تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آیا جت هیتر از قابلیت استفاده در گلخانه برخوردار است؟

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۸٫۱۴

در گلخانه ها برای گرمایش محل نگهداری گل و گیاهان بخصوص در فصول سرد سال از لوازم و تجهیزات گرمایشی متفاوتی استفاده میشود. با توجه به در دسترس بودن منابع سوختی فسیلی مانند گاز و گازوئیل ، عموماً اغلب بخاری های گلخانه ای معمولاً تعداد کثیر هیترهای گلخانه ای با این سوخت ها کار میکنند.

یک نمونه از گرماسازهایی که با گاز و گازوئیل گرما تولید میکند جت هیترها هستند. این نوع گرماسازها از نمونه هیترهای صنعتی هستند که عملیات گرماسازی در آنها به بهترین شکل انجام میپذیرد. تنها نکته در مورد جت هیترها محدودیت های استفاده از آنها است. در این مطلب ما به شما استفاده از جت هیتر در گلخانه ها و تاثیر آنها بر روی گل و گیاهان را شرح خواهیم داد.

جت هیتر برای گلخانه

« جت هیتر برای گلخانه »

بررسی ساختار و نحوه گرمادهی جت هیترها

جت هیترها در دو طراحی دودکش دار و بدون دودکش طراحی و عرضه میشوند. همچنین این محصولات در تنوع گازی ، گازوئیلی و دوگانه سوز ارائه میشوند. جت هیترها که در بازار به بخاری موشکی نیز مشهور هستند ظاهری استوانه ای شکل دارند و در داخل آنها فن ، کوره ، مشعل و ... تعبیه شده است. فن ها در یک سو هوای سرد را به داخل محفظه دستگاه ها مکش میکنند و سوخت نیز به کمک سیستم پمپ سوخت رسان به داخل دستگاه هدایت شده و در داخل کوره داخلی سوخته میشود. با اشتعال سوخت ؛ مقدار بسیار زیادی گرما تولید شده و پس از ترکیب با هوای سرد ، به واسطه فن ها به داخل سال پرتاب میشود. جت هیترها حتی اگر به دودکش نیز مجهز باشند به همراه گرمای ایجاد شده آلاینده ها و گازهای خطرناکی همچون مونواکسید کربن ، گوگرد ، سولفور و ... به داخل سالن راه پیدا میکنند. تنها تفاوت دودکش در این نوع محصولات کاهش غلظت آلودگی ها در نوع دودکش دار و افزایش غلظت آلودگی ها در تنوع بدون دودکش است.

تاثیر آلودگی جت هیتر ها در سالن های گلخانه

سوخت گاز در مقایسه با گازوئیل آلودگی کمتری دارد با این حال گاز نیز مانند گازوئیل آلودگی های بیشماری داشته که جت هیتر آنها را به داخل سالن هدایت میکند. ورود هر نوع آلودگی حتی به میزان پایین تاثیر منفی زیادی بر طول عمر و رشد گیاهان داخل گلخانه دارد. گیاهان در اثر ورود این نوع الودگی جذب مواد را محدود کرده و در نتیجه آن گیاه حتی با آب کافی و خاک حاصلخیز کیفیت مطلوب را نخواهد داشت. همچنین اگر گیاهان در معرض آلودگی قرار بگیرند مقاومتشان در مقابل سرما و گرما و آفت ها کاهش پیدا میکنند و در نتیجه احتمال از بین رفتن زود هنگام آنها وجود پیدا میکند. ورود آلاینده غلظت های بالا بر روی فتوسنتز گیاهی نیز تاثیر عکس گذاشته و سبب میگردد تا عملیات فتوسنتز در گیاهان کمتر شکل بگیرد.

گل پژمرده شده

« گل پژمرده شده »

در موارد خفیف و ورود مقدار زیاد آلودگی های احتراق به داخل سالن ، گیاهان کشت شه به سرعت پژمرده شده خشک میشوند. متاسفانه جت هیتر ها با داشتن چندین خصوصیت مفید برای استفاده در سالن های گلخانه ای اصلاً مناسب نمی باشند. این وسیله های گرمایشی بیشتر برای تامین گرمایش سالن های پرورش مرغ و طیور کاربرد دارند و حتی استفاده دودکش دار این محصولات در گلخانه نیز توجیهی ندارد. چرا که نوع دودکش دار جت هیتر نیز مقداری آلاینده به داخل گلخانه می فرستد که برای گیاهان بسیار مضر می باشد.

جمع بندی

اگر بصورت کامل مطلب نگارش شده را مطالعه کرده باشید به این نکته پی برده اید که محصولات کشاورزی در برایر انواع آلودگی ها و آلاینده ها آسیب پذیر می باشند و وجود هوای پاک بدون آلاینده برای این مکان ها الزامی است. امروزه با توجه به رشد تکنولوژی انواع هیترهای مخصوص گلخانه تولید و عرضه میشوند. این نوع گرماسازها بدلیل طراحی منحصربفرد خود هیچ گونه دود را به داخل سالن انتقال نمیدهند و آنها را به بیرون از سالن گلخانه هدایت میکنند. برای مشاهده انواع گرماسازهای گلخانه میتوانید به این صفحه مراجعه کنید.

هیتر ۵۰٫۰۰۰ نیو آژاکس

هیتر ۵۰٫۰۰۰ نیو آژاکس
خصوصیات فنی
قدرت حرارتی : ۵۰٫۰۰۰ کیلو کالری
قدرت هوادهی : ۶٫۵۰۰ مکعب
جنس بدنه: گالوانیزه ضدزنگ

هیتر ۱۱۰٫۰۰۰

هیتر ۱۱۰٫۰۰۰
خصوصیات فنی
قدرت حرارتی : ۱۱۰٫۰۰۰ کیلو کالری
قدرت هوادهی : ۹٫۰۰۰ متر مکعب
جنس کوره: استیل

هیتر ۲۲۰٫۰۰۰

هیتر ۲۲۰٫۰۰۰
خصوصیات فنی
قدرت حرارتی : ۲۲۰٫۰۰۰ کیلو کالری
قدرت هوادهی : ۱۸٫۰۰۰ متر مکعب
جنس کوره: استیل نسوز

هیتر سوپر پی اف

هیتر سوپر پی اف
خصوصیات فنی
قدرت حرارتی: ۲۵۰٫۰۰۰ کیلو کالری
قدرت هوادهی: ۲۳٫۰۰۰ متر مکعب
جنس کوره: کرم نیکل

هیتر آرارات

هیتر آرارات
خصوصیات فنی
قدرت حرارتی : ۲۵۰٫۰۰۰ کیلو کالری
قدرت هوادهی : ۲۳٫۰۰۰ متر مکعب
جنس کوره: استیل نسوز