روش های تعیین و تشخیص جنسیت اردک

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۶٫۱۷

اردک ها پرندگانی بسیار مفید و دوستداشتنی هستند. این نوع از پرنده ها را میتوان برای استفاده از گوشت پرورش داده و یا برای تخم آنها پرورش داد. اردک ها نژادهای گوناگون دارند و بسیاری از این نژادها بلحاظ خلق و خو به یکدیگر شباهت زیادی دارند. برای نمونه در تمامی نژادهای اردک نر صدای کلفت و جسورانه ای دارند اما اردک های ماده صدای آرامی دارند و رفتار مهربان تری از خود بروز میدهند.

جهت دانستن جنسیت اردک نر و ماده راه ها و روش های مختلفی وجود دارد. در صورتی که علاقه مند به پرورش اردک هستید و یا اینکه میخواهید جنسیت اردک های خود را بدانید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

تشخیص جنسیت اردک

« تشخیص جنسیت اردک »

روش های تشخیص جنسیت اردک

جنسیت اردک ها را میتوان از روی اوضاع ظاهری آنها تشخیص داد. در ادامه به روش تشخیص جنسیت آنها با توجه به وضعیت ظاهری پرنده ها خواهیم پرداخت.

توجه به رنگ پرهای اردک

همانطور که در ابتدا نیز بدان اشاره کردیم اردک ها دارای نژادهای مختلفی هستند و شما میتوانید با انواع نژادهای اردک در صفحه مربوطه بیشتر آشنا شوید. در اردک های پکنی سفید ، شما نمیتوانید به کمک پرها جنسیت پرنده را تشخیص دهید ، اما نر و مادگی سایر نژادها مانند اردک روئن به سادگی قابل تشخیص بوده و دارای تفاوت هایی در رنگ پرهای خود می باشند. بعنوان نمونه اردک روئن ماده پر و بال ساده دارد اما نژاد نر دارای پرهای براق تر و رنگارنگ تری می باشد.

توجه به پرهای دم

هنگامی که اردک شما به سن حدود چهار الی پنچ ماهگی رسیده باشد پرهای جنسی در انتهای دم جنسیت نر رشد خواهد کرد. برای تشخیص جنسبت تنها کافیست به قسمت انتهای دم اردک ها توجه کنید و در آن بخش سه تا چهار پر پیچ خورده پیدا کنید. در صورت وجود پرهای پیچ و تاب خورده در انتهای دم اردک میتوانید از این موضوع مطمئن شوید که اردک شما نر است.

توجه به صدای اردک ها

اگر اردک شما بیش از چهار هفته سن دارد به کمک صدای آن میتوانید به جنسیت پرنده پی ببرید. عموماً اردک هایی که صدای بلندتری دارند جنسیت نر بوده و ماده ها صدای نازک و آرام از خود بروز میدهند.

پیچ خوردگی پر اردک

« پیچ خوردگی پر اردک »

توجه به نای پرنده

جنسیت اردک ها را میتوان با لمس نای و انتهای گردن آنها تشخیص داد. اگر انتهای نای پرنده پهن تر باشد و به سمت چپ خمیدگی پیدا کرده باشد می توان به نر بودن اردک پی برد.

تشخیص جنسیت پرنده از طریق بررسی کلواک

روش دقیق تشخیص جنسیت اردک نر و ماده تست کلواک یا همان مقعد آنها است. در این روش که عموماً توسط پرورش دهندگان خبره و زبده صورت میگیرد. برای انجام این کار اردک را به پشت بخوابانید و با دو انگشت شست و اشاره خود سعی کنید که کلواک پرنده را پیدا کنید. پس از یافتن کلواک آن را کمی فشار دهید تا فضله تجمع یافته در کلواک تخلیه شود سپس انگشت اشاره خود را در داخل آن بچرخانید. اگر زایده کوچکی را حس کردید پرنده نر است ، در غیر این صورت جنسیت اردک ماده خواهد بود.