تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای تغذیه مرغ عشق

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۷٫۰۷

تغذیه مرغ عشق نیز مانند تمامی پرندگان از ویژگی های خاصی برخوردار است و باید برای تضمین سلامتی پرنده از جیره های مخصوص به خود استفاده کرد.

پرنده ها نیز مانند تمامی انسان ها با آب و نان خالی نمیتوانند دوام بیاورند. جیره غذایی که از یک ماده ساخته شود احتمال دارد که سلامتی پرنده را با مشکلات زیادی مواجه کند. به همین علت باید جیره غذایی آنها را تنظیم کرده و در اختارشان گذاشت. در صورت عدم رعایت جیره بندی باعث میشود تا پرنده به انواع بیماری ها مانند عفونت های تنفسی ، مشکلات تولیدمثل ، ریزش پر و... دچار شود. همانطور که جیره نامناسب میتواند سلامتی پرنده را به خطر بیندازد ، جیره غذایی مقوی میتواند سلامتی پرنده و طول عمر طولانی مدت آن را تضمین کند. در این مطلب میخواهیم جیره غذایی مناسب که توسط انجمن جهانی دامپزشکی هم مورد تایید واقع شده را بررسی کنیم.

جیره غذایی استاندارد برای مرغ عشق باید دارای ۵۰ درصد از انواع غلات باشد. همچنین در تغذیه مرغ عشق بایدحدود ۴۵ درصد از انواع میوه جات و سبزی جات هم استفاده کرد. برای تامین ۵ درصد مابقی میتوانید از پروتئین تخم مرغ پخته شده استفاده کنید.

جیره غذایی مرغ عشق

« جیره غذایی مرغ عشق »

غذای مرغ عشق را در بازه های زمانی عوض کنید

غذای باقیمانده در ظروف دانخوری باعث فاسد شدن کل غذا شده و سلامتی مرغ عشق ها را به خطر می اندازد. غذای باقی مانده در ظروف دانخوری و آبخوری را باید هر روز عوض کنید. بدین منظور پیشنهاد ما این است غذای آنها را در روز های معمولی هر دو الی چهار ساعت و در روز های گرم هر ۳۰ دقیقه یکبار عوض کنید. تغیه مرغ عشق باید در تمامی ساعات در روز بصورت نرمال انجام گیرد.

نقش غلات در تغذیه مرغ عشق

همانطور که در بالا نیز به این مورد اشاره کردیم یکی از مواد مهم در تغذیه مرغ عشق وجود غلات و دانه های مختلف است. یکی از خصوصیات مرغ عشق این است که اگر جیره غذایی مورد نیازش به اندازه کافی تامین نشود باز هم رفتار غیر طبیعی نشان نمی دهد. این پرنده های باهوش به صورت کاملا دقیق و مواد غذایی مصرفی خودشان را نظافت می کنند به همین دلیل زیاد بودن پوسته های خالی در جیره غذایی مرغ عشق باعث گرسنه ماندن پرنده می شود. به همین علت پیشنهاد ما این است که پوسته های دانه های غلات را جدا کرده و جیره غذایی بدون پوسته در اختیار پرنده قرار دهید. برای اطمینان از سالم بودن تغذیه نیز باید غذا و ظرف آن را هر روز به دقت بررسی کنید تا غذای اضافه درون ظرف نیز باقی نماند.

استفاده از ارزن در تغذیه مرغ عشق

ارزن یکی از غذاهاییست که مرغ عشق به آن علاقه زیادی دارد. به همین علت از ارزن و خوشه های آن میتوان هم بعنوان اسباب بازی و هم بعنوان تغذیه استفاده کرد. توجه کنید که بدلیل اینکه ارزن پر از چربی است ، استفاده بیش از حد آن ممکن است باعث چاقی پرنده نیز شود. برای همین میتوانید جهت جلوگیری از چاق شدن پرنده از نان گندم ، برنج و یا پاستای پخته شده نیز استفاده کنید.

دانه گیاهان نیز برای تغذیه مرغ عشق ها مناسب می باشند. البته قبل از استفاده باید آنها را بصورت خیس شده و یا جوانه زده استفاده کنید. دانه های جوانه زده گیاهی سرشار از پروتئین هستند و برای این پرنده ها بسیار سودمند می باشند. مرغ عشق ها در طبیعت نیز از این دانه ها بعنوان غذا استفاده میکنند. منقار این پرندگان بصورتی است که توان شکستن دانه های کوچک گیاهان را دارد. دقت کنید که دانه ها باید تازه باشند و آثار کهنه گی در آنها وجود نداشته باشد.

مرغ عشق های نر

« مرغ عشق های نر »

استفاده از میوه جات در تغذیه مرغ عشق

میوه جاتی که رنگ تیره دارند سرشار از ویتامین A بوده و برای مرغ عشق بسیار مناسب می باشند. استفاده از میوه هایی مانند سیب زمینی ، اسفناج ، فلفل قرمز ، کلم بروکلی در جیره غذایی این پرندگان توصیه میگردد. بدین منظور باید میوه جات و سبزیجات را به شکل قطعات کوچک درآورده تا پرنده بتواند از آنها استفاده کند.

استفاده از پروتئین در تغذیه مرغ عشق

برای تامین پروتئین در غذای مرغ عشق میتوان از تن ماهی ، تخم مرغ پخته شده ، ماست ، پنیر و سابر لبنیات استفاده کرد. البته باید توجه کنید که استفاده بیش از حد از فرآورده های لبنی باعث ایجاد مشکلات در سیستم گوارشی پرنده میشود و باید به اندازه از آنها استفاده شود.