تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش جفت زدن سهره با سهره ، قناری و گنجشک

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۲۱

در این مطلب میخواهیم آموزش های کاملی را در مورد آموزش جفت زدن سهره ، زمان جفت زدن سهره ، طرز - طریقه - نحوه و شرایط جفت زدن سهره با قناری در قفس ، یهترین روش جفت زدن سهره و قناری و ... را برای شما ارائه دهیم. پیشنهاد میکنیم قبل از عمل جفت کردن فنچ هایتان این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید.

جفت زدن سهره

« جفت زدن سهره »

آموزش جفت زدن سهره با سهره

  • سهره هایی که انتخاب میکنید از لحاظ نژاد و از لحاظ اندام و سایز مانند هم باشند.
  • تا جای ممکن زیباترین سهره ها را كه خوش رنگ هستند و نقش بدنشان زیباست را برای جفت گیری انتخاب نمایید.
  • ابتدا سهره ها را از هم جدا و در قفس های جداگانه کمی دور از هم قرار دهید تا صدای آواز سهره نر سهره ماده را به خود جذب کند.
  • زمانی که پای سهره ماده سفید شد اوج مستی آنهاست و شما باید آنها را در یک قفس بیندازید.
  • جهت تحقق امر جفت زدن سهره با سهره در قفس ، قفسی که برای جفتگیری سهره ها انتخاب کرده اید باید با سایز متوسط باشد. قفس سهره ها را در جایی بگذارید که در آنجا رفت آمد زیاد نباشد.
  • قفس سهره ها در جای بسیار گرم قرار ندهید.
  • مکان قفس را به هیچ وجه عوض نكنید و همچنین به سهره ها دست نزنید.
  • به سهره هایتان به جز شاهدانه هیچ غذای دیگری ندهید. زیرا شاهدانه غذایی محرك و پرچرب است و هم چنین باعث مستی آنها میشود.

آموزش چگونگی جفت زدن سهره با قناری

در بین پرورش دهندگان این عقیده وجود دارد که جفت زدن سهره ( فنچ ) و قناری بد شگون بوده و این کار میتواند عوارض ناخوشایندی را برای پرورش دهنده بوجود آورد. آنان معتقدند که انجام این کار برای برخی افراد ممکن و برای برخی دیگر ناممکن است و اظهار میدارند که اگر گروه دوم دست به چنین کاری بزنند حادثه ناگواری در زندگی آنان خواهد افتاد. اما با این وجود بسیاری از پرورش دهندگان قناری علاقه زیادی به جفت زدن سهره و قناری دارند. در شرایط طبیعی دو گونه مذکور تقریبا هیچ گاه با هم جفت نمی شوند. نحوه زندگی و رفتار آنان متفاوت بوده و علاوه بر آن ، هم نوعان آنها در طبیعت به وفور دیده میشوند و نیازی به جفت گیری دو نوع مختلف به خاطر عدم دسترس قناری ماده به قناری نر، امکان پذیر است. در نتیجه آن ها با هم جفت گیری کرده و بچه دار می شوند و بدین گونه نژادی مخلوط از قناری و سهره های وحشی به وجود می آید. اما اغلب نوزادان عقیم بوده و قادر به تولید مثل نمیباشند.در سال ۱۷۲۰ میلادی تا اوایل قرن بیستم در اروپا گزارش هایی دال بر جفت زدن سهره و قناری و به وجود آوردن قناری های رنگی وجود دارد ولی به علت توجه به آواز و کیفیت صدا و بی توجهی نسبت به رنگ، توسعه نواع رنگی این پرنده متوقف مانده بود.

در سال ۱۹۲۰ میلادی به طور رسمی قناری قرمز نارنجی از جفت زدن قناری با سهره به وجود آمد در این دوره زمینه وسیعی برای تولید قناری رنگی باز شد و قناری باز ها به فکر تولید سهره قناری هایی با رنگ های جدید افتادند. دکتر هانس دانکر کتابی درباره به وراثت گذاشتن رنگ ها در قناری نوشت که توجه بسیاری را به خود جلب نمود، عقاید دکتر دانکر به وسیله دانشمند انگلیسی گیل و دانشمندی به نام برولو مالتن و همکار آلمانی او براون ماکرون مورد تایید قرار گرفت. به نظر آنها پیوند قناری با سهره باعث به وجود آمدن قناری قرمز میشود. این سه نفر با موفقیت آزمایش هایی را به عمل آوردند و موفق شدند با جفت زدن سهره نر با قناری ماده لیموئی ( رولر آلمانی ) در سال ۱۹۲۶ میلادی برای اولین بار جوجه های قرمزی را در آخر بهار همان سال به دست آورند. در این بررسی ها مشخص شد قناری خود فاقد زن قرمز است و این ژن را از سهره به ارث می برد.

جفت زدن فنچ و قناری

« جفت زدن فنچ و قناری »

قناری قرمز دو نوع می باشند نوع اولی حاصل از جفت گیری قناری با سهره قرمز می باشد. و نوع دوم پس از خورانیدن مواد غذایی رنگی آماده و تجاری و با فلفل دلمه قرمز رنگ در زمان پرریزی در قناری دیده میشود. ایجاد رنگ به روش دوم دوام چندانی ندارد و در فصل پر ریزی بعدی از بین میرود. در روش اول سهره نر که قسمتی از بدنش به رنگ قرمز است با قناری ماده جفت ادازی شده و قناری قرمز حاصل میشود تنها عیب آن ها این است که نسل این جوجه ها کوچک است و با بزرگ تر شدن پرنده کم رنگ می شوند. اما در نوع دوم چنان چه در زمان پر ریزی فلفل دلمه قرمز رنگ با کلم قرمز یا چغندر به قناری داده شود پرهایش قرمز می شود ولی همان طور که گفته شد این رنگ قرمز دوامی نداشته و در فصل پر ریزی بعدی اگر خورانیدن غذای رنگی تکرار نشود پرنده به رنگ طبیعی خود باز می گردد. ضمناً در فصل پر ریزی هر چه بیشتر مواد رنگی در دسترس قناری قرار گیرد رنگ پرها، پر رنگ تر خواهد شد.

قناری را که خود متعلق به خانواده سهره ها است می توان با سهره سبز زرد و یا خاکی و یا سایر سهره ها جفت کرد معمولا جوجه های حاصل عقیم هستند. ولی برخی گونه های سهره که با قناری خویشاوندی نزدیکی دارند یعنی از یک جنس هستند و جزو جنس SerinuS هستند مثل « سهره پیشانی سرخ » یا « گل به سر » و «سهره دمگاه زرد » نه تنها آسان تر با قناری جفت می خورند، بلکه جوجه های آن ها نیز قابلیت باروری مجدد دارند.

علت جفت زدن قناری با سهره، خویشاوندی نزدیک این دو به هم می باشد. اغلب قناری را برای تصحیح آواز و یا رنگ با سهره معمولی جفت می کنند. قناری را می توان با سهره سبز یا سهره فلامه یا سهره کانابینا و یا سهره ارغوانی و گونه های دیگر سهره جفت نمود. اما جفت زدن و عادت دادن چنین پرنده هایی زمان و حوصله بیشتری لازم دارد. پرندگان وحشی ترسو و خجالتی بوده و به سختی با شرایط زندگی در پاسیو یا قفس کوچک سازگار می شوند. به تغذیه این پرندگان باید توجه کافی مبذول شود. اغلب پرندگان وحشی نر، خشن تر از قناری های نر بوده و ماده را آزار می دهند، با وجود این ترکیب سهره وحشی نر با ماده قناری بهتر از عس آن است. سهره های وحشی ماده سخت گیر بوده و مشکل پسند نزدیک به قناری نسبتاً زیاد است. گونه سهره موزامبیک شباهت زیادی به قناری داشته و در آفریقای جنوبی به عنوان پرندہ خانگی نگهداری می شود. همان طور که ذکر شد جفت زدن سهره و قناری اولین بار در اویل قرن بیستم در آلمان و انگلستان رایج گردید و هدف اولیه از این کار تهیه قناری های رنگین بود. این کار بسیار رایج گردید و هدف اولیه از این کار در آن زمان تهیه فناوری های رنگین بود، امروزه این کار در بسیاری از نقاط جهان متداول است. در ایران نیز تاریخچه این کار همزمان با ورود قناری به کشور بوده است و قناری بازان ایرانی در شصت سال گذشته تلاش هایی در این زمینه داشته اند. لذا برای آشنایی پرورش دهندگان علاقه مند برخی از اصول فنی این کار توضیح داده می شود. در مرحله نخست باید ذکر کرد همان طور که گفته شد معمولا سهره نر را با قناری ماده جفت می کنند، سهره نر باید سهره ای بالغ بوده و از سلامتی کامل برخوردار باشد. سن سهره بهتر است سه تا چهار سال باشد و از لحاظ رفتار باید رام و آرام باشد و قبل از جفت زدن به مکانی منتقل شود که پرنده دیگری را نبیند.

برخی از پرورش دهندگان سهره معتقدند که سهره های مناطق سردسیری یعنی غرب کشور برای جفت گیری مناسب تر هستند. بهترین زمان برای جفت زدن سهره موقعی است که نوک پرنده کاملا سفید شده و خط مشکی روی نوک محو شده باشد. این امر می تواند نشانه مستی پرندہ باشد.

سهره پرنده ای وحشی است و پرندگان وحشی به طور طبیعی در فصل معینی جفت گیری میکنند. وقتی که سهره به قفس منتقل شود، مدت زیادی در آن جا محبوس می شود و به مرور زمان، فصل را گم می کند و در چنین حالتی با این که سهره مست شده و بلند آواز می خواند اما در زمان جفت زدن نسبت به قناری ماده عکس العملی نشان نمیدهد و قناری ماده را از خود می راند. در این صورت باید مدتی صبر کرد تا سهره مذکور به قناری ماده عادت کرده و با آن جفت گیری نماید.

سهره نر قبل از جفت زدن باید مست شود و به صورت مرتب آواز خوانی نماید. آواز خوانی باید به نحوی باشد که در زمان در دست گرفتن قفس، سهره به آواز خوانی خود ادامه دهد و به قول سهره باز ها پرنده پرو شود. ظرف مخصوصی ابتنی نیز به صورت یک روز در میان در دسترس سهره نر قرار داده شود.

قناری ماده انتخاب شده برای جفت زدن نباید از لحاظ جثه درشت باشد. برخی معتقدند که قناری ماده چنانچه از نژاد مخلوط قناری رنگی با قناری فر باشد مناسب تر خواهد بود.

قفس قناری ماده را باید برای مدتی در میان قفس دو قناری نر مست که قرص می خوانند قرار داد تا به تدریج قناری ماده برای جفت گیری آمادہ شود، ولی باید توجه داشت که قفس قناری ماده باید پوشیده باشد، به نحوی که قناری ماده، نر ها را نبیند.

جفت اندازی سهره

« جفت اندازی سهره »

داخل قفس قناری ماده باید یه لانه مناسب قرار داده شود و ظرف مخصوص آبتنی به صورت یک روز در میان در دسترس قناری ماده قرار داده شود.

هنگامی که قناری ماده کاملا آماده شد و تمایل به جفت گیری و لانه سازی را نشان داد به محلی که قفس سهره نر قرار دارد برده و قفس او را در کنار قفس سهره نر قرار می گیرد.

سهره نر چنانچه مناسب بوده و مست باشد مانند قناری نر می تواند، با آواز خوانی ماده را به سمت خود جذب نماید. نوک و پای سهره نر مست سفید می شود و پرنده مرتباً لای انگشتان خود را نوک می زند و موقع او از خوانی روی تیرک شروع به رقصیدن می کند و از سویی به سوی دیگر می رود.

در این مرحله بسته به تشخیص سهره باز و بعد از گذشت دو تا سه روز باید سهره نر را به داخل قفس قناری ماده وارد کرد.

برخی معتقدند بهتر است که یک جوجه سهره نر را همراه در بین قناری های ماده به صورت مجزا از نرها نگهداری می شوند، نگهداری کرد تا جوجه مذکور بتواند به راحتی با قناری ها خو بگیرد و قناری های ماده نیز به سهره عادت کنند.

برخی از پرورش دهندگان معتقدند که یکی از مشکلات موجود در این زمینه نوع تغدیه سهره می باشد و با توجه به این که غذای ارائه شده در این مرحله شامل شاه دانه می شود که این دانه چربی زیادی دارد لذا تمامی نیازهای تغذیه ای پرنده را تأمین نمی کند و باعث چاقی روز افزون سهره می شود تا جایی که تمام بدن چرب و از جمله مخرجش را چربی فرا می گیرد و به همین علت پرنده قادر به جفت گیری نخواهد بود برای حل این مشکل باید جیرہ غذایی پرنده تعدیل شود و از غذای مقوی کم چرب استفاده شده و در حین تغذیه مولتی ویتامین و کمی ماسه کف رودخانه در اختیار پرنده گذاشته شود.

در جیره غذایی سهره نر باید مقداری تخم مرغ قرار داد و حداقل در هفته سه روز این غذا را در اختیار سهره نر قرار داد. تغذیه اصلی سهره نر با شاهدانه باشد و مقدار کم هفت تخم نیز در دسترس او قرار گیرد.

برخی از پرورش دهندگان معتقدند که برای جفت زدن سهره با قناری باید دم قناری چیده شود و یا این پرهای مخرج سهره نر کوتاه شود و یا این که قناری رنگ روشن، رنگ آمیزی شود و یا این که از آب تره برای برطرف شدن ترس سهره نر استفاده شود و دو پرنده در جای تاریک قرار داده شوند که مطالب فوق میتواند به جفت گیری کمک کند.

به هر حال باید توجه داشت که جفت زدن سهره نر با قناری ماده کار دشواری بوده و نیاز به صبر و بردباری فراوان دارد.

جفت زدن سهره معمولی با قناری

سهره معمولی با نام علمی Carduelis Carduelis معمولا رایج ترین گونه سهره است که با قناری ماده جفت انداخته می شود. سهره معمولی ۱۴ سانتی متر طول دارد و با رنگ آمیزی زیبا دیده می شود و به واسطه رنگ فرمز روشن و سیاه و سفید سر، رگه های زرد در بالی های سیاه رنگ و دمگاه سفید، که در پرواز به خوبی دیده می شوند، شناخته می شود. نتایج حاصله رنگ های زرد و خاکستری را از سهره معمولی به ارث می برد و به نام (سهرہ قناری) شناخته می شوند.

جفت زدن سهره پیشانی سرخ با قناری

جفت زدن سهره پیشانی سرخ با نام علمی Serinus pusillus با قناری ماده کمی دشوار ولی امکان پذیر است برای این کار باید ابتدا سهره پیشامی سرخ (گل به سر) نر را به اوج آمادگی رساند که علایم آن بالا نگه داشتن پرها، خواندن یکسره و دم زرد رنگ در این پرنده است. در این مرحله قناری ماده را در قفس جداگانه ای گذاشته و قفس آن را در کنار سهره نر می گذارند تا به تدرج به هم عادت کنند به گونه ای که بعد از گذشت یک هفته سهره نر جیک جیک کردن قناری ماده، شروع به خواندن کند و به آن غذا دهد. در این صورت باید سهره نر را وارد قفس قناری ماده مست کرد باید مدتی آن ها را به حال خود رها کرد تا پس از جفت گیری و تخم گذاری قناری ماده، به تدریج علایم درگیری بین ان دو مشاهده شود و در صورت مشاهده درگیری و تلاش پرنده نر برای شکستن تخم ها، باید آن ها را از همدیگر جدا کرد. جوجه های حاصله از این جفت گیری (گل به سر قناری) خواهند بود که می توان جوجه های آن را با یک سهره یا قناری آوازه خوان انداخت تا پس از گذشت یک ماه آواز خواندن را به خوبی فراگیرد.

جفت زدن سهره پیشانی سرخ با قناری

سهره زرد با نام علمی Carduelis Spinus نیز به وفور با قناری ماده جفت زدن می شود. سهره نر، به رنگ سبز مایل به زرد و پیشانی و چانه سیاه دیده می شود. در نتایج حاصله می توان رنگ سیاه پیشانی و زیر تنه سفید ارث مانده از سهره زرد را مشاهده کرد.

جفت زدن سهره سر سیاه با قناری

سهره سر سیاه با نام علمی pyrhula pyrhula نیز با قناری ماده جفت زدن میشود. سهره سر سیاه نر با زیر تنه صورتی مایل به قرمز، پشت خاکستری، تارک سیاه، نوار پهن سفید روی بالی و منقار سیاه و سخت، به آسانی شناخته می شود. این گونه را با قناری ماده جفت می اندازد و جوجه های حاصله نیز بسیار به سهره سر سیاه شبیه می باشند.

جفت زدن سهره سبز با قناری

سهره سبز قابلیت جفت خوردن با قناری ماده را دارد. سهره سبز پر و بالی زیتونی با لکه های سبز مایل به زرد ، دمگاه سبز روشن ، سر نسبتاً بزرگ و منقار بی رنگ دارد. جوجه های حاصله رنگ سبز سهره را به ارث نمی برند.

جفت زدن سهره سینه سرخ با قناری

سهره سینه سرخ با نام علمی CardueliS Cannabina را می توان با قناری ماده جفت انداخت. سهره سینه سرخ ۱۳ سانتی متر طول دارد و دارای سری خاکستری و رو تنه بلوطی و پیشانی و سینه قرمز گلی است جوجه های حاصله سینه سرخ را به ارث نمی برند.

جفت زدن سهره سرخ با قناری

سهره سرخ را می توان با قناری ماده جفت انداخت. سهره سرخ نر منقاری نسبتا محکم، بدنی نسبتا پر و سری گرد دارد. پرنده نر بالغ، به واسطه سر، سینه و دمگاه قرمز، که در تضاد بت رو تنه قهوه ای قرار داد، شناخته می شود. جوجه های حاصله سر و گردن سرخ خود را از سرخ به ارث برده است.

قناری و فنچ در قفس

« قناری و فنچ در قفس »

جفت زدن گونه های مختلف سهره

گونه های مختلف سهره نیز با یکدیگر جفت زده میشوند. متاسفانه اطلاعات کمی درباره جفت زدن سهره با سهره در داخل کشور وجود دارد اما این کار در کشورهای اروپایی به وفور انجام میشود. در این بخش جفت زدن برخی گونه های سهره با یکدیگر ذکر میشود.

سهره مهمولی قابلیت تلقیح با انواع سهره ها از قبیل : سهره زرد ، سهره سینه سرخ ، سهره سبز و سهره سیاه را دارد.

سهره نوک قیچی قابلیت تلقیح با انواع سهره ها از قبیل : سهره معمولی ، سهره سینه سرخ ؛ سهره سبز و قناری را دارد.

سهره سرخ قابلیت تلقیح با انواع سهره ها از قبیل سهره معمولی ، سهره سر سیاه ، سهره سبز و سهره نوک قیچی را دارد. از این پرنده بیشتر از این که به خاطر صدایش نگهداری شود ، بدلیل زیبایی ظاهر و یا جفت تلقیه با سایر سهره ها نگهداری میشود.

سهره کوی قابلیت تلقیح با سایر سهره ها و قناری را دارد ؛ اما بنظر میرسدپرنده حاصل از تلقیح سهره با سایر سهره ها و نیز قناری از تنوع رنگی کمی برخوردار باشد.

سهره صورتی قابلیت تلقیح با سهره سرخ و سهره نوک قیچی را دارد. سهره سر سیاه قابلیت تلقیح با انواع سهره ها از قبیل سهره معمولی ، سهره زرد و سهره سبز را دارد. سهره دمگاه سفید قابلیت تلقیح با سهره زرد و سهره معمولی را دارد. سهره سبز قابلیت تلقیح با اکثر گونه های سهره را دارد و میتوان آن را با سهره زرد ، سهره سینه سرخ ، سهره نوک قیچی ، سهره سر سیاه ، سهره جنگلی و سهره معمولی جفت انداخت.

سهره پیشانی سرخ « گل به سر » قابلیت تلقیح با « سهره طلایی سر خاکستری » که در ایران نیز با نام سهره کرمانی معروف است را دارد. ظاهراً در ایران برخی از سهره بازهای حرفه ای توانستند با موفقیت اقدام به جفت زدن سهره گل به سر با سهره کرمانی نمایند. آنان اظهار میکنند که جفت گیری سهره پیشانی سرخ با سهره کرمانی کار آسانی نیست ولی یاز هم امکان دارد. برای پیوند باید گل به سر نر آماره را طبق روش های قبل کنار قفس ماده گذاشت ولی در این مرحله روی قفس گل به سر پارچه نازکی انداخت تا گل به سر ماده را نبیند. مراحل قبلی به جز غذا دادن به ماده تکرار شود و در آخر هفته در قفس سهره نباید سنگ قرار داد تا نوک خود را تیز نکند. پس از گذشت یک هفته مشاهده میشود سهره ماده به طرف قفس سهره نر می آید و به آواز او گوش میدهد. در این مرحله باید پارچه را برداشت تا سهره نر نیز برای مدت یک هفته با ماده آشنا شود. در مرحله غذا دادن اگر سهره ماده ، سهره نر را نوک نزد در چنین حالتی میتوان سهره نر را داخل قفس سهره ماده انداخت. در روزهای اول ممکن است دو پرنده با هم درگیر شوند ، اما پس از گذشت یک هفته این درگیری ها متوقف میشود و پس از آن امکان جفت گیری بین دو سهره نر و ماده وجود خواهد داشت. در صورت موفقیت در جفت زدن این دو نوع سهره ، پس از آنکه سهره ماده تخمگذاری کرد چنانچه بین دو سهره درگیری روی داد باید سهره نر را از قفس سهره ماده بیرون آورد اما اگر درگیری صورت نگرفت میتوان هر دو سهره را تا پایان مرحله جوجه گیری در یک قفس نگهداری نمود.

جفت زدن سهره با گنجشک

از بیشترین سوالاتی که از ما درباره جفت زدن سهره پرسیده میشود نحوه جفت زدن سهره با گنجشک می باشد. به این دوستان متذکر میشویم که چنین عملی ممکن نبوده و یا بصورت نادر اتفاق می افتد.