تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

فواید ، خصوصیات ، مضرات و کاربردهای رطوبت ساز

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۳٫۱۹

رطوبت سازها لوازمی پر استفاده هستند که از آنها در اماکن و صنایع گوناگون استفاده میشود. مکان هایی مانند گلخانه های پرورش گل و گیاه ، مرغداری ها ، سالن های کشت قارچ خوراکی ، صنایع چاپ و بسته بندی ، نساجی ، چای سازی و ... تنها بخشی از مکان های مورد استفاده این محصول است. برخی از افراد نیز از این وسیله برای تامین رطوبت منزل خود استفاده میکنند که امری رایج به شمار می آید. در این مطلب از سایت ما علاوه بر توضیح خصوصیات و کاربردهای انواع رطوبت ساز به مضرات آنها نیز اشاره خواهیم کرد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

چکیده مقاله

رطوبت سازها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. در برخی صنایع وجود یک رطوبت ساز مناسب از پیش نیاز ها بوده و در صورت عدم استفاده از این وسیله نتیجه مطلوبی حاصل نمیشود.

کاربردهای رطوبت ساز در صنایع مختلف

در ادامه با کاربردهای بیشتر این محصول آشنا خواهید شد.

الف. استفاده در سالن های پرورش قارچ خوراکی

مهمترین وسیله برای پرورش انواع قارچ دکمه ای رطوبت ساز است. همانطور که میدانید قارچ برای رشد به رطوبت بسیار زیادی نیاز دارد و این رطوبت را میتوان تنها به وسیله رطوبت ساز تولید کرد. بدین منظور انواع رطوبت سازهای التراسونیک و پروانه ای در این سالن ها استفاده میشود. برای مشاهده انواع رطوبت ساز و مه ساز میتوانید به این صفحه مراجعه کنید.

تامین رطوبت گلخانه

« تامین رطوبت گلخانه »

ب. استفاده در دستگاه جوجه کشی

جوجه ها برای خروج از تخم به رطوبت بالا نیاز دارند. در حالت نرمال مرغ مادر به کمک رطوبت بدن خود پوسته را مستعد نرم شدن میکند. در دستگاه جوجه کشی نیز برای خروج جوجه ها از تخم به دستگاه رطوبت ساز برای تولید رطوبت نیاز می باشد. در ماشین های جوجه کشی از رطوبت ساز هایی مانند التراسونیک ، ظرف آب و ... استفاده میگردد.

ج. استفاده در گلخانه

همانگونه که در جریان هستید اغلب گیاهان ، میوه ها و سبزی جات برای رشد به رطوبت بالا نیاز دارند که بخشی از آن را از طریق آب و ریشه های خود دریافت میکنند و بخشی دیگر را نیز باید از طریق هوا دریافت کنند که دستگاه های رطوبت ساز این امکان را بوجود می آورد. استفاده از رطوبت سازهای گلخانه التراسونیک به رشد بهتر میوه ها و سبزیجات کمک می کنند.

د. استفاده در معادن

هنگامی که ماشین آلات سنگین نسبت به استخراج معادن اقدام میکنند گرد و غبار زیادی در محیط پخش میشود. در این زمان معمولاً به کمک رطوبت ساز ذرات معلق گرد و خاک را سنگین میکنند تا به زمین بشینند و محیط پیرامون را آلوده نکنند.

تامین رطوبت سالن قارچ

« تامین رطوبت سالن قارچ »

و. استفاده در منازل

رطوبت ساز ها معمولاً برای جلوگیری از آنفلوآنزا و سرماخوردگی، رفع خر و پف ، برطرف کردن سینوزیت و سردرد، مرطوب نگه داشتن پوست دست و صورت ، جلوگیری از سرفه و سوزش گلو، کاهش حساسیت و آسم و … مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو عموماً از رطوبت ساز های التراسونیک بدین منظور استفاده میشود.

آشنایی با معایب و مضرات رطوبت ساز

هر وسیله ای علاوه بر داشتن مزایا دارای معایبی نیز است. دستگاه های رطوبت ساز نیز از این قائده مستسنی نبوده و در صورت استفاده ناصحیح ممکن است مشکلاتی را بوجود آورد که در زیر به آنها اشاره شده است.

۱- در صورتی که رطوبت محیط بیش از اندازه باشد شاهد رشد قارچ و کپک در محیط خواهید بود. برای جلوگیری از این امر باید رطوبت ساز را بصورت دوره ای خاموش کنیم.

۲- در صورتیکه از آب تصفیه نشده در رطوبت ساز خود استفاده کنید ممکن است آهک و مواد معدنی در هوا پخش شوند و کسانی که در محیط هستند، به ناچار این مواد معدنی معلق در هوا را استنشاق خواهند کرد که برای ریه های آنها مشکل ساز خواهد بود. پیشنهاد ما این است که از آب تسفیه شده برای تولید رطوبت استفاده کنید.

۳- در گلخانه ها ، سالن های کشت قارچ دکمه ای و ماشین های جوجه کشی حتماً و حتماً از سنسور کنترل رطوبت استفاده کنید تا در صورت افزایش رطوبت ، رطوبت ساز را خاموش کند ؛ چرا که رطوبت بالا باعث از بین رفتن و نابودی محصول تولیدی خواهد شد.