تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

روش های خنک سازی مرغداری

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۴٫۲۰

در مرغداری های گوشتی و تخمی یکی از مواردی که باید بدان توجه ویژه ای شود دمای سالن بوده و روش های خنک سازی محل می باشد ؛ چرا که مرغان نسبت به دمای هوا حساس بوده و با توجه به آن از خود واکنش نشان میدهند. برای نمونه نگهداشتن مرغ ها در هوای گرم باعث خفه شدن پرنده ها شده و سردی هوا نیز باعث کاهش سرعت رشد پرنده شده و آنها را در یک تجمع جمع میکند. در نتیجه این امر اکسیژن کمتری به پرنده رسیده و این خود موجبات خفه شدن مرغان را فراهم میکند. به همین دلیل برقراری تعادل دمایی در سالن های پرورشی از ارزش بالایی برخوردار است.

مطمئناً مرغداران میتوانند به کمک تجهیزات مختلف و بصورت اتوماتیک نسبت به افزایش و یا کاهش دمای مرغداری اقدام کنند. در این مطلب از سایت ما روش های خنک سازی و خنک کردن مرغداری را برای شما آموزش خواهیم داد.

روش های خنک سازی مرغداری

« روش های خنک سازی مرغداری »

روش های کنترل دمای مرغداری

استرس گرمایی یکی از نمونه معضلات هر مرغدار می باشد و جلوگیری از ایجاد آن دما باید به درستی در سالن ها تنظیم شود. دمای سالن مرغداری با توجه به سنین طیور متفاوت بوده و برای نمونه در هفته های اولیه جوجه ریزی دمای سالن باید حدود ۳۳ درجه سانتیگراد تنظیم شود. مرغداران عموماْ به تدریج و با گذشت زمان دمای سالن را کاهش میدهند. از سنین یک ماهگی جوجه ها تا انتهای دوره دمای سالن باید حدود ۲۰ الی ۲۲ درجه سانتیگراد تنظیم شود. شوک ناگهانی و یا افزایش دما باعث بوجود آمدن استرس در مرغ ها میشود و در صورتی که برای خنک سازی سالن دیر اقدام شود مطمئناً بخشی از گله تلف خوهد شد.

معرفی روش های خنک سازی مرغداری

روش های متفاوتی برای کاهش دادن دمای سالن در روزهای گرم وجود دارد و هر کدام از آنها مزایا و معایب خودشان را داشته و هزینه های مربوط به راه اندازی هرکدام نیز متفاوت است. معمولاْ تعیین کننده ترین مورد از خنک سازی مرغداری آب و هوای حاکم بر منطقه بوده و مطمئناً روشی که در مناطق گرم استفاده میشود در مناطق شرجی و یا سردسیر کارایی نخواهد داشت.

۱- استفاده از دستگاه مهپاش برای خنک سازی مرغداری

استفاده از دستگاه های مهپاش از روش های کم هزینه خنک سازی محیط مرغداری به شمار میرود. روش خنک سازی هوا توسط این محصولات از طریق تبخیر انجام می پذیرد. در واقع ذرات آب پودر شده که توسط این دستگاه ها به هوا تزریق میشوند گرمای هوا را جذب میکنند. این نوع محصولات قادرند که تا ۵ درجه از گرمای هوای پیرامون بکاهند. البته این محصولات رطوبت سالن مرغداری را هم کمی افزایش میدهند. لذا برای بهره مندی از مه پاش ها در مرغداری باید رطوبت سالن نیز تحت کنترل باشد.

گرما در هر نقطه ای که آب با آن در تماس باشد در اثر تبخیر کاهش پیدا میکند. این شیوه میتواند بدن خود حیوان باشد و یا در هوا انجام شود. البته در مرغداری ها هدف استفاده از مهپاش ها تبخیر در هوا می باشد ؛ چرا که اگر کاهش دما بر اثر خیس نمودن حیوان انجام شود مشکلاتی را برای حیوان بوجود خواهد آورد.

راهنمای خنک سازی مرغداری

« راهنمای خنک سازی مرغداری »

۲- استفاده از پد و هواکش برای خنک سازی مرغداری

دومین روش برای خنک سازی سالن های مرغداری استفاده از پد و هواکش می باشد. در این شیوه برای تامین اکسیژن انواع فن مرغداری و تهویه در سالن نصب میشود و این هواکش ها بطور دائم هوای آلوده را به بیرون از سالن تخلیه میکنند. پدهای سلولزی نیز همانند پوشال های کولر آبی بوده و از کاغذ کرافت تشکیل شده اند. کارکرد این نوع پدها بصورتی است که آب در بین ورق ها در جریان می باشد. هنگامی که هوای گرم از پدهای سلولزی عبور میکند باعث تبخیر آب شده و گرما را از دست میدهد. به کمک این روش مرغداری را میتوان تا ۱۱ درجه سانتیگراد خنک کرد.

در طراحی سیستم پد مرغداری ، هواکش های نصب شده در دیواره متقابل پد سلولزی هوا را به داخل سالن مکش کرده و سپس خارج میکنند. سیستم های سرمایش تبخیری در مناطقی که رطوبت هوا زیاد می باشد، کارایی کمتری داشته و معمولا مورد استفاده قرار نمیگیرد.

۳- استفاده از کولر گازی برای خنک سازی مرغداری

در بعضی از مناطق شمالی و جنوبی کشور آب و هوا در اغلب اوقات شرجی و گرم می باشد. در این صورت در این مکان ها استفاده از سیستم های سرمایش تبخیری مانند مه پاش و یا پد سلولزی پاسخگو نخواهند بود. به همین علت در این مکان ها از کولر گازی های صنعتی استفاده میشود. این نوع محصولات دارای فن های سانتریفیوژ با کمپرسورهای قوی می باشند و قدرت بسیار بالایی را در مکش هوا دارند. دقت کنید که استفاده از کولرهای عادی در این مکان ها مناسب نبوده و باید از کولرهای صنعتی برای خنک سازی محیط استفاده شوند. در این شیوه هوای گرم و مرطوب توسط این کولرها مکش میشود. سپس کولر بصورت همزمان دما و رطوبت را کاهش میدهد. دمای هوا توسط این نوع کولرها میتواند تا ۲۱ درجه سانتیگراد کاهش پیدا کند. دقت کنید که کولرهای صنعتی غالباً بصورت سه فاز طراحی میشوند.