تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش تعیین و تشخیص جنسیت عروس هلندی

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۳٫۱۶

امروزه با افزایش پرورش طوطی عروس هلندی در منازل و آپارتمان ها اشخاص زیادی به دنبال روشهای تعیین و تشخیص جنسیت عروس هلندی هستند. به همین دلیل در این مطلب ما به شما انواع روش های مهم و کاربردی تشخیص جنسیت این پرنده را آموزش میدهیم. در جریان باشید که برای تشخیص جنسیت عروس هلندی ابتدا باید این پرندگان به بلوغ جنسی رسیده باشند. پس از رسیدن به بلوغ موارد زیر را بررسی کنید.

روش تشخیص جنسیت عروس هلندی

« روش تشخیص جنسیت عروس هلندی »

دلایل ایجاد فلجی در پای غاز

برای تعیین جنسیت عروس هلندی ها نه روش وجود دارند که عبارتند از :

 

تشخیص جنسیت به روش رنگ طوطی

جنسیت عروس هلندی در زمان رسیدن به بلوغ و بعد از اولین پر ریزی قابل تشخیص است ؛ بدین صورت که پرهای عروس هلندی نر سفیدرنگ بوده و هیچگونه لکه و علامتی ندارد اما در عروس هلندی های ماده از ابتدا تا انتهای بال های خود لکه هایی به رنگ زرد دارند و بر روی آنها اشکال خال خالی وجود دارد.

 

تعیین جنسیت از روی صدای پرنده

هنگامیکه عروس هلندی نر به بلوغ میرسد آواز میخواند. یکی از خاص ترین صداهای عروس نر بلبلی خواندن و ضربه زدن با نوک می باشد. اما عروس هلندی های ماده بعد از رسیدن به سن بلوغ در صدای خود دچار تغییر نمیشوند و تنها با صدای بلندتر از قبل از زمان بلوغ شروع به سر و صدا میکنند.

 

تشخیص جنسیت عروس از طریق تاج

با توجه به تجارب پرورس دهندگان عروس هلندی ، عروس های نر دارای تاج بلند و یکدست هستند و همه پرها در یک خط به سمت بالا رشد کرده اند ؛ اما عروس هلندی های ماده دارای تاجی نسبتاً کوتاه هستند که بصورت پخش شده است و نسبت به تاج جنس نر مقداری پهن تر است.

عروس هلندی ماده

« عروس هلندی ماده »

تشخیص جنسیت عروس به کمک اندام های جنسی

سینه عروس هلندی نر صاف بوده و از گردن تا پا بدون فرورفتگی می باشد. اما قیمت سینه عروس هلندی ماده دارای فرورفتگی بوده و این فرو رفتگی از ردن تا پاها ادامه دارد. فرورفتگی مذکور به صورتی است که بدن عروس هلندی را به دو قسمت تقسیم میکند.

 

تشخیص جنسیت طوطی از طریق پا

بصورت عادی در پاهای طوطی عروس هلندی نر و ماده هیچ گونه تفاوتی حس نمیشود ؛ ولی اگر با دقت بیشتر به پاهای عروس هلندی های نر و ماده بنگرید تفاوت های زیادی بین آنها مشاهده میکنید. پاهای عروس نر باریک بوده و کشیده تر است و ناخنهای آن بلند است. اما در پاهای عروس هلندی ماده پهن تر بوده و ناخن ها نسبت به پاها کوتاه تر است. همچنین طول پای عروس نر نسبت به جنس ماده کوتاه تر و کوچکتر می باشد.

 

تشخیص جنسیت عروس بر اساس رفتار

عروس هلندی های نر همیشه آواز خوانده و در زمان مستی بال های خود را به سمت پایین می اندازد و با بال زدن به آواز خواندن اقدام میکند ؛ اما عروس ماده نسبت به جنس نر آرامتر بوده و کمتر اواز میخواند و بیشتر جیغ میزند. عروس هلندی های ماده قابلیت سخنگو شدن را ندارند

 

تشخیص جنسیت بر اساس لگن پرنده

لگن طوطی عروس ماده پهن تر بوده و این مورد بعد از اولین تخم گذاری بیشتر حس میشود. اما لگن عروس نر باریک می باشد. برای تشخیص از لگن پرنده باید دقت بیشتری به خرج داد ؛ چرا که مقدار پرها تشخیص جنیست را ممکن است با خطا مواجه کنند.

عروس هلندی نر و ماده

« عروس هلندی نر و ماده »

تشخیص جنسیت با پاها

پاهای عروس هلندی نر کاملاً صاف بوده و در یک راستا بر روی میله قفس قرار میگیرد.. اما در عروس هلندی ماده پاها نسبتاً باز بوده و این پرندگان در اکثر مواقع بصورت پهن روی میله می نشینند.

سخن پایانی

بصورت معمول تشخیص جنسیت پرندگان و بلخصوص عروس هلندی ها سخت بوده و فرد باید از تجربه کافی برخوردار باشد ؛ اما امروزه با پیشرفته شدن تکنولوژی برای تشخیص جنسیت آزمایش هایی مانند کروموزوم روی پرنده ها انجام میگیرد و از روی نتیجه آزمایش جنسیت دقیق پرنده قابل تشخیص می باشد. تشخیص جنسیت برای پرندگان زینتی از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ چرا که پرورش دهندگان باید نر و ماده را برای جفت گیری آماده کنند.