تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

تهیه خامه به روش سنتی

بروز شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۲۱

خامه در حقیقت همان قسمت پرچرب شیر بوده که با روش های خاصی از شیر گرفته میشود. این محصول لبنی خواص زیادی دارد ولی به دلیل چربی بالا در مصرف آن نباید زیاده روی کرد. خامه هایی که به روش کارخانه ای و صنعتی تولید میشوند، برخی مواد افزودنی نیز به آنها اضافه شده تا ماندگاری محصول افزایش پیدا کند. اما روش سنتی خامه گیری یکی از بهترین روش ها برای تولید این محصول لبنی است چون که در این روش خامه به دست آمده هم طعم غلیظ تر و هم خاصیت بیشتری داشته و سالم تر می باشد. در ادامه این پست آموزش تهیه خامه به روش سنتی را به شما عزیزان یاد میدهیم.

خامه سنتی

« خامه سنتی »

روش اول تهیه خامه با استفاده از سرشیر

در روش سنتی بهتر است که خامه را با توجه به نیاز خود تهیه کنید. چرا که خامه سنتی بیش از 3 روز نباید نگهداری شود. تهیه خامه ساده است و اگر کمی صبر و حوصله داشته باشید در نهایت خامه سنتی بسیار خوشمزه ای به دست خواهید آورد که آن را با عسل و انواع مربا میتوانید نوش جان کنید.

استفاده از شیرخام پرچرب

برای تهیه خامه سنتی در منزل به شیر خام نیاز خواهید داشت. فرقی نمیکند که از شیر گاو یا گوسفند و گاومیش میتوانید استفاده کنید.

فقط شیر مورد استفاده باید تازه بوده و چرخ نشده باشد. چرا که دستگاه چرخ شیر چربی یا همان خامه شیر را از آن جدا میکند. لذا از شیر چرخ کرده نمیتوان خامه گرفت. در قدم اول به کمی شیر محلی سالم و تمیز و پرچرب نیاز خواهیم داشت.

برای تهیه شیر خام پرچرب میتوانید از لبنیاتی های معتبر ان را تهیه کنید. وقتیکه شیر چربی بالایی داشته باشد، خامه به دست آمده از آن نیز قوام بیشتری خواهد داشت. توجه داشته باشید که در فروشگاه لبنیاتی مد نظر شما باید دستگاه شیرسردکن موجود باشد که این دستگاه برای نگهداری شیرخام استفاده میشود. در اینصورت میتوان اطمینان داشت که شیرخام مدنظر برای خرید هنوز تازه بوده در دستگاه خامه گیر استفاده نشده است.

شیر را در داخل ماهیتابه بزرگ بجوشانید

پس از تهیه شیر، شیر خام پرچرب را در ظرف های کم عمق و بزرگ همچون ماهیتابه بزرگ بریزید. هرچقدر ماهیتابه مورد استفاده پهن تر باشد، سرشیر بیشتری بر روی آن بسته خواهد شد. ظرف را بر روی شعله گاز یا حرارت قرار دهید.

در ابتدای کار شعله را زیاد کنید تا حرارت بالایی به شیر داده شود. زمانیکه شیر به حالت جوشیدن در امد، حرارت را کم کنید. در این مرحله به مدت 15 دقیقه صبر کنید تا شیر با حرارت ملایم جوشیده شود. در این صورت ضخامت سرشیری که بر روی شیر بسته میشود، بیشتر خواهد شد. وقتیکه ضخامت سرشیر بیشتر باشد، حجم و کیفیت خامه به دست آمده از آن نیز بیشتر خواهد بود.

سرشیر بسته شده را جمع کنید

بعد از گذشت 15 دقیقه، زیر گاز را خاموش نموده و ظرف را بردارید و اجازه دهید تا شیر خنک شود. وقتیکه شیر جوشانیده به اندازه کافی خنک شد، سرشیر ان بردارید. سرشیر همان لایه چربی جمع بسته بر بالای شیر می باشد. برای برداشتن سرشیر از یک کفگیر استفاده کنید. ابتدا با کف گیر کناره های سرشیر که به دیواره ماهیتابه چسبیده اند را جدا کنید. سپس از یک طرف با قاشق و کفگیر سیر شیر را بر روی هم انداخته و آن را جمع کنید. در این صورت سرشیر بدون اینکه باز شود یا متلاشی گردد قابل جمع آوری خواهد بود. سپس با یک توری سرشیر جمع شده بر روی ماهیتابه را در داخل یک ظرف استیل گذاشته و درب آن را ببنیدید.

راهنمای تهیه خامه سنتی

« راهنمای تهیه خامه سنتی »

مرحله آخر

ظرف استیل که حاوی سرشیر می باشد را به مدت 2 الی 3 ساعت در داخل یخچال قرار دهید. بعد از گذشت 2 الی 3 ساعت ظرف سرشیر را از یخچال بیرون آورده و آن را با همزن (دور کند) باید هم بزنید. با انجام اینکارابتدا سرشیر به دست آمده شل شده و سپس قوام میگیرد و به شکل خامه شل در می آید.

دقت داشته باشید که اگر سرشیر را بیش از حد هم بزنید، تبدیل به کره محلی خواهد شد و نمیتوانید از ان خامه به دست بیاورید. در زمان هم زدن سرشیر وقتیکه اثر پره های همزن بر روی سرشیر باقی ماند، باید عمل هم زدن را متوقف کنید. یا اینکه وقتی خامه به اندازه کافی سفت شد، دست از هم زدن آن بردارید. محصول به دست امده در داخل ظرف همان خامه سنتی است ولی باید آن را 3 یا 4 ساعت در داخل یخچال قرار دهید تا سفت شود.

چند نکته مهم

برای اینکه خامه بیشتری بتوانید از شیر به دست بیاروید میتوانید 2 الی 3 بار شیر را بجوشانید و در هر مرتبه سرشیر آن را جدا کرده و باز مجددا شیر را بر روی حرارت قرار دهید. دقت داشته باشید که با هر بار جوشاندن مجدد شیر، رنگ سرشیر تیره تر خواهد شد. بنابراین خامه ای که از این سرشیر قرار است به دست آید سفید نبوده و رنگ آن متمایل به زرد خواهد بود.

باقی مانده شیر نیز چون طعم و کیفیت اصلی خود را از دست میدهید، برای کار خاصی نمیتوان از ان بهره برد.

در خامه سنتی از طعم دهنده استفاده نخواهیم کرد.

این خامه را در درون ظرف سربسته در داخل یخچال قرار دهید.  خامه را در حدی درست کنید که بتوانید 2 الی 3 روز آن را مصرف کنید. خامه سنتی سالم ترین نوع خامه است چون هیچ نوع ماده افزودنی ندارد و از شیر محلی به دست می آید.

روش دوم خامه گرفتن با دستگاه چرخ شیر

روش بعدی که می توان در منزل خامه سنتی و محلی تهیه کرد، استفاده از دستگاه چرخ شیر می باشد. تولید خامه در این روش دردسر کمتری دارد. ابتدا بایستی با خرید خامه گیر خانگی دستگاه مورد استفاده را تأمین کنید.

سپس شیر خام پرچرب را تهیه نموده و ان را تا رسیدن به حرارت 40 الی 45 درجه گرم کنید. این حرارت برای خامه گیری از شیر با دستگاه بهترین حالت می باشد. در دستگاه خامه گیر یک خروجی برای جمع آوری شیرکم چرب طراحی شده و یک خروجی جداگانه هم برای جمع آوری خامه در نظر گرفته شده است. همچنین در این دستگاه امکان تنظیم غلظت خامه و یا میزان چربی شیر وجود دارد. بطوریکه با سفت کردن پیچ موجود بر روی کاسه ها میتوان غلظت نهایی خامه را کم و یا زیاد کرد.

با ریختن شیر در داخل مخزن و روشن کردن دستگاه، فرایند خامه گیری از ان شروع خواهد شد. برای جمع آوری خامه و شیر کم چرب، زیر هر یک از خروجی ها باید ظرف جداگانه قرار دهید. توجه داشته باشید که خامه ای که از دستگاه خامه گیر خانگی به دست خواهید آورد در ابتدا شل می باشد. چون حرارت آن نزدیک به 40 درجه است. پس از اتمام خامه گیری، خامه به دست آمده از دستگاه را در داخل یخچال به مدت 4 ساعت نگه دارید. در اینصورت خامه به اندازه کافی سفت شده و برای مصرف آماده خواهد شد. همچنین چون این خامه بصورت کاملا ارگانیک و طبیعی از دستگاه گرفته میشود و فاقد مواد افزودنی مثل نشاسته و غیره است، سفتی و ماندگاری خامه کارخانه ای را ندارد. در عوض طعم و کیفیت آن بسیار بهتر از خامه صنعتی بوده و سالم تر از آن می باشد.

خامه تهیه شده به شیوه سنتی

« خامه تهیه شده به شیوه سنتی »

سخن پایانی

در این مطلب دو روش ساده و کاربردی برای تهیه خامه سنتی را به شما آموزش دادیم. روش اول همان استفاده از سرشیر بوده که اگر به خوردن سرشیرعلاقه دارید، نحوه تهیه آن را هم گفتیم. روش دوم که استفاده از دستگاه میباشد، بهتر است چون هم خامه بیشتری در این روش میتوان به دست آورد و هم سرعت عمل بیشتری دارد. تجهیزات لبنیاتی فقط مختص به فروشگاه های لبنی یا کارخانه های لبنیاتی نیستند و شما از انواع خانگی این محصولات نیز میتوانید بهره ببرید.