تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش تشخیص جنسیت فنچ

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۱۸

فنچ ها نیز مانند طوطی ها ، مرغ عشق ها ، عروس هلندی ها و قناری ها از نمونه پرندگان زینتی محسوب میشود. اغلب پرورش دهندگان این پرنده ها را بدلیل زیبایی و صدای دلنشین آنها را پرورش می دهند. فنچ ها معمولاً نژادهای مختلفی دارند که هر کدام از این نژادها دارای ویژگی های ظاهری و خلق خوی متفاوتی هستند. تنها مشکلی که فنچ ها دارند تشخیص سخت جنسیت این پرندگان است ؛ در این مطلب ما تلاش داریم تا شما را با انواع روش های تشخیص جنسیت فنچ ها آشنا کنیم.

آموزش تشخیص جنسیت فنچ

« آموزش تشخیص جنسیت فنچ »

فنچ ها در حالت کلی به سه دسته تقسیم میشوند :

نوع اول گونه هایی هستند که دارای دو شکل مختلف هستند و از زمان تولد میتوان به سادگی جنسیت آنها را تشخیص داد. این دسته فنچ های نر پر انرژی می باشند.

نوع دوم گونه هایی هستند که در طول سال ظاهر متفاوتی نداشته و علائم آنها تنها در زمان تولید مثل ظاهر میشود. به همین علت نر و مادگی این دسته را تنها و تنها در زمان تولیدمثل میتوان تشخیص داد. گونه هایی مانند سهره توت فرنگی و بافنده نارنجی دارای چنین ویژگی هایی هستند.

نوع سوم گونه هایی هستند که علاوه بر اینکه در زمان های عادی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند بلکه در فصل های تولید مثل نیز نمیتوان آنها را تشخیص داد. تنوعی مانند فنچ اجتماعی ، فنچ جغدی و فنچ ادویه دارای چنین خصوصیاتی هستند.

اگر بین نر و ماده فنچ تفاوتی وجود نداشته باشد میتوان از روی مواردی مانند نحوه حرکت ، نحوه رفتار ، طرز آواز خواندن و... می توان به تعیین جنسیت آنها پی برد. در بعضی از فنچ ها مثل فنچ های اجتماعی و فنچ های جغدی میتوان از روی تفاوت هایی مانند نحوه آواز خواندن ، حس آشیانه سازی ، رفتار معاشقه امیز در به جنسیت آنها پی برد. عموماً در فنچ های نر در مقابل عوامل تهدید کننده حالت تهاجمی به خود میگیرند اما این گونه رفتارها در فنچ های ماده وجود ندارد.

در بعضی از گونه های این دو پرنده صدای " جیر جیر " یکسانی دارند. تنها جنس های نر هستند که در برخی موارد آوازهای طولانی میخواند که این عمل هم برای جذب پرنده ماده انجام میشود که با این ترفند میتوانید به جنس نر پرنده خود پی ببرید. فنچ های ماده نیز آوازهایی بسیار کوتاه و آرام سر میدهند. برای نمونه فنچ های گورخری ترکیبی از صداهایی شبیه به " بییپ یا مییپ " می باشد و صدای پرنده های ماده از تعداد کمی آواهای در هم تشکیل می شود. فنچ های نر عموماً سریعتر از ماده ها قدرت آوازخوانی را کسب میکنند ، از یک صدای منظم بلند استفاده می کنند و ریتم آواز خوانی آن ها نیز پیچیده تر است.

فنچ نر و ماده

« فنچ نر و ماده »

نوع دیگری از فنچ ها نیز هستند که هر دو نوع آواز های یکسانی میخوانند و تحت هیچ گونه شرایطی نمیتوان با دقت به آواز خواندن به جنسیت آنها پِی برد. گونه هایی مثل منقار مومیِ گوش بنفش ، گرنادیر ارغوانی و ملبا از این دسته هستند. تنها روش تشخیص نر و مادگی این پرنده ها رها کردن تعدادی از این فنچ ها در یک قفس می باشد و بعد از بررسی حرکات آنها متوجه جنسیت آنها شد. هر زمان که پرنده ای آواز سر داده و شروع به معاقشه با پرنده دیگری نمود بدانید که فنچ نر است. در این زمان میتوانید پرنده را گرفته و یک طنابی کوچک را به پای آن بیندازید. البته باید به این موضوع دقت کنید که برخی از مواقع یک پرنده نر به دنبال پرنده نر دیگری می رود بنابراین پرنده دنبال کننده حتما جنسیت نر خواهد بود ولی در مورد پرنده دنبال شونده نمی توان مطمئن شد. از علائم دیگری که میتوان در مورد جنسیت فنچ ها بدان تکیه کرد این است که فنچ های تخمگذار فنچ ماده هستند. البته فنچ های ماده نیز بدون وجود فنچ نر قادر به تخمگذاری نمی باشند و برای تخمگذاری حتماً به باور شدن نیازمندند.