تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای تغذیه خانگی برای جوجه یکروزه

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۶٫۰۴

جوجه ها بعد از خارج شدن از تخم نطفه دار نیاز به برخی از اقدامات برای حفظ سلامتی خود دارند. یکی از این اقدامات تامین تغذیه این پرنده های یکروزه می باشد و درصورتی که تغذیه جوجه های یکروزه به درستی انجام نشود درصد تلفات به طرز چشمگیری افزایش پیدا میکند. ما در این مطلب به شما راهنمایی هایی را در مورد تغذیه جوجه های یکروزه انجام میدهیم بدین منظور ادامه مطلب را مطالعه کنید.

تغذیه جوجه یکروزه مرغ

« تغذیه جوجه یکروزه مرغ »

تغذیه جنین در داخل تخم

کیفیت جوجه متولد شده به شرایط تخم نطفه دار رابطه مستقیم دارد. برای نمونه زرده تخم مرغ یکی از اجزاء اساسی تشکیل دهنده تخم است که غالب چربی و بخش زیادی از پروتئین برای تشکیل و رشد جنین را محیا میکند. لازم به ذکر است که نطفه تخم دقیقاً بر روی زرده قرار گرفته و نخستین مراحل از فرایند رشد جنین در آن صورت میگیرد و همین زرده مواد غذایی جوجه در 24 ساعت اول را تامین میکند.

چگونگی تغذیه جوجه تازه به دنیا آمده

پس از آنکه جوجه ها دوره اول هچر را در ماشین جوجه کشی پشت سر گذاشته و از تخمها خارج شدند تا مدت زمان 24 ساعت نیازی به دان و غذا ندارند ؛ چرا که جوجه از محتوی زرده به میزان کافی تغذیه کرده است و به این علت در صورت دادن غذا و یا دان ممکن است جوجه بر اثر عفونت شدید از بین برود. در مدت زمان 24 ساعت تنها بباید از محلول آب و شکر برای افزایش توان جوجه ها استفاده شود.

در این مدت 24 ساعته تنها باید از ترکیب آب و شکر برای بالا بردن توان و ایمنی بدنی جوجه ها بهره گیری کنید.

تغذیه جوجه یک روزه

بعد از گذشت مدت زمان 24 ساعته از زمان تولد میتوانید به جوجه ها غذا بدهید. به این منظور شما میتوانید از جیره های غذایی استارتر که در اغلب فروشگاه های حیوانات یافت میشود استفاده کنید.البته برای اطمینان از کیفیت جیره بهتر است آن را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. همچنین علاوه بر استارتر میتوان از انواع پودر سویا ، گندم ، نان خشک و با تخم مرغ آب پز شده نیز استفاده کرد. برنامه غذایی باید بصورتی انتخاب شود که پروتئین ، کلسیم و انواع مختلف مواد معدنی را دارا باشد.

از این نوع برنامه غذایی می توان هر روز 3 بار تا رسیدن جوجه به 14 روزگی بهره گیری کرد. البته آب تمیز باید به طور دائم در اختیار جوجه ها قرار داده شود.

غذای جوجه های یکروزه

« غذای جوجه های یکروزه »

پرورش جوجه یک روزه در خانه

جوجه های یکروزه تا سن 30 روزگی در برهه حساسی از زدنگی خود هستند و باید پرورش دهنده اقدامات خاصی را برای سالم نگهداشتن آن در نظر بگیرد. جوجه ها معمولاً تا سن یک ماهگی بیشتر در برابر بیماری ها قرار داشته و بعد از گذشت 30 روز بدن آنها مقاوم تر از دوره قبل میشود. افرادیکه در خانه خود و بصورت محدود نسبت به پرورش جوجه یکروزه اقدام کرده باشند باید محیطی مناسب همانند قفس را برایشان تعبیه کنند. باید مکان پرورش جوجه ها تمیز بوده و از هرپونه آلودگی مبرّا باشد.

جیره غذایی استارتر که قبلاً به ان نیز اشاره شد برای جوجه های یکروزه مناسب بوده و باید بعد از گذشت 2 هفته تا رسیدن به بلوغ از انواع دان ها با ترکیبات پروتئینی ، ویتامینی و مواد معدنی را در رژیم غذایی جوجه ها استفاده شود.

در این مدت استفاده از دان های مقوی مانند ذرت ، سویا و غلات برای تامین پروتئین پرنده ضروری است. شما میتوانید برای تقویت بیشتر از یک رژیم متشکل از فسفر ، کلسیم ، سدیم ، منیزیم ، کلر و پتاسیم استفاده نمایید. البته باید دقت کنید که استفاده غیراصولی از مواد معدنی نیز میتواند باعث ایجاد بیماری های خاص دیگر شود. بیماری هایی مانند کاهش سرعت رشد، عقب ماندگی و بیماری های عروقی بر اثر زیاده روی در استفاده مواد معدنی در جوجه ها ایجاد میشود. علاوه بر مواد مذکور فسفات کلسیم ، سدیم کلرید و بی کربنات نیز می تواند نیاز پرنده به مواد معدنی را پوشش دهد. توصیه میکنیم تا برای افزایش قدرت بدنی جوجه ها ، مولتی ویتامین و آنزیم های مناسب را در رژیم غذایی جوجه ها لحاظ کنید.