تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

کاربرد سیستم های تهویه هوا در گلخانه ها

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۲۸

یکی از مواردی که بر روی راندمان گلخانه ها تاثیر مستقیم میگذارد نحوه عملکرد تهویه است. اهمیت سیستم های تهویه هوا در گلخانه ها به قدریست که میتواند کشاورز را به سودهای کلان رسانده و یا او را ورشکست کند.

کنترل هفت روزه و بیست و چهارساعت گلخانه ها تاثیر زیادی در تحقق امر افزایش بهره وری دارند. انواع فن های غول پیکر و هواکش ها بدین منظور ایجاد شده اند. در این مطلب ما به شما در این موارد توضیحات مفصلی خواهیم داد.

سیستم تهویه در گلخانه

« سیستم تهویه در گلخانه »

اهمیت تهویه هوا در گلخانه

گیاهان برای رشد و نمو در مناطق گرمسیر به متعادل شدن دمای محیط نیازمندند. به همین دلیل باید فضایی مانند گلخانه برای آنها ایجاد شود تا به بیشترین مقدار بهره وری برسند. یکی از اصول مهم راه اندازی گلخانه ها فراهم نمودن سیستمهای گرمایشی و سرمایشی است.

سیستم های تهویه متداول در شکل های افقی طراحی شده و در بازار عرضه میشوند ؛ با این حال سیستم های تهویه افقی عملکرد مناسبی نداشته و دما و رطوبت مناسبی را در گلخانه ایجاد نمیکنند. راه حل رفع این مشکل استفاده از سیستم های مدرن تهیه است. در برخی از این نوع سیستم ها کنترل کننده الکترونیکی ، صفحه حرارتی ، واحد توزیع دما و ایرواشر به کار میروند. ایرواشرها سیستم های تهویه نوین هستند که حساسیتی به کیفیت آب ندارند ؛ به همین علت از این نوع محصولات میتوانید در تمامی مناطق جغرافیایی حتی مکان هایی که برای گلخانه ها نامطلوب است میتوانید استفاده کنید.

دلایل استفاده از سیستم های تهویه

سیستم های تهویه هوا در گلخانه ها تنها به ایجاد تعادل دما و رطوبت محدود نمیشود بلکه با نصب این سیستم گلخانه شما به امکانات خاص دیگری نیز تجهیز خواهد شد. مواردی مانند :

 • سیستم خنک کننده
 • امکان پارامتریزه کردن
 • کنترل کردن موثر دما
 • کاهش بوهای نامطبوع
 • کنترل کردن آفات گیاهی
 • تمیز کردن هوای ورودی
 • کنترل کردن رطوبت
 • توزیع یکنواخت هوا در سطح گلخانه
 • جریان هوای مناسب در داخل و اطراف گلخانه
 • تهویه اتوماتیک و هوشمند
 • کنترل سطح رطوبت
 • کنترل کردن میزان دی اکسید کربن
 • بیشترین استفاده از منابع
 • افزایش حداکثری راندمان انرژی
گلخانه باز

« گلخانه باز »

انواع تهویه گلخانه

سیستم های تهویه گلخانه جات در مدل ها و ظرفیت های گوناگونی ساخته میشوند که هرکدام از آنها عملکرد خاصی دارند. شما باید با توجه به نیاز های خود و نوع گلخانه و گیاه کشت تهویه مناسب خود را انتخاب کنید. سیستم های تهوهی گلخانه های عمومی عبارتند از : چیلر ، مینی چیلر ، ایرواشر ، هواساز ، بویلر ، فن پنجره ای ، فن کوئل ، اگزاست فن مکنده و ... .

یونیت هیترها نیز بیشتر برای تولید گرما در گلخانه ها استفاده میشوند ؛ اما تهویه گلخانه نیز بخشی از عملکرد آنها می باشد.

استفاده از دیوارهای سلولزی

بیشتر گلخانه داران برای ایجاد تهویه محیط گلخانه از فن و هواکش هایی نظیر فن 140 استفاده میکنند. این نوع فن ها با فواصل معینی بر روی دیواره های گلخانه نصب میشوند. قدرت هوادهی این نوع فن ها بسیار زیاد بوده و بدین منظور مفید می باشند.

عوامل موثر در انتخاب سیستم تهویه

عوامل مهمی که در انتخاب سیستم تهویه گلخانه مهم و ضروری است عبارتند از :

 • باز یا بسته بودن گلخانه
 • محل گلخانه
 • نوع محصولات کشاورزی
 • متراژ و ابعاد گلخانه
 • دما و رطوبت مورد نیاز
 • بودجه برنامه ریزی شده

برخی از مهمترین موارد بالا در زیر برایتان توضیح داده شده اند.

فن های تهویه نصب شده در گلخانه

« فن های تهویه نصب شده در گلخانه »

1- باز یا بسته بودن گلخانه

برخی از افراد فکر میکنند که گلخانه باز نیازی به سیستم تهویه ندارد ؛ چرا که هوا بصورت طبیعی داخل آن جریان دارد. سیستم های تهویه تنها به یک محفظه باز خلاصه نمیشوند. حتی در گلخانه های نسبتاً بدون پوشش نیز دریچه هایی برای ایجاد تهویه بر روی دیوار ها به کار میبرد که باز و بسته شدن آنها در دو حالت دستی و اتوماتیک قابل انجام است.

2- سیستم تهویه هوا در گلخانه های بسته

واضح است که باید توجه زیادی باید به سیستم های تهویه هوا در گلخانه های بسته انجام شود ؛ چرا که گلخانه های بسته مانند یک ظرف شیشه ای در بسته هستند! بهتر است که داخل گلخانه بسته تهویه های مکش دار نصب کنید. بهترین گزینه برای دیوار ها شیشه ، پلی کربنات و یا موارد مشابه هستند. این نوع مواد در عایق بندی هم کاربرد دارند. بنابرین انرژی داخلی مانند گرمایش و سرمایش به هدر نمی رود.

اگر گلخانه خود را در محل مرطوب بنا کردید باید به موضوع تهویه هوا دقت بیشتری کنید ؛ بهتر است در این مناطق از کشور تهویه ای مبتنی بر خشک کن خریدار کنید چرا که این سیستم ها قادرند رطوبت هوا را نیز خشک کنند. البته این نوع سیستم ها مصرف برق بالا دارند.

در صورتیکه گلخانه شما در محل مرطوب قرار دارد باید به اهمیت سیستم تهویه توجه بیشتری کنید. بهتر است در این مکان ها تهویه خشک کن دار تهیه کنید. این نوع سیستم ها رطوبت اضافی را نیز خشک میکنند اما مصرف برق بالایی نیز دارند.

3- محل گلخانه

مکتن جغرافیایی گلخانه برای انتخاب و خرید سیستم های سرمایشی - گرمایشی نقش دارند. بعنوان نمونه در طول روز چقدر نور خورشید به گلخانه می تابد ؟ چه مدت گلخانه در سایه قرقر میگیرد؟

در صورتی که گلخانه شما در نقاط گرم کشور قرار دارد انتخاب سوی مناسب ساختمان میتواند بر روی شدت گرما تاثیرگذار باشد. بعنوان نمونه شمالی ، جنوبی ، شرقی و یا غربی بودن ساختمان میتواند روی  انتخاب و خرید سیستم های تهویه تاثیرگذار باشد.

4- دریچه سیستم های تهویه هوا

دریچه ها نقش مهمی را در سیستم های تهویه هوای گلخانه بر عهده دارند. در مطالب گذشته ذکر کردیم که حتی گلخانه های باز نیز نباید از سیستم های کنترل جریان هوا غافل شوند. زمانی که جریان هوا در گلخانه قطع شده باید سیستم های تهویه داخل آن فعالیت داشته باشند.

در فصل بهار که شب های خنک دارد ، تعبیه کردن دریچه های سقفی نیز امری مهم است.