تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش جوجه کشی طبیعی از بلدرچین ، مرغ ، بوقلمون ، غاز و اردک

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۲۲

برخی از پرورش دهندگان طیور که دارای امکانات محیطی و زیستی برخوردارند ، علاقه مند به جوجه کشی طبیعی می باشند در این مطلب میخواهیم شما را با نحوه و روش جوجه کشی طبیعی از پرندگان بلدرچین ، مرغ ، بوقلمون ، غاز و اردک آشنا کنیم

جوجه کشی طبیعی از بلدرچین

بلدرچین دارای دوره تولیدمثل طولانی است و در فصلهای بهار و تابستان اقدام به جوجه کشی طبیعی می کند. در طبیعت معمولاً یک بلدرچین ماده و یک بلدرچین نر یک جفت را تشکیل داده و پس از جفت گیری اقدام به آشیانه سازی می نمایند.

 

آشیانه بلدرچین در طبیعت معمولاً در بین علفزار تعبیه می شود. بلدرچین ها نزدیک به ۷۰ درصد تخم ها را در بعد از ظهر می گذارند. بلدرچین ماده بعد از یک دوره تخم گذاری کرچ شده و بر روی تخم ها می خوابد.

 

در جوجه کشی طبیعی بلدرچین اکثراً پس از ۱۸ روز تخم های این پرنده به جوجه تبدیل می شوند. هر بلدرچین ماده می تواند بر روی حدود ۱۰ عدد تخم بخوابد. در جوجه کشی مصنوعی در بلدرچین درصورت مساعد بودن شرایط محیطی ، حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد تخم ها به جوجه تبدیل می شود. بلدرچین ماده در دوران جوجه کشی از تخم ها مراقبت نموده و تخمها را هر چند ساعت یک بار می چرخاند. تخم های بلدرچین هجده روز پس از آن تخم را شکسته و از تخم خارج می شوند، مابقی تخم های نطفه دار ممکن است تا یک روز بعد از تخم خارج شوند. وزن جوجه بلدرچین ها هنگام خروج از تخم حدود ۶ تا ۷ گرم است.

جوجه کشی طبیعی بلدرچین

« جوجه کشی طبیعی بلدرچین »

جوجه کشی طبیعی از مرغ

دوران جوجه کشی مصنوعی در مرغها اکثراً ۲۱ روز است و در این مدت مرغ ماده فقط یک بار در طول روز اقدام به خوردن و آشامیدن کرده و به سرعت سر جای خود برمی‌گردد.

کرچی در مرغها را می‌توان به عواملی مانند نژاد، آب و هوا ، محل تخمگذاری مرغ و تغذیه نسبت داد که در این میان نقش نژاد از همه مهمتر است و در نژادهای سنگین مرغ میزان کرچی نسبت به نژادهای سبکتر، بیشتر می‌باشد.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که مرغ ماده بطور غریزی تخمها را میچرخاند و در صورت زیاد بودن تخمها در زیر مرغ به نوبت یک یا چند تخم از زیر مرغ بیرون آمده، سرد شده و فاسد میشود، گاهی برای یک یا ۲ تخم اضافه کل تخم ها و جوجه ها صدمه میبینند. که این امر در جوجه کشی مصنوعی مرغ استاندارد می باشد.

جوجه کشی طبیعی مرغ

« جوجه کشی طبیعی مرغ »

جوجه کشی طبیعی از بوقلمون

جوجه کشی به روش طبیعی بوقلمون توسط ما کاملاً رد می شود ، بدلیل آنکه بوقلمون های ماده مادران خوبی برای جوجه های خود نمی باشند. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم درباره هچ تخم های بوقلمون با استفاده از جوجه کشی مصنوعی توضیح دهیم .

دوره جوجه کشی از تخم نطفه دار بوقلمون 28 روز می باشد. 24 روز اول دوره جوجه کشی در واقع روزهای اصلی در تکامل جنین های داخل تخم می باشند. دمای بهینه جوجه کشی مصنوعی با جریان هوای ثابت در محدوده 38.05 الی 38.61 درجه سلسیوس و برای ماشین های جوجه کشی با جریان هوای چرخشی در محدوده 37.5 الی 37.7 درجه سلسیوس قرار می گیرد. دمای دستگاه هرگز نباید بالاتر و یا پایین تر از محدوده دمای بهینه قرار بگیرد. میزان رطوبت نیز باید در %55 حفظ شود. در آخر یادآور میشویم ، جوجه کشی طبیعی از بوقلمون با راندمان مناسبی همراه نیست و پیشنهاد ما به شما استفاده از سیستم های جوجه کشی می باشد.

جوجه کشی طبیعی بوقلمون

« جوجه کشی طبیعی بوقلمون »

جوجه کشی طبیعی از غاز

جوجه کشی طبیعی تخم غاز حداقل بازه زمانی 28 الی 35 روز طول می کشد. دوره هچ در برای جنین غاز ممکن است تا 3 روز طول بکشد

حتی المکان از اردک موسکوی یا مرغ برای جوجه کشی طبیعی از تخم غاز استفاده کنید ، بدلیل آنکه استفاده از غاز ها می تواند برایتان پرهزینه باشد، زیرا غازها در طول مدت نشستن بر روی تخم هایشان تخمگذاری نمی کنند.

اگر از اردک موسکوی در جوجه کشی مصنوعی استفاده میکنید ، می توانید تا 8 تخم زیر پرنده قرار دهید. اگر از مرغ استفاده می کنید می توانید 4 الی 6 تخم و در صورت استفاده از غاز می توانید 10 الی 15 تخم قرار دهید. همچنین باید روزی چند مرتبه تخم ها را با دست بچرخانید. زیرا از آنجا که تخم غاز نسبت به تخم مرغ یا اردک بزرگتر است، لذا چرخش طبیعی تخم ها برای اردک یا مرغ بطور کامل ممکن نخواهد بود . بنابراین برای افزایش درصد جوجه درآوری مجبورید تخم ها را با دست بچرخانید. برای این کار باید منتطر بمانید تا پرنده برای خوردن غذا و آب از لانه خارج شده و بعد اقدام نمایید. بعد از گذشت 15 روز  جهت حفظ رطوبت لازم هر وقت می خواهید تخم ها را بچرخانید آب ولرم بر روی تخم ها بپاشید.

جوجه کشی طبیعی غاز

« جوجه کشی طبیعی غاز »

جوجه کشی طبیعی از اردک

تخم های اردک نژاد معمولی به مدت 28 روز برای تبدیل شدن به جوجه نیاز دارند در حالیکه برای اردک های نژاد موسکوی این مدت 35 روز می باشد.

 

تخم های اردک می توانند بطور طبیعی با قرار گرفتن زیر یک اردک به جوجه تبدیل شوند. اردک های نژاد موسکوی برای این کار بسیار مناسب هستند .

لانه ای که برای جوجه کشی طبیعی در نظر گرفته میشود باید در یک محل تمیز و خشک قرار گرفته و دارای بستر مناسب برای اردک ماده باشد. غذا و آب کافی نیز باید در اختیار اردک ماده و جوجه اردک هایی که قرار است به دنیا بیایند قرار بگیرد

جوجه کشی طبیعی اردک

« جوجه کشی طبیعی اردک »