تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

تخم نطفه دار را از کجا بخرم ؟ راهنمای خرید تخم نطفه دار

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۲۲

احتمالاً برای برخی از افرادی که به تازگی وارد حیطه جوجه کشی وارد شده اند خرید و تهیه تخم نطفه دار موضوعی بسیار ساده تلقی شود ؛ اما اگر این افراد مقداری به جست جو بپردازند خواهند فهمید که بازار خرید و فروش تخم نطفه دار ناسالم بوده و کلاهبرداری های زیادی با عنوان " فروش تخم نطفه دار " انجام میگیرد. بسیاری از افرادی که در این حیطه فعالیت میکنند با تغلیغات فریبنده توانسته اند که با فروش تخم های بدون نطفه کلاهبرداری های کلانی انجام دهند.

نکات خرید تخم نطفه دار

« نکات خرید تخم نطفه دار »

قبل از خرید تخم باید به چه مواردی دقت کرد؟

قبل از اینکه تخم نطفه دار تهیه کنید باید دستگاه جوجه کشی خود را بمدت 24 ساعت تست کنید تا از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید ؛ به هنگام تست باید توجه کنید که دستگاه توان تامین دما و رطوبت را دارد یا نه ؛ و یا اینکه سیستم گرداننده تخم ها به درستی کار میکند؟

بعضی از افراد قبل از تست ماشین جوجه کشی خود اقدام به خرید تخم های نطفه دار میکنند و ناچاراً به انبار کردن تخم ها رو می آورند. باید بدانید که هرچقدر مدت نگهداری تخم های نطفه دار بیشتر شود احتمال تبدیل تخم های نطفه دار به جوجه بیشتر میشود. همچنین گاهاً برخی اوقات مشاهده شده که شخصی قبل از خرید ماشین جوجه کشی اقدام به تهیه تخم های نطفه دار میکند. باید در جریان باشید که نگهداری طولانی مدت تخم های نطفه دار ممکن است که نطفه تخم ها را از بین ببرد و ضرر جبران ناپذیری را برای خریدار به ارمغان بیاورد.

خرید تخم نطفه دار

برای خرید تخم های نطفه دار باید بصورت حضوری اقدام کنید. امروزه خرید اینترنتی اقلام محبوبیت زیادی پیدا کرده است. باید بدانید که بستر اینترنتی به هیچ وجه برای خرید تخم های نطفه دار مناسب نبوده و باید بصورت حضوری به این کار اقدام کرد ؛ چرا که رشد اینترنت در ایران باعث شده تا برخی از کلاهبرداران با آگهی های فروش تخم نطفه دار در دیوار و شیپور به فروش تخم های بدون نطفه اقدام کنند. بهترین کار این است که تخم ها را از مزارع و کسانی که خود مستقیماً تولیدکننده تخم هستند تهیه کنید. خریدهای اینترنتی تخم های نطفه دار همچنین اشکالات دیگری نیز داشته باشند ؛ برای نمونه این احتمال وجود دارد که تخم ها در هنگام جابجایی پستی و باربری ترک ورداشته و شکسته شوند! برخی از فروشنده ها نیز تخم هایی را ارسال میکنند که بمدت طولانی نگهداری شده اند که در این تخم مرغ ها راندمان تبدیل به جوجه تقریباً صفر می باشد.

صاحبین گله معمولاً قابل اعتمادتر از سایر فروشندگان متفرقه هستند. درصورت خرید تخم از این افراد سعی کنید تا از سالن پرورش دهنده نیز بازدید کنید. بهداشت محیط ، عدم وجود فضولات طیور در سالن ، عدم وجود بوی بد فضولات مرغان ، بهداشتی بودن آبخوری و دانخوری همگی بر روی تخم های نطفه دار تاثیر گذار هستند. شما می توانید در مورد جیره غذایی مرغ مادر نیز از پرورش دهنده تحقیق کنید. مرغ مادر باید دارای رژیم غذایی کامل سرشار از کلسیم و پروتئین باشد تا بتواند به صورت مرتب تخم نطفه دار با کیفیت تولید نماید.

تخم های نطفه دار

« تخم های نطفه دار »

درباره تخم های نطفه دار بیشتر بدانید

تخم های نطفه دار از جفتگیری دو پرنده نر و ماده حاصل میشود. درصوتیکه در گله نسبت تناسب نر به ماده رعایت نشود تخم های نطفه دار تولیدشده از کیفیت بالا برخوردار نبوده و حتی ممکن است تخم های بدون نطفه تولید شود. باید توجه کنید که آیا در گله تعداد نر به ماده به درستی رعایت می شود یا نه. برای هر ۳ ماده باید ۱ نر در نظر گرفته شود.

بررسی تخم نطفه دار قبل از خرید

در هنگام خرید تخم دقت کنید که تخم شکستگی ، ترک خوردگی ، سوراخ شدگی و... نداشته باشد. بعلاوه اینکه اگر فضله پرنده به تخم چسبیده احتمال دارد به داخل تخم نفود کرده و باعث از بین رفتن جنین شود.

تغذیه مرغ مادر

بر اساس بررسی های قبلی کیفیت تخم های نطفه دار خروجی به کیفیت رژیم غذایی مرغ بستگی دارد. استفاده از انواع چربی ها ، کربوهیدرات ها ، مواد معدنی ، آب و مهم تر از همه ویتامین ها در تغذیه مرغ تخمگذار بسیار حائز اهمیت می باشد. عموماً ویتامین ها به دو دسته قابل حل در آب و قابل حل در چربی تقسیم بندی میشوند. این ویتامین ها شامل :

  • قابل حل در چربی : ویتامین های  K - D - E - A
  • قابل حل در آب : ویتامین های گروه بی شامل B1 - B2 - B6 - B12 و ویتامین C

بررسی کیفیت پوسته تخم های نطفه دار

یکی دیگر از بزرگترین مشکلات مرغداری ها که در همه کشورها وجود دارد کیفیت پوسته تخم مرغ است. در زمان بررسی کیفیت تخم های نطفه دار باید دقت کنید که پوسته تخم مرغ باید فاقد ترک ، صاف و پاکیزه باشد. همچنین تخم نطفه دار باید رنگ ، سایز و شکل یکنواخت داشته باشد. وجود هر گونه جوش ، سوراخ ، ترک خوردگی به معنای کیفیت پایین و ناسالم بودن آن است.

آموزش خرید تخم نطفه دار مرغ

« آموزش خرید تخم نطفه دار مرغ »

نکات بعد از خرید تخم نطفه دار

بعد از خرید تخم باید نکاتی مورد توجه قرار گیرد تا کیفیت محتوی داخلی تخم کاهش پیدا نکند. تخم های نطفه دار از حساسیت بالایی برخوردار هستن و تحت تاثیر کوچک ترین ضربه امکان دارد کیسه های هوایی داخل آنها دچار پاره گی شود. به همین علت باید حمل و جابجایی آنها با نهایت دقت صورت پذیرد. تخم های نطفه دار را در زمان جوجه کشی باید به درستی در داخل ماشین جوجه کشی قرار داده شوند. بدین منظور باید قسمت پهن تخم ها به سمت بالا و قسمت تیز روبه پایین باشد. اگر این مورد به درستی رعایت نشود محتویات داخل تخم به قسمت کیسه های هوایی فشار وارد کرده و این امر پاره شدن آن ها محیا خواهد کرد.