استفاده میشود.

خواص شیر شتر در درمان کم خونی

این سوال برای بسیاری از افراد جالب است که شیر شتر چطور با کم خونی مبارزه میکند؟ معمولاً کسانی که به عارضه کم خونی دچار هستند آهن کمتری در خون خود دارند. همچنین بهتر است بدانید که آهن در نقل و انتقال اکسیژن در خون نقش بسزایی داشته و مقدار بالای آهن در شیر شتر سبب پیشگیری از کم خونی می گردد.

دوغ شتر

« دوغ شتر »

خواص شیر و دوغ شتر در بهبود بیماری های معده

شیر شتر بدلیل داشتن مقادیر کمی از لاکتوز نسبت به شیرهای دیگر قابل هضم تر است. علاوه بر این از خصوصیات دیگر شیر شتر میتوان به درمان بیماری زخم معده اشاره کرد. در گذشته روایاتمتعددی در مورد شیر شتر نقل شده برای نمونه پیامبر اسلام فرموده اند : به راستی که شیر شتر در افرادی که به بیماری سوء هاضمه مبتلا هستند، درمان است.

خواص شیر شتر در جلوگیری از پیری

با افزایش سن چین و چروک بسیار زیادی در پیشانی ، دستها و قسمت های مختلف صورت پدیدار میشوند. در شیر شتر ماده ای بنام آلفا هیدروکسی وجود دارد که این ماده در پیشگیری و رفع چین و چروک ها نش مهمی را ایفا میکنند. بنابرین اگر میخواهید طراوت پوست خود را از دست ندهید مصرف شیر شتر را در جیره غذایی خود قرار دهید.