تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای جفت گیری مرغ عشق

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۲

مرغ عشق ها نیز مانند سایر پرندگان زینتی دارای ارزش بوده و به همین علت برخی از پرورش دهندگان اقدام به پرورش این پرندگان مینمایند. مطمئنا در صورت جفت گیری نر و ماده این پرنده و حاصل شدن جوجه باعث میشود تا شما در صورت فروش پرنده ها سود بیشتری به دست بیاورید. این مطلب به شما کمک میکند تا بتوانید مرغ عشق نر و ماده را وارد مرحله جفتگیری کنید.

جفتگیری مرغ عشق

« جفتگیری مرغ عشق »

نشانه های جفتگیری مرغ عشق نر و ماده

طبیعت مرغ عشق ها به گونه ایست که دو پرنده در صورت آمادگی به جفتگیری علائمی را از خود بروز میدهند. بعنوان نمونه در صورتیکه در مرغ عشق نر رنگ بینی پرنده آبی شود پرنده آماده جفتگیری است. همچنین درصورتیکه نوع نر مکرراً آواز بخواند میتوانیم بگوییم که پرنده میتواند جفتگیری کند.

مرغ های عشق ماده نیز اگر رنگ بینی سفید باشد بدان معناست که پرنده به بلوغ رسیده میتواند جفتگیری کند.

روش های ایجاد شرایط برای جفتگیری مرغ عشق ها

این احتمال وجود دارد که مرغ های قفس درون یک قفس هیچ نوع واکنشی نسبت به یکدیگر نداشته باشند ؛ و یا شاید با یکدیگر بازی کرده اما جفت گیری نکنند. به همین علت شما باید شرایط مورد نیاز جفتگیری آنها را فراهم کنید. شرایط جفتگیری را در زیر میتوانید مطالعه کنید.

قفس مرغان عشق برای جفتگیری باید چگونه باشد ؟

ابعاد و اندازه قفس باید استاندارد بوده و باید دارای فضای مناسبی برای جفتگیری باشند. باید در زمان انتخاب و خرید قفس توجه کنید که طول و عرض قفس به ترتیب بیش از ۷۵ و ۶۰ سانتیمتر و ارتفاع آن ۱۰۰ سانتیمتر باشد. در داخل قفس نیز باید آبخوری و دانخوری پرنده بصورت پیشفرض وجود داشته باشد. البته با توجه به سیستم پرواز مرغ عشق ها هرچه مقدار طول قفس بیشتر باشد پرنده ها بهتر میتوانند پرواز کرده و روحیه خوبی داشته باشند.

دیگر موضوعی که در هنگام خرید قفس مرغ عشق باید به آن توجه کرد قابلیت شستشوی آن است. چراکه رعایت بهداشت در هنگام پرورش مرغ عشق بسیار پراهمیت می باشد.

راهنمای جفت گیری مرغ عشق

« راهنمای جفت گیری مرغ عشق »

آماده کردن لانه برای جفتگیری

همانطور که ذکر شد لانه یکی از موارد مهم در جفتگیری مرغ های عشق است ؛ بدین صورت که پرنده ماده بعد از جفتگیری نیاز به یک لانه مرتب خواهد داشت تا بتواند روی تخم ها بخوابد.  برای تهیه لانه کافیست تا به پِت شاپ ها و فروشگاه های تجهیزات پرندگان مراجعه کنید.

رعایت اصول بهداشتی برای جفت گیری مرغ عشق ها

برای جفت کردن پرنده نر و ماده باید به سلامتی پرنده ها نیز توجه کنید. زیرا اگر یکی از دو پرنده بیمار شوند تمایلی به جفتگیری از خود نشان نمیدهند. همچنین اگر دو پرنده تحت هر شرایطی بتوانند جفتگیری کنند ، بیماری میتواند به جوجه آنها منتقل شود.

از نمونه روش های پیشگیری مرغ عشق ها از بیماری میتوان به تمیزکاری دوره ای قفس و تجهیزات داخلی اشاره کرد. بهتر است که در هفته چندبار نسبت به خالی کردنسینی فضولات پرنده ها کرده و به شستشوی آنها اقدام کنید. تعویض آب درون قفس نیز باید دوبار در روز انجام پذیرد.

تغذیه مرغ عشق و تقویت پرنده برای جفت گیری

در فصول جفتگیری مرغ عشق ها باید به تغذیه آنها توجه کافی نمایید ؛ چرا که این پرندگان برای تقویت قوای جنسی خود به تغذیه احتیاج دارند. در تمامی پرنده فروشی ها دان بیشتر پرندگان وجود دارد. برای مرغ عشق ها برای جفتگیری باید غذاهایی بدهید که سرشار از پروتئین ها ، ویتامین ها و کلسیم باشند.

نقش پروتئین در تغذیه مرغ های عشق

پروتئین برای مرغ عشق ها بسیار مفید بوده و میتوان آن را از طرق مختلف برای پرنده تامین کرد. بعنوان مثال اکثر مرغ عشق ها به تخم مرغ آب پز شده علاقه زیادی دارند. شما میتوانید زرده تخم مرغ را جدا کرده و سفیده آن را در اختیار پرنده قرار دهید.

مرغان عشق

« بیماری های مرغ و روش درمان »

نقش ویتامین در تغذیه مرغ های عشق

ویتامین ها نیز از اصلی ترین بخش های رژیم مرغ عشق ها می باشند. برای تامین کردن ویتامین مورد نیاز پرنده میتوانید به سراغ انواع ترکیبات بروید. بدین منظور میتوانید از توان جوانه دانه ها ، سبزیجات ، اناوع مولتی ویتامین ها و ... استفاده کنید. توجه کنید که استفاده از مولتی ویتامین ها تحت شرایط خاصی برای پرندگان توصیه میشود و درصورت استفاده غیر صحیح میتواند نتیجه عکس در پی داشته باشد.

نقش کلسیم در تغذیه مرغ های عشق

همانطور که میدانید ساختار پوسته تخم های پرندگان از کلسیم تشکیل میشوند ؛ به همین علت مرغ عشق نیز برای تخمگذاری به کلسیم نیاز دارند. برای تامین کلسیم مرغ عشق میتوانید از پودر پوسته تخم مرغ استفاده کنید. کلسیم مانند پروتئین و ویتامین از نیازهای اصلی این پرنده هاست و برای تامین آن بهتر است با یک دامپزشک در این زمینه مشورت کنید.

سایر نکات آماده سازی مرغ عشق برای جفت گیری

  • اگر تعداد زیادی مرغ عشق نگهداری میکنید بهتر است آنها را با فاصله نسبتاً کم و جدا نگهداری کنید. چرا که صدای پرنده ها تاثیر زیادی در تحریک و جفتگیری آنها دارد.
  • بهتر است برای جفتگیری پرندگان از یک رنگ و یک نژاد انتخاب شوند ؛ چرا که این نوع پرندگان بهتر از نژادهای مختلف جفت میشوند.
  • سن مرغ عشق ها باید مثل هم باشند. معمولاً در مرغ عشق هایی که سن آنها با هم فاصله دارد جفت گیری انجام نشده و یا با درصد کم انجام میگیرد.

نقش کلسیم در تغذیه مرغ های عشق

۱- آب تمیز در اختیارشان قرار دهید.

۲- وان حمام کوچک در اختیار آنها قرار دهید تا در آن آب تنی کنند.

۳- میزان نور دهی آنها را بین ۱۰ الی ۱۲ ساعت تنظیم کنید. سعی کنید از لامپ های فلوئورسنت استفاده کنید تا ویتامین D لازم در بدن آنها تولید شود.

۴- طی اطلاعات جمع آوری شده میزان دما ، رطوبت و عصاره گیاه اکالیپتوس تاثیر زیادی در جفتگیری مرغ عشق ها دارد. به همین علت بهتر است دمای محیط آنها را مابین ۲۲ الی ۲۶ درجه و رطپبت کافی برای آنها تظیم کنید. داشتن دستگاه بخور نیز از الزامات جفتگیری خواهد بود ؛ چرا که بخار گیاه اکالیپتوس تا زمان برقراری یک جفت گیری موفق باید همواره در محیط آنها تولید شود.