تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

دلایل جیره نویسی بهمراه آموزش جیره نویسی طیور

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۳٫۱۵

جیره نویسی به مجموعه اقداماتی اطلاق میشود که در آن بهترین رژیم تغذیه برای یک پرنده محاسبه شده و بر همان اساس غذا ها با هم ترکیب میشوند و بعنوان منبع غذایی اصلی طیور مورد استفاده قرار میدهند. جیره نویسی به تنهایی خود یک تخصص است که نیاز به علم و تجربیات گذشته دارد. در این مطلب حتی المکان تلاش خواهیم کرد تا آموزش جیره نویسی برای مرغ ، بلدرچین ، کبک ، غاز ، اردک و ... را برای شما آموزش دهیم.

جیره نویسی زمانی میتوان گفت مطلوب است که با حداقل قیمت بیشترین بازدهی را داشته باشد و برای پرورش دهنده هزینه زیادی نداشته باشد. امکان دارد که جیره ارزان باشد اما توجیه اقتصادی نداشته باشد ؛ پس باید زمان جیره نویسی به مقدار و قیمت اولیه آن بصورت همزمان توجه شود.

جیره نویسی به اقداماتی گفته می شود که طی ان بهترین رژیم غذایی برای یک پرنده محاسبه شده و بر اساس آن بهترین نوع غذا ها را با هم ترکیب نموده و به عنوان منبع غذایی اصلی برای پرنده در نظر می گیرند، جیره نویسی خود یک علم می باشد که نیاز به تخصص دارد، در این مقاله سعی خواهیم داشت تا خلاصه ای از نحوه جیره نویسی برای پرندگانی مانند مرغ گوشتی و بومی و محلی ، بلدرچین ، کبک ، شترمرغ , غاز ، اردک و ... را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، لطفا با ما همراه باشید.

جیره نویسی طیور

« جیره نویسی طیور »

روش های جیره نویسی طیور

برای جیره نویسی ۵ مورد مهم وجود دارد که ملزم به رعایت آنها هستید :

۱- نیاز های غذایی و حد تغذیه پرنده را بررسی کرده و یادداشت کنید. احتیاجات غذایی باید حداقل میزان غذایی باشد که باید در جیره رعایت میشود و عوامل تعیین کننده مانند سن پرنده ، نوع پرنده ، وزن پرنده و نوع تولید « تخمی یا گوشتی » می باشد.

۲- خوراکی های موجود را فهرست کنید. برای نمونه میزان پروتئین و مواد معدنی و ویتامین ها را بدست آورده و آنها را فهرست کنید. این ویتامین ها می تواند شامل ویتامین A ،  B، C ،  D، K و انواع مواد معدنی مانند کلیسم ، فسفر ، منیزیم ، آهن ، روی ، پتاسیم و ... باشد.

۳- قیمت خوراک ها را محاسبه کرده و در فهرست ذکر کنید.

۴- محدودیت های استفاده هر کدام از جیره ها را در نظر بگیرید.

۵- رطوبت جیره را در نظر بگیرید.

روش های جیره نویسی طیور

بعد از تعیین خوراک اکنون باید روش نوشتن جیره را انتخاب نمایید. برای جیره نویسی طیور پنج روش وجود دارد که عبارتند از :

 

الف- روش مربع پیرسون

روش مربع پیرسون بسیار ساده است.در این متد تنها میزان یک ماده مغذی مانند پروتئین یا انرژی متعادل میشود. در متد مربع پیرسون امکان مخلوط کردن دو گروه غذایی وجود دارد.

ب- روش معادلات جبری

در این متد به کمک معادلات ریاضی صورت میگیرد. بدین صورت که دو منبع غذایی وجود داشته باشد و بخواهیم یک ماده مغذی را تنظیم کنیم میتوانیم از دو معادله چند مجهولی استفاده کنیم

ج- روش ماتریکس:

زمانیکه چند معادله چند مجهولی داشته باشیم با استفاده از روش ماتریکس می توان معادلات را حل کرد و به بهترین جیره غذایی پرنده دست یافت.

جیره غذایی طیور

« جیره غذایی طیور »

د- روش آزمون و خطا:

این روش نیز همانطور که از نامش مشخص است، پرورش دهنده با تنظیم دستی جیره غذایی و آزمایش و مقایسه میزان رشد پرنده در یک دوره به بهترین جیره برای پرنده دست می یابد.

 

ه- روش کامپیوتری:

اکثر مرغداری ها و ﮐﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی ﺧﻮراك در ﮐﺸﻮرﻫﺎی ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ﺑﺮای ﺗﻨﻈﯿﻢ ﺟﯿﺮه از ﮐﺎﻣﭙﯿﻮﺗﺮ اﺳﺘﻔﺎده می کنند. در ایران با وجود ﻣﺮﻏﺪارﯾﻬﺎی ﺑﺰرگ ، از ﮐﺎﻣﭙﯿﻮﺗﺮ در ﺗﻬﯿﻪ ﺟﯿﺮه ﻫﺎی ﻣﺘﻌﺎدل  ﺑﺼﻮرت ﻣﺤﺪود  اﺳﺘﻔﺎده می شود.

 

با توجه به اختلافات موجود در روش های جیره نویسی ، اگر پرورش دهنده از روش های معرفی شده استفاده کند نتیجه پنج روش مثل هم خواهد بود. هدف نوشتن جیره برای طیور کاهش میزان هزینه ها و تامین حداکثر احتیازات پرنده می باشد.

با دانستن اطلاعات کافی از تغذیه مورد پرنده و به کار بردن یکی از روش های جیره نویسی ، مرغدار قادر خواهد بود تا بر اساس شرایط بهترین جیره را برای پرنده تنظیم کند.