تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

روش تشخیص جنسیت پرندگان مختلف ( مرجع کامل )

ویرایش شده در : ۱۳۹۹٫۰۱٫۲۰

در این مقاله قصد داریم راه ها و روش های تشخیص جنسیت جوجه های یکروزه پرندگانی مانند کبوتر (کفتر) ، بلدرچین ، فنج (سهره) ، مرغ مینا ، مرغ عشق ، طوطی ، عروس هلندی ، قناری ، کاسکو ، غاز ، اردک و ... را بررسی نماییم . با ما همراه باشید.

تشخیص جنسیت بلدرچین

« تشخیص جنسیت بلدرچین »

تشخیص جنسیت بلدرچین

جهت تشخیص جنسیت بلدرچین از مشاهده پرهای ناحیه سینه استفاده میشود.

در جنس نر بلدرچین ،  پرهای این ناحیه به رنگ قرمز مایل به نارنجی و در جنس ماده بلدرچین ها لکه های سیاه و سفید وجود دارد. با مشاهده این علایم می توان در سن سه هفتگی جنس بلدرچین را تعیین نمود.

تشخیص جنسیت فنچ

« تشخیص جنسیت فنچ »

تشخیص جنسیت فنچ ( سهره )

در سهره معمولی پرنده نر و ماده بسیار شبیه به یکدیگر هستند ولی تفاوت هایی در خصوص سرخی دور چشم دارند که در سهره نر این سرخی تا انتهای چشم کشیده شده ولی در سهره ماده این سرخی تا مابین چشم کشیده شده است. سر سهره نر در مقایسه با سر سهره ماده بزرگ تر می باشد، همچنین به طور کلی منقار پرنده نر نسبت به منقار پرنده ماده بزرگ تر می باشد. نشانه دیگر سبیل پرنده است و سبیل در سهره عبارت از موهایی است که دور تا دور نوک پرنده دیده می شود. سبیل در نرها تیره تر از ماده ها بوده و تقریباً

می توان دید ولی رنگ دور چشم فقط مربوط به بالغ ها است. سهره های نر دارای چشم یزرگتری نسبت به سهره های ماده هستند. ضمنا سیاهی بالای سر سهرہ های نر پر رنگ تر از سهرہ های ماده است. پرندہ جوان فاقد رنگ قرمز، سیاه و سفید در سر بوده و در قسمت سینه دارای رگه هایی تیره رنگ می باشد.

سیاهی پشت بال سهره نر پر رنگ تر بوده ولی در سهره ماده این رنگ (سیاهی) بسیار کم رنگ تر است.سهره نر فقط آواز میخوانند و آواز آنها معمولاً بلند و رسا است، درحالی که سهره ماده بسیار آهسته میخوانند.

در سهره کرمانی تشخیص نر و مادگی کمی مشکل تر از سهره معمولی می باشد. زیرا سهره کرمانی سرخی دور سرش در بیشتر اوقات کمتر از سهره معمولی می باشد و همین امر باعث اشتباه فرد در مورد نر یا مادگی آن می شود. در این موارد با دیدن قسمت انتهایی زیر شکم سهره کرمانی می توان فهمید که سهره نر یا ماده است. اگر این ناحیه از بدن سر هر دارای برآمدگی باشد پرنده نر است و اگر برآمدگی نداشته باشد پرندہ ماده است.

در سهره جنگلی پرنده نر، به واسطه سر آبی خاکستری، رو تنه بلوطی، سینه صورتی و دو نوار سفید در بال ها به آسانی شناخته می شود. پرنده ماده و پرنده جوان یک سال ه، به جز دو نوار سفید روی بال ها، پر و بال شان، به طور کلی قهوه ای مایل به خاکستری زیتونی است.

در سهره پیشانی سرخ « گل به سر » پرنده نر به سادگی از روی پرو بال سیاه و زرد و لکه قرمز روی پیشانی شناسایی می شود. پرنده ماده با پر وبال کم رنگ تر و همچنین لکه قرمز روشن تر در طبیعت دیده می شود.

در سهره زرد پرنده نر، به رنگ سبز مایل به زرد و با پیشانی و چانه سیاه و نوار پهن زرد رنگی در بال ها و دو طرف دم دیده می شود. همچنین دمگاه زرد رنگ است که در پرواز به خوبی دیده می شود. پرنده ماده، به رنگ زیتونی مایل به قهوه ای و زیر تنه سفید با اثری از رنگ زرد سبز در ان دیده می شود، که همراه با زردی درون بال ها ، دم و دمگاه ، آن را متمایز می سازد همچنین پرنده ماده فاقد سیاهی در سر است.

در سهره سبز، پرنده نر زیر تنه سبز زیتونی و دمگاه سبز رنگ دارد و پرنده کم رنگ تر و به رنگ خاکستری و پاهایش قهوه ای تیرہ است.

تشخیص جنسیت مرغ مینا

جثه مینای نر نسبت به مینا ماده نسبتاً بزرگتر بوده و رنگ بال های نر کمی پر رنگ تر یا قهوه ای تر است سر مینای نر معمولا درشت ترمیباشد.

تشخیص جنسیت مرغ مینا

« تشخیص جنسیت مرغ مینا »

تشخیص جنسیت قناری

اگر قناری کشیده و قرص روی پاهای خود بایستد و به شما با حالت کنجکاوی خیره شود جنسیت قناری نر می باشد . قناری های ماده ماده قالبا بر روی نی شل وای میستن تا کسی سمتشون میره بی تاب میشن حالت پرواز رو دارن

تشخیص جنسیت قناری

« تشخیص جنسیت قناری »

تشخیص جنسیت کاسکو

کاسکوی نر جثه ای نسبتاً بزرگتر، رنگ تیره تر ازهم گونه ماده خود دارد. همچنین گونه ماده صورت سفیدتری دارند.کاسکوی نر کمی پرتحرک تر از گونه ماده است. کاسکوی نر دارای چشمانی بیضی شکل با رنگ مشکی در گوشه چشم میباشند ولی ماده ها دارای چشم گرد

تشخیص جنسیت کاسکو

« تشخیص جنسیت کاسکو »

تشخیص جنسیت کبوتر

صدای قور زدن ( بق بق بقو کردن ) نشانه آن است که کبوتر نر است. همچنبن کبوتر های کله درشت و نوک معمولا نر هستند.

کبوتران هنگامی که از ارتفاعی به کف می آیند اگردم آن ها به سمت پایین بود در نتیجه کفتر ماده است و اگر دم آن ها به سمت بالا بود در نتیجه کبوتر نر میباشد.

تشخیص جنسیت کبوتر

« تشخیص جنسیت کبوتر »

تشخیص جنسیت عروس هلندی

عروس هلندی نر دارای پرهای سفید ساده که معمولا در انتهایی آنها رنگ زرد قابل تشخیص است و رنگ دم لیمویی کم رنگ است و پرهای عروس هلندی نر فاقد هر گونه لک و علامتی هستند.عروس هلندی ماده بر خلاف نر در قسمت شاه پرهای بالهای خود از ابتدای بالها تا آخرین پر لکه هایی به رنگ زرد رنگ و دایره ای یا خال خال بر روی بال های وی قابل مشاهده می باشد. اطلاعات بیشتر

تشخیص جنسیت عروس هلندی

« تشخیص جنسیت عروس هلندی »

تشخیص جنسیت غاز

غازهای نر اکثر مواقع بزرگ تر و وحشی تر از غازهای ماده هستند . غازهای ماده دارای زات ملایم و آرام می باشند و کم و بیش ترسو به نظر می رسند . غازهای نر اغلب وحشی و جنگجو می باشند و حتی بعضی اوقات بدون هیچگونه دلیلی به پرندگان دیگر حمله می کنند . غاز نر دارای صدایی بلند است درحالی که غاز ماده دارای صدای بم و وحشی می باشد.

تشخیص جنسیت غاز

« تشخیص جنسیت غاز »

تشخیص جنسیت اردک

ارک های نر سر و گردن بزرگتر و بلندتری نسبت به ماده ها دارند. همچنین اردک نر در قسمت دم پرهای مجعد و فرفری دارند.

تشخیص جنسیت اردک

« تشخیص جنسیت اردک »