تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش جوجه کشی از بلدرچین

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۲۰

جوجه کشی از بلدرچین ، فرایندی بسیار ساده ای است. ساده بودن جوجه کشی از بلدرچین به این دلیل است که این پرنده بسیار جان سخت است ، کمترین درصد جوجه نشدن تخم ها پس از اتمام دوره جوجه کشی را دارد و امکان ابتلا به بیماری به ندرت در آن مشاهده شده است. همچنین سرعت رشد بلدرچین تقریباً دو برابر مرغ بوده و به دان کمتری برای تغذیه نسبت به مرغ احتیاج دارد.

شما به سادگی میتوانید اقدام به جوجه کشی از بلدچین نمایید. ما به کسانی که تجربه ای از روند جوجه کشی ندارند نیز پیشنهاد میکنیم که برای افزایش بار تجربی نیز که شده از این پرنده جوجه کشی نمایند. بسیاری از افرادی که تجربه کافی درمورد نحوه جوجه کشی ندارند و یا برای بار اول عمل جوجه گیری را شروع میکنند در اولین مرحله جهت کسب اندوخته از این پرنده جوجه گیری میکنند.

دومین دلیل پیشهاد ما این است که بلدرچین پرنده ای بسیار سود ده است. دلایل سود دهی بلدرچین این است که قیمت گوشت و تخم آن بصرفه بوده و شما میتوانید با جوجه کشی از این پرنده بعنوان منبع درآمد نیز استفاده نمایید.

در این مقاله ما به شما آموزش نحوه و طریفه جوجه کشی بلدرچین را برای شما آموزش خواهیم داد. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

جوجه کشی از بلدرچین

« جوجه کشی از بلدرچین »

عملیات قبل از شروع جوجه کشی از بلدرچین

قبل از شروع پروسه جوجه کشی ، ماشین جوجه کشی خود را چند ساعت روشن و آماده به کار نمایید. دلیل روشن کردن دستگاه چند ساعت قبل تر از انجام فرایند جوجه کشی ، تثبیت دما و رطوبت داخل آن می باشد.

پس از گذشت چند ساعت از زمان روشن کردن دستگاه ، نوبت گذاشتن تخم ها داخل ماشین جوجه کشی می باشد. بدین منظور قبل از هر چیز تک به تک تخم های نطفه دار را از لحاظ هر نوع ترک خردگی و اسیب دیدگی بررسی نمایید. تخم های نطفه دار باید سالم و عاری از از هر نوع سوراخ و ترک خوردگی باشند. در صورت وجود تخم نطفه دار معیوب داخل دستگاه جوجه کشی، احتمال ترک خوردگی تخم آسیب دیده وجود دارد و در اینصورت باعث کاهش راندمان جوجه کشی خواهد شد. حتما به این نکته توجه کافی کنید.

در حین زمان انتقال تخم نطفه دار بلدرچین به داخل ماشین جوجه کشی تا جایی که ممکن است عملیات قرار دادن تخم ها را سریع به اتمام برسانید. به محض قرار دادن تمامی تخم ها داخل دستگاه درب آن را ببندید.

نکته ۱ : دستگاه جوجه کشی در زمان کار و مخصوصاً در حین جوجه کشی باید در دمای آب و هوایی ثابت نگهداشته شود. هیچگاه دستگاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. چون گرمای اضافه باعث اختلال دمایی داخل ماشین جوجه کشی خواهد شد و در نهایت کاهش محصوص راندمان جوجه کشی از بلدرچین را برای شما در پی خواهد داشت.

نکته ۲ : بهتر است یک تقویم داشته باشید و در آن تاریخ های مربوط به روز قرارگیری تخم ها ، زمان اتمام دوره ستر و نیز زمان هچ جوجه ها را ثبت کنید.

جوجه های یکروزه بلدرچین

« جوجه کشی از بلدرچین »

دوره جوجه کشی بلدرچین

طبق اطلاعات مندرج در جدول دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی ، طول دوره جوجه کشی برای جوجه کشی از بلدرچین ۱۷ روز است که ۱۴ روز آن ستر و سه روز آخر دوره هچر نامیده میشود. میزان دما و رطوبت جوجه کشی بلدرچین در دوران ستر به ترتیب ۳۷٫۷ دهم و ۶۵ درجه می باشد و این میزان باید در دوره هچر به ۳۷٫۲ دهم سانتیگراد و رطوبت ۷۵ الی ۸۰ درجه تغییر داده شود.

 

در حین انجام فرایند جوجه کشی از بلدرچین و قبل از به دنیا آمدن جوجه ها باید به فکر لانه امن برای پرورش و نگهداری از آنها باشید. لانه ای که جهت نگهداری جوجه بلدرچین انتخاب میکنید باید به دور از نوسانات دمایی ، دسترسی کودکان باشد و از فضای مناسب برخوردار باشد.

 

پس از اتمام فرآیند جوجه کشی بلدرچین و قرار دادن آنها داخل لانه حتماً از لامپ مادر مصنوعی جهت نگهداری آنها استفاده کنید. مادر مصنوعی موجب آن میگردد که جوجه یکروزه بلدرچین زیر آن گرم شده و استرس جوجه رفع شود. مادر مصنوعی موجب افزایش مقاومت جوجه بلدرچین در برابر بیماری ها گردیده و موجب کاهش تلفات بلدرچین ها ناشی از استرس گرمایی میگردد.

برای تامین آب جوجه ها از ظرف کم عمق استفاده کنید تا خطر غرق شدن جوجه ها ناشی از افتادن در آب بوجود نیاید. همچنین غذای بلدرچین را نیز در ظروف کم عمق قرار دهید. بهترین غذا برای بلدرچین یکروزه و چند روزه جیره غذایی استارتر کرامبل با سطح پروتئین بالا می باشد.

همیشه از فراهم بودن آب و غذای کافی برای جوجه بلدرچین ها اطمینان حاصل کنید. در صورت آلوده بودن دانخوری ها آنها را تمیز نمایید. همچنین تمامی لوازم نگهداری بلدرچین را تمیز نگه دارید و مرتباً فضولات را دفع و یا بستر را تعویض نمایید.