تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش تهیه یخ در سریع ترین زمان ممکن

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۴٫۲۲

زمان هایی پیش می آید که ما به یخ زیادی نیاز داریم. برای نمونه یک میهمانی و یا دورهمی میتواند باعث نیاز شدید شما به یخ حبه ای شود. خصوصاً اینکه اگر میهمانان شما زیاد باشند کمبود یخ برای شما ناخوشایند خواهد بود. معمولاً افراد برای تهیه یخ از فریزر استفاده میکنند ؛ اما فریزر هم سرعت پایینی در تولید یخ دارد و ظرفیت آن نیز محدود می باشد. علاوه بر این در اغلب منازل در قیمت فریزر یخچال انواع مواد غذایی نیز نگهداری می شود و فضای مناسب برای جایگذاری قالت یخ وجود ندارد. اگر شما دوست دارید که در کمترین زمان ممکن میزان بالایی از یخ را تولید کنید این مطلب را از دست ندهید.

یخ حبه ای تهیه شده در فریزر

« یخ حبه ای تهیه شده در فریزر »

مدت زمان مورد نیاز یخ زدن آب در فریزر چقدر است؟

همه ما میدانیم که آب در دمای زیر صفر شروع به یخ زدن میکند. معمولاً فریزها حدوداً به یک الی دو ساعت زمان نیاز دارند که قالب های یخی تولید کنند. مطمئناً زمان یاد شده طولانی بوده و تا تهیه چند دوره یخ ممکن است میمانی شما به اتمام رسیده باشد! این زمان بهترین حالت برای تولید یخ به کمک فریزر بوده و در برخی موارد دیده شده که یخ زدن آب در فریزر تا ۴ ساعت به طول انجامیده است. بنابرین شاید شما برای کم نیاوردن یخ ها اقدام به تهیه آنها چند روز قبل از انجام دورهمی بکنید ؛ اما روش های بهتری هم هست که شما با کمک آنها میتوانید یخ های بیشتری را در زمان کمتر تهیه کنید.

استفاده از آب گرم برای تهیه یخ

جالب است بدانید که آب گرم سریعتر از آب خنک یخ میزند. به این پدیده اثر امپمیا گفته میشود. در این روش مدت زمان تقریبی یخ زدن آب نصف حالت معمول می باشد. این بدان معناست که شما در عرض کمتر از یک ساعت به کمک آب گرم میتوانید یخ حبه ای درست کنید.

تهیه سریع یخ به کمک کاپ کیک و سینی آلومینیومی

در این روش از قالب های آلومینیومی کاپ کیک و یک عدد سینی آلومینیومی استفاده میکنیم. در مرحله اول قالب های کاپ کیک را داخل سینی بپیچید ، سپس داخل آنها را با آب پر کنید. دمای آب بهتر است که بالای ۲۵ درجه سانتیگراد باشد. پس از آن سینی آلومینیومی را داخل فریزر قرار دهید و از آنها برای خنک کردن نوشیدنی میهمانی ها استفاده کنید.

ساخت یخ به کمک ضربات

از دیگر روش های تولید یخ روش مایع فراسرد می باشد. در این روش ابتدا آب را در داخل بطری سر بسته ریخته و آن را داخل فریزر قرار دهید. بعد از گذشت حدود یکساعت آب درون بطری به دمای فراسرمایش خواهد رسید.  حال در صورتی که بدون تکان دادن بطری آن را بردارید و کف آن را بر روی سطح صاف بزنید آب بطری از بالا به سمت پایین شروع به یخ زدن خواهد کرد.

استفاده از یخساز برای تهیه یخ

« استفاده از یخساز برای تهیه یخ »

استفاده از دستگاه های یخسازی

روش های معرفی شده در بالا در خوشبینانه ترین حالت به یک ساعت زمان نیاز دارند تا فرایند یخ سازی در آنها انجام شود. اما روش سریع تری نیز وجود دارد که میتوان به کمک آن هر ۱۵ دقیقه یخ آماده تهیه کرد. در صورتی که میخواهید در مجالس خود همیشه یخ آماده در دسترس داشته باشید بهتر است تا نگاهی به دستگاه های یخساز بیندازید. این نوع محصولات بصورت تخصصی بدین منظور ساخته شده و یخ های مکعبی را در سریع ترین زمان ممکن تولید میکنند. این را هم در نظر بگیرید که فریزرها قابلیت این را دارند که در هر شبانه روز حداکثر دو کیلو یخ تولید کنند ؛ اما یخساز ها میتوانند در هر شبانه روز با توجه به ظرفیت اسمی خود حداقل ۱۰ کیلوگرم یخ حبه ای تولید کنند. از دیگر امکانات یخسازها قابلیت تولید یخ در سایزهای مختلف است که در اینصورت میتوانید با توجه به ظروف خود یک مدل از یخ را تولید کنید.