تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

روش های خنک سازی فضای باز باغ و یا ویلا به کمک مه پاش

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۴٫۲۷

معمولاً خنک کردن فضای باز باغ و یا ویلا به کمک انواع سیستم های سرمایشی مرسوم نبوده و برای انجام این کار از سیستم های مهپاش نازلی استفاده میشود. این نوع سیستم ها علاوه بر ایجاد هوایی خنک و مفرح مزایای دیگری نیز به همراه دارد. مهسازهای نازلی با توجه به سرمایش فضای باز بر اساس قدرت و عملکرد در تنوع مختلفی ساخته میشوند. ما در این مطلب از سایت شما را با خنک کردن فضای باز مانند باغ و یا ویلا را آموزش خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

نحوه ایجاد سرمایش در فضاهای باز

استفاده انواع سیستم های مهپاش نازلی از روش های ارزان و تاثیر گذار برای خنک کردن فضاهای باز و گسترده مانند باغ و ویلاها است. این سیستم به کمک آب کار کرده و اساس آن بر پایه سرمایش تبخیری است. سیستم مذکور آب را با فشار از نازل عبور داده و بصورت پودر شده در هوا پخش میکند. بر همین اساس ذرات پودر شده آب گرمای محیط پیرامون را به خود جذب میکنند و در همان ارتفاعات تبخیر میشوند. به همین دلیل فضای تحت پوشش مه پاش نازلی هوای خنکی خواهد داشت و افرادی که از این فضا استفاده میکنند احساس خوبی خواهند داشت.

خنک سازی محیط باز به کمک مهپاش

« خنک سازی محیط باز به کمک مهپاش »

خصوصیات مهم مه پاش های نازلی برای خنک کردن فضای باز

رطوبت سازهای نازلی بالاترین میزان استفاده در بین رطوبت سازها را دارند. این محصولات علاوه بر تامین رطوبت فضاهای گلخانه و مرغداری برای ایجاد هوای خنک در اغلب مکان هایی مانند باغ ها ، ویلا ها ، استخر ، ویلا ، پاسیو و... استفاده میشود. علاوه بر ایجاد هوای مطبوع این رطوبت ها بر روی گرد و غبار نیز تاثیر داشته و گرد و غبار هوا را نیز کاهش میدهد. علاوه بر این استفاده از مهپاش نازلی سبب از بین رفتن بودی بد محیط نیز میگردد. مهپاش های نازلی حشرات موذی را نیز از محل دور کرده و جلوه بسیار زیبایی نیز به محیط میدهند.

معمولاً در روزهای گرم تابستان افراد نمیتوانند از پاسیوی منزل خود استفاده کنند ؛ این در حالیست که با نصب مهپاش های نازلی میتوان دمای این محیط ها را بدون ایجاد رطوبت شدید تا ده الی دوازده درجه کاهش داد. مهسازهای نازلی اگر بصورت صحیح در فضای باز نصب شوند میتوانند دمای محیط را تا ۲۲ درجه کاهش دهند.

اجزای مهپاش نازلی

اجزای تشکیل دهنده رطوبت ساز نازلی شامل پمپ ، لوله و اتصالات ، نازل ، منبع و فیلتر می باشد. البته برخی از قطعات مانند منبع و فیلتر به میزان آب مصرفی بستگی دارد. در صورتی که ناخالصی آب بیش از حد باشد بهتر است که از آب فیلتر تسفیه آب نیز استفاده گردد ؛ چرا  که ممکن است در صورت عدم استفاده سوراخ نازل ها دچار گرفتگی شوند.

روش نصب مه پاش نازلی در فضای باز

مهپاش های نازلی بصورت سقفی نصب و راه اندازی میشوند. این بدان معناست که شلنگ ها و نازل ها بصورت سقفی نصب خواهند شد ؛ چرا که در لایه های بالا هوا گرم تر بوده و ذرات آب به سرعت تبخیر میشوند. علاوه بر این نصب مهپاش نازلی در ارتفاع سبب میگردد تا افراد خیس نشوند. سیستم های مهپاش نازلی با توجه به سطح پوشش در سه دسته تقسیم میشوند :

مهپاش نازلی کم فشار

این نوع مهپاش نیازی به پمپ و موتور نداشته و دارای یک شیلنگ می باشد. نازل ها نیز با فصله ای استاندارد بر روی شیلنگ سوار میشوند و به کمک آب شهری کار میکنند. البته برای عملکرد صحیح این نوع مهپاش فشار آب باید مابین ۱ الی ۸ بار باشد. این نوع مهپاش ها قیمت پایین تری داشته و از نازل های پلاستیکی در طراحی آنها استفاده میشود. در این نوع مهپاش ها تعداد نازل هایی که میتوان بر روی آنها نصب کرد محدود می باشد ؛ چرا که هر چه مقدار تعداد نازل ها افزایش پیدا کند فشار آب برای نازل های بعدی کاهش پیدا کرده و در نتیجه آن آب بصورت قطره مانند از نازل های آخر برون خواهد آمد. معمولاً مه پاش های کم فشار فضای کمی را پوشش میدهند و در صورت استفاده از این نوع محصولات بر روی فشار آب ساختمان نیز تاثیر خواهند گذاشت. بنابرین در صورتیک ه فشار آب محل استفاده شما کم می باشد و یا نیاز به خنک سازی فضای نسبتاً بزرگی دارید نمیتوانید از این نوع سیستم مهپاشی استفاده کنید.

خنک سازی به کمک مهپاش نازلی

« خنک سازی به کمک مهپاش نازلی »

مهساز نازلی فشار متوسط

این نوع مهسازها با فشار ۷ تا ۱۷ بار کار میکنند و برای راه اندازی آنها به پمپ آب نیاز می باشد. عموماً این نوع محصولات در اماکنی که فضای متوسط دارند و مهپاش کم فشار در آنها جواب نمیدهد مورد استفاده قرار میگیرند.

مهپاش فشار قوی

این نوع مهسازها از موتور قوی برای پمپاژ آب به داخل شیلنگ ها استفاده میشود. این نوع مهپاش ها از توانایی پوشش دادن سطح بسیار وسیع برخوردار بوده و به کمک آنها میتوان از نازل های بسیار ریز « در حد ۵۰ میکرون » نیز استفاده کرد. شیلنگ نیز باید فشار قوی باشد.