تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش جوجه کشی در زمستان

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۲۷

در حالت استاندارد اکثر پرندگان در فصل بهار اقدام به تخمگذاری میکنند ولی ذکر این مورد ضروری است که بیشتر آنها نیز هم در تابستان و هم در زمستان اقدام به لانه سازی و تخمگذاری میکنند و اگر شرایط مطلوب برای آشیانه سازی ، تخمگذاری و جیره غذایی مناسب برای آنها فراهم شوند میتوانند در هر فصلی تخمگذاری کنند. درصورت کمبود هر یک از عوامل معرفی شده میتواند تاثیر منفی بر روی تخمگذاری پرنده گردد.

اصولاً جوجه کشی پرندگان در شرایط آب و هوایی معتدل نسبت به سایر فصل ها بهتر است ؛ زیرا در تابستان بدلیل گرمی آب و هوا پرنده شرایط نامطلوبی برای جوجه کشی دارد و پرورش دهنده باید مراقبت ویژه ای را نسبت به پرنده درحال جوجه کشی داشته باشد. این بدین معنیست که روند جوجه کشی را باید طوری اجرا کند که ماشین جوجه کشی توانایی جوجه گیری کشش جوجه  آوری را نسبت به آب و هوای محیط بیرونی را داشته باشد و یا دما و رطوبت اتاق جوجه کشی را به گونه ای تنظیم کند که روند جوجه کشی با اختلال مواجه نشود.

جوجه کشی در زمستان
« جوجه کشی طبیعی »

به شما توصیه میکنیم که اگر قصد جوجه کشی طیور در زمستان را دارید بهتر است دما و رطوبت دستگاه را مطابق با محیط داخلی کنترل کنید تا شرایط ایده آل برای جوجه کشی ایجاد شود. با اینکار تاثیر مهمی را روی راندمان نهایی ماشین جوجه کشی خود میگذارید.

بهترین فصل برای تخم گذاری پرندگان

بسیاری از افراد فعال در حوزه پرورش طیور معتقدند که بهترین فصل جوجه کشی ، اواخر زمستان و شروع فصل بهار است. زیرا پرندگانی که در بهار تخم میگذارند بدلیل جیره غذایی خوب بهترین شرایط را برای تولیدمثل در اختیار دارند. اما در زمستان و فصول سرد سال تغذیه پرنده مطلوب نبوده و بدلیل هوای سرد تخمگذاری پرنده را تحت تاثیر قرار میدهد. از اینها مهمتر جوجه هایی که مطابق با این شرایط متولد میشوند در برابر تغییرات اقلیمی نسبت به سایر جوجه ها آسیب پذیر تر خواهند بود.

مطمئنا شما نیز به این موضوع واقف هستید که در فصل زمستان مقدار نوردهی نیز بسیار کمتر از سایر فصل هاست و تخم ها نیز برای رشد و نمو به دما و نور کافی نیارمند هستند. زیرا نور عامل مهم فعالیت هورمون های پرنده است و اگر هورمون های آن بدیل کمبود نوررسانی کاهش پیدا کند در نیجه آن پرنده نسبت به خوردن و آشامیدن بی میل تر شده و کمتر تغذیه میکند.

موقعیت مکانی و رابطه آن با تولیدمثل

هرچه پرنده در مناطق مرتفع زندگی کند میزان جوجه آوری پایینتری خواهد داشت ، زیرا کمبود گرما و اکسیژن سبب تخیر در وزهای جوجه کشی خواهد شد. اصولاً موجود گرما پارامتر بسیار مهمی است که باید در اختیار پرنده مادر قرار گیرد تا تخمگذاری خود را شروع کند.

همانطور که از ابتدای مطلب نیز ذکر شد مناطق معتدل ایده آل ترین شرایط آشیانه سازی و تخم گذاری مرغ ها را دارند. در این نوع مناطق با وجود گرما ، رطوبت کافی ، گیاهان سرسبز و وجود انواع دانه ها یک جیره غذایی ایده آن برای تغذیه طیور مهیا میشود که با وجود همه آنها ، پرنده از نظر سلامت جسمی و جنسی بیشتر به تکامل میرسد تا قابلیت جفتگیری و جوجه آوری بهتری داشته باشد.

دانستن این مطلب خالی از لطف نیست که برخی از پرندگان مانند عقاب سرسفید و یا برخی از کبوتران در فصول سرد بهترین شرایط را برای تخمگذاری دارند ولی در حلت کلی تمامی پرندگان اگر از تغذیه خوبی برخوردار باشند میتوانند جفتگیری کنند. البته در دنیای امروز با با پیشرفته شدن تکنولوژی می توان از نژادهایی جوجه کشی کرد که مطابق با آب و هوای زمستان جفت گیری کرده و درصد جوجه آوری در آن ها به میزان قابل توجهی بالا می باشد.

تغذیه طیور در زمستان
« جوجه کشی طبیعی »

موقعیت مکانی و رابطه آن با تولیدمثل

اگر شما بعنوان یک پرورش دهنده طیور قصد دارید جوجه های زیادی را در فصول سرد و فصل زمستان دارید پیشنهاد میکنیم که دستگاهی را تهیه کنید که بتواند دمایی در حدود ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتیگراد و رطوبتی به میزان ۵۰ الی ۵۵٪ تولید کند. در غیر اینصورت بدلیل دما و رطوبت کمی که در زمستان وجود دارد ، نطفه های با آسیب های جدی روبرو خواهند شد که ممکن است موجب از بین رفتن آنها شود.

درصورتیکه دمای فضای شما سرد است ، میتوانید در کنار ماشین جوجه کشی یکعدد بخاری برقی یا سیستم گرمایشی تهیه کنید. در اصل گرماساز ها با مرف کم اکسیژن گرما تولید کرده و هوای پاک و مطلوب را در اختیار نطفه ها میگذارند. البته به این نکته توجه کنید که هیتر ها برق زیادی را مصرف میکنند که ممکن است شمارا با هزینه های بالا روبرو کنند. در اینصورت میتوانید از بخاری های دودکش دار نیز استفاده کنید.

توصیه میکنیم که قبل از قرار دادن تخم ها داخل ماشین جوجه کشی آنها را در دمای 18 درجه سانتی گراد ثابت نگهدارید.

در فصل زمستان بابت جریان همرفتی هوا ، اکثراً هوای گرم از قسمت بالای تخم ها قرار داشته و هوای سرد نیز در قسمت زیری در ین تخم ها قرار میگیرد. این وضعیت در اتاقک جوجه کشی ادامه داشته و در نهایت سبب اختلاف جریان دمایی میگردد. اختلاف دمایی بوجود آمده باعث بوجود آمدن شوک دمایی شده و به جنین تخم آسیب میرساند. البته این موضوع جای نگرانی ندارد و شما میتوانید فنی را در فضای داخلی محفظه جوجه کشی نصب کنید که جریان هوا را به گردش درآورده و بصورت حرفه ای ، در بین تخم ها به چرخش درآورد.همچنین برای جلوگیری از میزان رطوبت در داخل دستگاه ، ظرف آب در داخل دستگاه قرار دهید تا رطوبت را به میزان ۵۵٪ برساند. توجه کنید که در سیستم رطوبت رسانی دستگاه به هیچ عنوان نباید آب سرد تزریق شود. بدلیل آنکه ممکن است جوجه ها را با استرس محیطی روبرو کند.

موقعیت جغرافیایی و رابطه ان با تولید مثل

دستگاه جوجه کشی وسیله ای است که علاوه بر تولید و حفظ دما و رطوبت باید بتواند به میزان کافی اکسیژن نیز وارد دستکاه کند. از این رو توصیه میکنیم که در هر شرایط جغرافیایی که هستید قبل از شروع جوجه کشی، اول محیط پیرامون خود را مورد سنجش قرار دهید تا در نیمه راه با مشکل مواجه نشوید.

پیشنهاد میکنیم عمل نطفه سنجی را در دمای 30 درجه مدیریت کنید. توجه کنید که زمستان ها دارای شب هایی با هوای بسیار سرد هستند و عایق نبودن دستگاه بدون شک نطفه ها را تلف خواهد کرد.