تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آیا استفاده از جت هیتر برای مرغداری مناسب است؟

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۲۸

جت هیتر از نمونه بخاری های موشکیست که گرمای زیادی ایجاد میکند. جهت تولید گرما در این نوع محصولات میتوان از سوخت های گازی و گازوئیلی بدین منظور استفاده کرد. البته نوع دیگری از جت هیترها نیز وجود داشته که با انرژی الکتریکی کار میکنند. معمولاً جت هیترها در دو نوع دودکش دار و بدون دودکش تولید میشوند و استفاده از نوع بدون دودکش آنها بسیار مرسوم می باشد. در این مطلب از سایت ما در وهله اول نسبت به توضیح ساختار و خصوصیات جت هیترها پرداخته و در ادامه به مناسب بودن و یا نبودن استفاده از جت هیتر در مرغداری ها خواهیم پرداخت. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

استفاده از جت هیتر در مرغداری

« استفاده از جت هیتر در مرغداری »

خصوصیات ساختاری جت هیترها و بخاری های موشکی

جت هیترها با مصرف سوخت فسیلی گرما تولید کرده و آن را به محیط منتقل میکنند. در واقع درون دیگ این محصولات سوخت مشتعل شده و به واسطه آن گرما آزاد میشود. برای گرمایش سالن در پشت جت هیترها فن هایی تعبیه شده که گرما را به مناطق دورتر از محل استقرار جت هیتر پرتاب میکنند و در نتیجه آن محیط گرم میشود. نکته ای که باید بدان توجه کنید این است که در جت هیترهای بدون دودکش بدلیل نبود خروجی گازهای مضر آنها نیز به همراه گرما به داخل سالن هدایت میشوند. در هیترهای موشکی بدون دودکش بدلیل وجود خروجی مقداری از گازهای مضر از دودکش خارج میشوند ؛ اما با این حال مقداری از این گازها به داخل سالن وارد میشوند. در اصل در جت هیترهای بدون دودکش غلظت آلودگی ها زیاد و در نوع دودکش دار تا حدودی کم می باشد. به همین دلیل استفاده از جت هیترها در مشاغل محدود بوده و تنها در سالن هایی که دارای تهویه مطبوع هستند میتوان از این گرماسازها استفاده کرد. یکی از مکان هایی که دارای سیستم های تهویه مطبوع می باشند مرغداری ها هستند ؛ چرا که در مرغداری ها استفاده از سیستم های تهویه از ضروریات می باشد و به همین علت تمامی مرغداری ها به این سیستم ها مجهز هستند. خوب است بدانید که استفاده از جت هیتر در مکان هایی که فاقد تهویه هستند باعث ایجاد مشکلات تنفسی میشوند. علاوه بر این در سالن های پرورش گل و گیاه نیز استفاده از جت هیتر ممکن نمی باشد ؛ چرا که این نوع گرماسازها به گیاهان صدمه وارد میکنند.

مزیت های استفاده از جت هیتر در سالن های مرغداری

یکی از مهمترین مزیت های استفاده از جت هیتر راندمان گرمایشی بالای آنها می باشد. در جت هیترهای بدون دودکش بدلیل نبود هیچ گونه خروجی و پرتی ، میتوان گفت راندمان گرمایشی آنها نزدیک به ۱۰۰ درصد می باشد. جت هیترهای دودکش دار نیز دارای راندمان گرمایشی حدود ۶۵ درصد بوده و به همین علت کمتر در مشاغل استفاده میگردند. از لحاظ مصرف سوخت نیز جت هیترها مصرف منابع کمی دارند و با کمترین مصرف انرژی بیشترین گرمایش را به ارمغان می آورند.

از دیگر مزیت های جت هیترها میتوان به قابلیت تنظیم اتوماتیک دما اشاره کرد. معمولاً جت هیترها شروع به کار سریعی داشته و به همین علت سرعت بالایی در تنظیم دمای محیط دارند. علاوه بر این تعمیرات و سرویس آسان نیز از دیگر مزایای این محصولات می باشد و هزینه های تعمیرات بالایی ندارند. این محصولات معمولاً به دو صورت ایستاده و یا آویزان قابل استفاده هستند.

جت هیتر مخصوص گلخانه

« جت هیتر مخصوص گلخانه »

استفاده از جت هیتر در مرغداری

میتوان گفت استفاده از جت هیتر در مرغداری مرسوم می باشد و میتوان از آن در این نوع محیط ها استفاده کرد. در واقع کاربرد اصلی جت هیترها در سالن های مرغداری می باشد.

در سالن های مرغداری اکسیژن زیادی مورد نیاز است ؛ چرا که طیور همواره در حال تنفس بوده و علاوه بر آن از طریق آلودگی های ناشی از فضولات پرندگان گازهایی مانند آمونیاک ایجاد میشوند. برای رفع این مشکل و تزریق اکسیژن مورد نیاز طیور از سیستم های تهویه بدین منظور استفاده میشود. با این کار میزان گازهای سمی مانند دی اکسید کربن و آمونیاک به کمترین میزان ممکن میرسد. حال گازهای سمی ایجاد شده توسط جت هیتر ها نیز به همراه سایر گازها به واسطه تهویه از سالن خارج شده و اکسیژن جدید جایگزین میشود. در واقع تمامی آلاینده های ناشی از احتراق به بیرون خارج میشوند و مشکلی برای طیور به وجود نمی آید.

نمونه هیترها و جت هیترهای مورد استفاده در مرغداری

هیتر 50.000 نیو آژاکس New Ajax
هیتر 110.000 پی اف PF
هیتر 220.000 پی اف PF
هیتر سوپر پی اف Super PF