تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش تعمیر بخاری برقی فن دار

بروز شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۰۹

بخاری های برقی از نمونه لوازم برقی گرمایشی مورد استفاده در مکان های مختلف می باشند. یکی از خصوصیات بارز این نوع هیترها عدم نیاز به لوله کشی گاز ، عدم ایجاد دود و آلاینده های مضر ، در دسترس بودن انرژی الکترونیکی و... اشاره کرد. از خصوصیات منفی هیترهای برقی نیز میتوان به مصرف بالای انرژی در آنها اشاره کرد. البته بخاری برقی ها در انواع تنوع مختلف ساخته میشوند که بهترین آنها مدل فن دار و تابشی می باشد. این نوع هیترها به جای تجمع سازی گرما در یک نقطه آن را در سطح وسیع پخش میکنند.

مطمئناً هیترهای برقی نیز مانند سایر لوازم الکترونیکی گاهاً دچار خرابی میشوند. در این مطلب از سایت ما روش های عیب یابی و تعمیر هیترهای برقی را برای شما آموزش خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

نکته مهم تعمیر بخاری برقی

مطمئناً تعمیر لوازم الکترونیکی به مهارت و دانشش فنی نیاز دارند. در صورتیکه در تعمیر لوازم الکترونیکی تخصص ندارید پیشنهاد میکنیم تا برای جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی حتماً بخاری را به یک تعمیرگاه مجاز لوازم الکترونیکی ببرید.

بخاری های برقی در طرح ها و اشکال گوناگون ساخته میشوند ؛ با این حال عملکرد همگی یکسان بوده و تنها تفاوت آنها کیفیت قطعات استفاده در ساختارشان می باشد. به همین علت عیب یابی غالب هیتر های برقی مشابه یکدیگر می باشد.

تعمیر بخاری برقی قدیمی

« تعمیر بخاری برقی قدیمی »

عدم روشن شدن بخاری

ابتدایی ترین مشکلی که ممکن است برای بخاری برقی بوجود آید روشن نشدن آن است. در هیترهای برقی هنگامی که با این مشکل مواجه شدید در مرحله اول باید اتصالات را بررسی کنید. این بدان معناست که بررسی کنید آیا برق در پریز جریان دارد یا نه؟ بدین منظور میتوانید از فازمتر و یا ولت متر استفاده کنید.

مشکل در دوشاخه و یا سیم رابط

کار نکردن بخاری برقی ممکن است به دلیل خراب بودن دوشاخه و یا سیم رایط اتفاق بیفتد. جهت تست میتوانید پس از جداسازی اتصالات از ترمینال به کمک آومتر آن را بررسی کنید. در صورتیکه دوشاخه خراب باشد عقربه آومتر حرکت نخواهد کرد. در صورتیکه مشکل از این ناحیه باشد باید سیم و دوشاخه پرسی آمپر بالا تهیه و آن را به ترمینال وصل کنید.

خرابی کلید

جهت تست کلیدهای هیتر باید از آومتر استفاده کنید. با اتصال آومتر به پایه های کلید در زمان روشن شدن باید عقربه در حالت صفر قرار گرفته و در حالت خاموش بودن باید در بی نهایت قرار بگیرد.  در غیر اینصورت کلید خراب شده و باید تعویض شود.

قطع بودن المنت ها

خراب شدن المنت ها ممکن است بابت نفوذ آب و یا ضربه شدید به بخاری صورت بگیرد. در صورتیکه المنت ها قطع شوند گرمایی از هیتر ساطع نخواهد شد. روشن نشدن المنت ها به وضوح قابل تشخیص است ؛ چرا که اگر ایراد از قسمت یادشده باشد المنت ها داغ نمیشوند.

تست بخاری برقی با اوومتر

« تست بخاری برقی با اوومتر »

خراب شدن ترموستات

اغلب هیترهای الکترونیکی به ترموستات نیز مجهز می باشند. استفاده از ترموستات سبب تنظیم دمای محیط شده و در نتیجه آن برق کمتری استفاده خواهد شد. برخی اوقات ترموستات متصل به هیتر از کار می افتد و با خرای آن نشانه های زیر پدیدار میگردد:

  • روشن نشدن بخاری
  • بخاری روشن شده ولی باد گرم نمیدهد
  • روشن و خاموش شدن بخاری به مدت کوتاه و پشت سر هم

سردی باد هیتر

دلایل مختلفی از جمله کار نکردن المنت ها سبب خارج شدن هوای سرد از هیترهای برقی میشود. در این صورت باید تمامی موارد معرفی شده در مطلب بصورت جداگانه بررسی شوند.

دلایل ایجاد بوی سوختگی لاستیک در بخاری برقی

در بخاری برقی ها برای جلوگیری از بروز اتصال از عایق های نسوز در سیم کشی دستگاه استفاده میگردد. در صورت عدم استفاده از این نوع پوشش سیم ها سریعاً دچار سوختگی شده و دستگاه دچار اتصال خواهد شد. هنگامی که این عایق را در بخاری برقی تعویض میکنید برای مدتی بوی سوختگی لاستیک به مشام میرسد.

اگر تاکنون اقدام به تعویض عایق ها نکردید در اینصورت عایق ها بدلیل از بین رفتن وارنیش ها در حال سوختن هستند و عایق هادی نیز میسوزد. در این هنگام به سرعت دوشاخه را از برق خارج کرده و عایق را عوض کنید.

توجه کنید هنگامی که عایق هادی از بین برود برق ممکن است به بدنه بخاری نیز سرایت کند. به همین علت هنگامی که بوی لاستیک از دستگاه خارج شد سعی کنید که به بدنه هیتر دست نزنید ؛ چرا که سیم ها با بدنه تماس پیدا خواهند کرد و این یعنی بدنه دستگاه نیز برق خواهد داشت.

نمونه هیترهای استاندارد با گارانتی

بخاری برقی المنتی آزتک
هیتر سه هزار وات