تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

بررسی خواص سرکه برای پرنده ها

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۳٫۲۵

بدون شک برای شما هم پیش آمده است که در مورد خواص سرکه برای پرنده ها شنیده باشید و یا خودتان هم از سرکه که انواع مختلف آن سرکه ی سیب و انگور است، در پرورش طیور بهره برده باشید ولی شاید دلیل این کار را ندانید و احتمالا از فواید آن برای پرندگان بی خبر باشید.

افرادی که از دستگاه جوجه کشی برای تبدیل تخم های نطفه دار انواع پرنده ها به جوجه استفاده می کنند و یا با خرید جوجه از پرورش دهنده ها یک گله کوچک پرنده ایجاد می کنند؛ بدون شک تمایل دارند که تمهیدات و اقدامات لازم برای سلامت و بهبود شرایط فیزیکی پرنده ها را در نظر بگیرند. ما در این مقاله بررسی خواهیم کرد که اضافه کردن سرکه به آب پرنده های مختلف خانگی و زینتی از جمله ، مرغ ، اردک ، بوقلمون ، غاز ، بلدرچین ، مرغ مینا ، کبک ، و .... اثرات مثبت و فوایدی دارد که باعث نگهداری و پرورش پرندگان شما خواهد بود.

خصوصیات سرکه برای پرندگان

« خصوصیات سرکه برای پرندگان »

ویژگی های کلی سرکه برای پرندگان

در ادامه به جزئیات بیشتری درباره ی خواص سرکه خواهیم پرداخت اما در ابتدا خوب است بدانیم که  از نکات و ویژگی های مهم سرکه که به هضم بهتر بهتر غذا توسط پرندگان  و بالا بردن اشتهای طیور می شود، خاصیت اسیدی آن است.

با تکیه بر خاصیت میکروب کشی سرکه، توصیه میشود که سرکه به اب پرندگان اضافه شود تا در نتیجه هم میکروب های داخل آب و همچنین میکروب های درون معده و روده ی طیور از بین بروند.

سرکه های بسیاری در صنعت طیور مورد استفاده قرار می گیرند اما موثرترین آن بی شک سرکه ی سیب با درصد هضم بالا است.برای اثر دهی کافی، یکبار استفاده از سرکه در آب پرندگان کافی نخواهد بود و دفعات متوالی باید این کار تکرار شود.پس بعد از یکبار استفاده منتظر اثردهی نباشید زیرا این پروسه نیازمند زمان خواهد بود .

زمان مناسب برای استفاده از سرکه ی سیب

در بحث خواص سرکه برای پرنده ها،برای دانستن این که سرکه ی سیب برای چه بیماری هایی مورد استفاده قرار میگیرد، و زمان مناسب آن چه موقع هست، باید به نکات زیر توجه کنیم:

الف- بسیاری از مواقع پیش می آید که جابه جایی طیور یا انتقال آنها  به مکانی جدید، پرنده ی مورد نظر دچار استرس می شود، که در این مواقع برای از بین بردن استرس پرنده ها می توانیم از سرکه استفاده کنیم.

ب- اگر قصد خرید پرندگان جدیدی را دارید، حتما پرنده ی جدید را چند روز در مکانی جداگانه نگهداری کنید و به آب آن پرنده سرکه اضافه کنید تا میکروب ها و بیماری های  احتمالی آن پرنده از بین برود و پس از منتقل کردن  پرنده ی جدید به سالن، به آب همه ی پرنده های موجود در سالن سرکه اضافه کنید.این کار مانع از انتقال بیماری بین پرندگان میشود.

ج- هنگامی که دما و آب و هوای محیط  تغییر میکند، دادن سرکه به پرنده ها باعث کاهش استرس و کم شدن شوک دمایی آن ها میشود.

ه- چان چه پرنده یا پرنده های شما دچار اسهال هستند، یا به هر نحوی مشکوک به وجود اسهال بین آن ها هستید،دادن سرکه ی سیب یا انگور به پرنده ها برای درمان و پیشگیری اسهال بسیار مفید خواهد بود.

سرکه دادن به پرنده زینتی

« سرکه دادن به پرنده زینتی »

و-به طور کلی برای افزایش مقاومت بدن طیور در مقابل بیماری ها، توصیه شده است که هر ماه یکبار به آب آشامیدنی پرندگان سرکه ی سیب یا انواع دیگری از سرکه ها اضافه شود.

همانگونه که قبلا در بالا هم اشاره کردیم، در بحث خواص سرکه برای پرنده ها،  سرکه با استفاده ی درست وبه موقع خاصیت های خود را نشان خواهد داد .از  ویژگی های سرکه، این اسید طبیعی به موارد زیر می توانیم اشاره کنیم.

طبیعی بودن این آنتی بیوتیک

نتیجه ی سالها مطالعه ی دانشمندان نشان داده است که سرکه، اگرچه نه اندازه ی داروهای شیمیایی،خاصیت آنتی بیوتیکی دارد که منجر به از بین بردن میکروب های معده پرندگان میشود و از آن به عنوان دارویی بدون خطر برای افزایش مقاومت بدن طیور میشود استفاده کرد.

کاهش دهنده و نابود کننده ی استرس پرنده ها

قبلا اشاره کردیم که سرکه در کاهش استرس پرنده ها مفید است. این  موضوع درباره ی پرنده هایی که تخم میگذارند بسیار مهمتر است.اگر پرنده ی تخم گذار دچار استرس شود، میل به تخم گذاری کمتری خواهد داشت که در این موارد استفاده از سرکه ی سیب باعث کاهش استرس و افزایش میل تخم گذاری خواهد شد.

موثر در افزایش اشتها

اگر پرنده های شما کم اشتها هستند و کم غذا می خورند، اضافه کردن سرکه به آب آن ها، باعث افزایش اشتهای پرنده ها خواهد شد. زیرا خاصیت اسیدی سرکه به بهبود عملکرد متابولیسم آنها کمک خواهد کرد.

درمان بیماری اسهال

از اکثر دلیل های دچار شدن پرنده ها به اسهال، غذای نامناسب و در معرض استرس بودن پرنده ها  است.با اضافه کردن مقداری مناسب از سرکه به آب آشامیدنی آن ها، به درمان اسهال و بهتر شدن کارکرد گوارشی پرنده ها کمک خواهد شد. در بعضی از موارد توجه داشته باشید که دلیل اسهال پرنده ها، انگل یا دیگر بیماری های ویروسی هست که دراین صورت با سرکه درمان نمیشوند و استفاده از آنتی بیوتیک ها توصیه می شوند.

افزایش قدرت هضم در چینه دان پرنده

اگر غذاهای سخت و غذاهایی که در مدت زمان طولانی هضم میشوند، در چینه دان پرنده ی شما تجمع کرده باشند، از سرکه استفاده کنید تا به هضم راحت تر این مواد کمک کند.

تغذیه پرندگان زینتی با سرکه

« تغذیه پرندگان زینتی با سرکه »

نحوه ی کاربرد سرکه در آب مورد استفاده ی پرنده ها

اگر از سرکه ی بیش از اندازه ی مورد نیاز استفاده کنید، این موضوع به تبع ضرر و مشکلاتی برای پرنده ها خواهد داشت.پس بسیار مفید خواهد بود که با نحوه ی استفاده و میزان استفاده ی سرکه در آب آشامیدنی طیور آشنا شوید.

الف- اندازه ی مناسب و کافی برای استفاده در هر لیتر از آب آشامیدنی پرنده ها، تنها  ۲۰ میلی لیتر (سی سی) میباشد.این به این معنی است که شما فقط ۲۰ سی سی از سرکه را به آب آشامیدنی طیور اضافه کنید و نه بیشتر از آن مقدار.این نکته ی مهم را را همیشه بخاطر داشته باشد.

ب - نباید در ابخوری پرنده ها از مواد فلزی استفاده کرد، چون سرکه مانند دیگر اسید ها میتواند فلزات را در خود حل کند که این امر برای طیور مضر می باشد.پس دقت کنید که جنس آبخوری پرنده ها از پلاستیک مناسب باشد.

ج - هر روز از سرکه استفاده نکنید، تنها چند روز از ماه را به این کار اختصاص دهید، زیرا استفاده ی بیش از حد از سرکه برای طیور زیان آور خواهد بود.

نحوه ی کاربرد سرکه در آب مورد استفاده ی پرنده ها

1 - خواص سرکه برای پرنده ها به طور کامل توضیح داده شد، البته باید برخی موارد خاص را در این رابطه در نظر داشت. پس از اضافه کردن سرکه به آب مورد استفاده ی پرنده، برای مدتی در کنار آن پرنده بمانید پرنده را تحت نظر داشته باشید و دقت داشته باشید که حتما اب بخورد،اگر پرنده بی تمایل به خوردن اب بود، حتما پس از دوساعت آب پرنده را تعویض کنید. تشنگی در پرندگان باعث افزایش احتمال مرگ در آنها میشود.

2 - با توجه به بررسی های انجام شده، تعداد قابل توجهی از بیماری ها همچون بیماری های ویروسی  و همچنین باکتری های اسید دوست را نمی توان با بکارگیری از سرکه به درمان آن پرداخت. توجه کنید چنان چه بیماری پرنده ی شما پس از مصرف سرکه درمان نشد، حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

3 - این یک حرف و باور نادرستی هست که پرندگان بعد از مصرف سرکه ی سیب دچار لاغری می شوند، در حالی که این موضوع کاملاً برعکس میباشد و سرکه به خاطر اینکه خاصیت اسیدی داد، منجر به افزایش اشتهای طیور خواهد شد.

4 - قبل از استفاده از سرکه، حتما باید از طبیعی و خانگی بودن آن اطمینان حاصل کرد، به دلیل اینکه سرکه های صنعتی دارای مواد شیمیایی و مضرری هستند  که می توانند باعث بیماری و حتی مرگ پرنده ها بشوند.