تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش روش مست کردن و جفتگیری کبوتر

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۰۷

برای جفتگیری دو کبوتر نر و ماده لازم است تا هر دو پرنده به سن بلوغ رسیده باشند. درصورتیکت به پرورش کبوتر علاقه داشته و میخواهید پرنده های شما با هم جفت بخورند ادامه مطلب را از دست ندهید.

سن بلوغ کبوترها

یکی از شروط جفت گیری و مست شدن کبوترها رسیدن آنها به سن بلوغ است. معمولاً کبوترها دارای نژاهدای متفاوتی بوده و بر اساس نژاد و جنس بلوغ پرنده متفاوت می باشد. کبوترهای معمولاً خیلی زودتر از پرنده گان زینتی به بلوغ میرسند. همچنین اغلب کبوترهای نر زودتر از نوع ماده بالغ میشوند. سن بلوغ کبوترها با توجه به جنسیت و نژاد پرنده مابین چهار الی هفت ماه متغیر است ؛ البته برخی از نژادهای کبوتر در سنین ده الی یازده ماهگی نیز بالغ میشوند.

جوجه های کبوتر سرعت رشت مناسبی داشته ولی اگر به بلوغ نرسیده باشند به هیچ وجهنوع ماده آنها را برای جفت شدن انتخاب نمیکنند. کبوترهای نوع نر که به سن بلوغ میرسند رفتارشان تغییر کرده و برای جلب توجه نوع ماده شروع به آوازخوانی میکنند.

بصورت طبیعی کبوتر ماده برای خود جفتی انتخاب میکند که شاداب باشد ؛ درصورتیکه شما پرورش دهنده کبوتر هستید اجازه دهید تا آنها خود بصورت طبیعی جفت خود را پیدا کنند. معمولاً کبوتر ها تا آخر عمر تنها یک جفت برای خود انتخاب میکنند ؛ اما اگر کبوتر احساس کند که جفتش کنار او نیست برای حفظ بقای نسل خویش با یک کبوتر دیگر جفت می شود.

کبوتر نر و ماده

« کبوتر نر و ماده »

بهترین تایم برای جفت اندازی کبوترها

کبوترها عموماً فصل بهار و تابستان را برای تخمگذاری و جوجه کشی انتخاب میکنند. در حقیقت دمای معتدل و رطوبت حدودی 50 درصد برای جوجه کشی مناسب بوده و به همین علت اغلب پرندگان این زمان از سال را برای جفتگیری انتخاب میکنند. دوره جوجه کشی کبوتر بین ۱۷ الی ۲۱ روز است و کبوترهای والد معمولا جوجه ها را حداکثر تا سن ۲ ماهگی پرورش میدهند.

پس از بزرگ شدن جوجه ها دوباره میتوان به کمک تخم های حاصل از جفتگیری چه بصورت طبیعی و چه به کمک دستگاه جوجه کشی اقدام به تکثیر پرنده کرد.

نکات تغذیه ای برای مست شدن و جفتگیری کبوتر

تغذیه از نمونه فاکتورهایی است که بر روی مست شدن کبوتر نر و ماده تاثیر میگذارد. در فصول جفت گیری بهتر است تا دان کبوترهای نر دارای املاح گرم و پر انرژی باشد. به همین دلیل استفاده از دانه هایی مانند شاهدانه ، گاودانه (کرسنه) در این دوره پیشنهاد میشود. همچنین دان هایی همچون ذرت ، قره ماش ، عدس و ارزن نیز باید در جیره غذایی کبوترها باشند. در زمان استفاده از دان های گرم بهتر است تا احتیاط کنید ؛ چرا که مصرف بیش از اندازه این دان ها باعث ایجاد اختلالات گوارشی در کبوترها میشود.

برای اینکه کبوتر بزرگ شده و برای جفتگیری نیز آماده شود نیاز است که آنها را با دان کامل تغذیه کنید ؛ همچنین دو هفته قبل از جفتگیری نیز استفاده از قطره ویتامین AD3E برای تقویت نطفه پیشنهاد میشود. کوترهای ماده نیز برای تخمگذاری به کلسیم نیاز دارند ؛ به همین دلیل قبل از جفت شدن کبوترها باید به پرنده مواد کلسیم دار مانند پودر صدف و ... بدهید.

الزامات محیط نگهداری جهت مست شدن کبوتر

نور و دما از نمونه مواردی هستند که تاثیر بسیار زیادی برای مست شدن کبوتر ها دارند. همچنین محیط نگهداری کبوترها نیز باید تمیز و عاری از هر گونه میکروب باشد. برای مست شدن کبوتر نر و ماده باید محیط نگهداری آنها معتدل بوده و رطوبت آن نیز به بیش از 40 درصد تجاوز نکند.

کبوترها برای تمیز کردن پرهای خود نیاز به آبتنی دارند. از این سو حتماً از یک ظرف برای استحمام و آبتنی پرنده ها استفاده کنید. برای جلوگیری از سرماخوردگی پرنده ها نیز بهتر است آب در معرض نور آفتاب باشد.

دسته کبوتر نر و ماده

« دسته کبوتر نر و ماده »

نکات جفت خوردن کبوتر

در زمان جفت انداختن کبوترها سعی کنید تا از پرنده های درشت جثه بدین منظور استفاده کنید. مکان نگهداری این پرنده ها نیز باید به دور از هرگونه استرس و اضطراب باشد ؛ چرا که وجود استرس تاثیر بسیار زیادی بر مست شدن کبوترها دارد. وجود حیوانات اهلی و وحشی مانند گربه ها ، افزایش بیش از حد دما و سر و صداهای بلند و … می تواند باعث ایجاد استرس در بین کبوترها شود. قفس کبوترها نیز باید به اندازه کافی بزرگ بوده و پرنده دچار افسردگی نشود. پیشنهاد میشود تا روزانه بمدت نیم ساعت کبوترها را از قفس بیرون بیاورید تا هوای آنها عوض شود.

درصورتیکه با تمامی تمامی موارد کبوتر ها با هم جفت نشدند لازم است تا کبوتر نر را عوض کنید ؛ چرا که برخی از کبوترهای نر بدلیل مشکلات ژنتیک ممکن است که نتوانند جفتگیری کنند. کبوترهایی که دهن خور یکدیگر شده اند و همدیگر را برای جفت شدن انتخاب کرده اند و باید برای آنها لانه های جاگانه در نظر گرفته شود. اگر هدف شما از جفت انداختن دو نژاد کبوتر مختلف است پیشنهاد میکنیم تا پرنده ها را تا مدت ده الی چهارده روز با هم در یک لانه نگهدارید ؛ اگر جفت گیری انجام نشد باید کبوتر نر را عوض کنید.

معمولاً کبوتر ماده دو روز بعد از جفت گیری تخمگذاری میکند. بر خلاف سایر پرندگان کبوترها در هر دوره تنها دو عدد تخم آن هم با فاصله زمانی 1 الی 2 روز تولید میکنند.