تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

خصوصیات تخم شترمرغ

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۲۷

شترمرغ جزء بزرگترین پرندگان موجود بر روی کره زمین است. تخم این پرنده علاوه بر اینکه سرشار از پروتئین است ، از اندازه و وزن بزرگتری نیز نسبت به تخم دیگر پرندگان برخوردار است. وزن تخم شترمرغ حدود 25 برابر تخم مرغ است. بطور نرمال وزن تخم شترمرغ حدود ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰ گرم بوده و ۱۷ تا ۱۹ سانتی متر طول و حدود ۱۵ سانتی متر عرض دارد.

محتویات درون تخم شترمرغ از سه قسمت سفیده و زرده تشکیل شده است.

تخم شترمرغ
« تخم شترمرغ »

خصوصیات تخم شترمرغ

نطفه تخم شترمرغ عموماً بر روی زرده قرار میگیرد و در فرآیند جوجه کشی از آن بعنوان مکمل تغذیه میکند.

زرده قسمتی از محتویات تخم است که پروتئین های تخم بر داخل آن قرار دارند. جنین شترمرغ در زمان رشد از آن تغذیه کرده و رشد میکند. پس از آنکه جوجه به اندازه کافی رشد کرد و آماده خروج از تخم شد زرده انرژی لازم برای شکستن پوسته تخم را برای جوجه یکروزه فراهم میکند.

سفیده یک نوع ماده آبکی است که دورادور زرده را پوشانده است. این ماده باعث ایجاد رطوبت در جنین شده و از خشک شدن آن جلوگیری بعمل می آورد. سفیده تخم شترمرغ از سه قسمت غلیظ ، رقیق داخلی و رقیق خارجی تشکیل شده است.

قسمت دیگر تخم نطفه دار شترمرغ شالاژ یا زرده بند نامیده میشود. زرده بند در اطراف زرده قرار گرفته و آن را در بخش میانی تخم نگه میدارد. زرده بند نقش بسیار مهمی در تخم نطفه دار ایفا میکند ، زیرا این ماده از حرکت و جابجا شن زرده و چسبیدن آن به پوسته جلوگیری بعمل می آورد.

خصوصیات پوسته شترمرغ

پوسته شترمرغ از سه بخش قسمت آهکی ، کوکیتل و غشا تشکیل گردیده است. پوسته آهگی رنگی در حد سفید مایل به زرد داشته و بر روی آن خلل هایی موجود است. عنصر تشکیل دهنده پوسته آهکی شترمرغ در واقع دقیقاً مشابه ماده ای است که در پوسته مرغ وجود دارد و از ضخامتی حدود 2 الی 3 میلی متر برخوردار است. پوسته تخم شترمرغ باعث گردیده تا آن از استحکام بالایی برخوردار باشد ، به طوری که حتی وقتی انسان روی آن می ایستد شکسته نمیشود.

یکی از مهمترین وظیفه پوسته تخم شترمرغ جلوگیری از وارد شدن ضربه به داخل محتویات داخل آن است. دومین وظیفه پوسته جلوگیری از ورود عوامل میکروبی و باکتریایی به داخل محتویات آن است. پوسته تخم شترمرغ دارای سوراخ هایی بر روی خود است که وظیفه ورود اکسیژن به داخل خود را بر عهده دارد.

اگرچه تخم شترمرغ بیشتر برای جوجه کشی استفاده میشود ؛ اما از این نوع تخم میتوان برای خات نیمرو و کیک نیز استفاده کرد. تخم شترمرغ از لحاظ چربی و کلسترول وضعیت بهتری نسبت به تخم مرغ دارد

نیمروی تخم شترمرغ
« نیمروی تخم شترمرغ »

خاصیت تخم شترمرغ

  • تغذیه تخم شترمرغ برای خانم های باردار و افرادی که دارای عارضه کم خونی می باشند بسیار مفید است.
  • میزان کالری ، اسیدفولیک و آهن موجود در تخم شترمرغ بالاتر از تخم مرغ است و این درحالیست که میزان "روی" در تخم مرغ بیش از تخم شترمرغ است.
  • بزرگترین تفاوت تخم مرغ و تخم شترمرغ سایز و وزن آن است. تخم شترمرغ وزنی در حدود ۱ الی ۲ کیلوگرم دارد و وزن تخم مرغ نهایتاً ۹۰۰ گرم است. از لحاظ اندازه و سایز نیز تخم شترمرغ حدودا ۱۸ سانتی متر ارتفاع و دارای ۱۴ سانتی متر عرض می باشد. این درحالیست که ارتفاع و عرض تخم مرغ معمولی ۷ سانتی متر و ۵٫۲ سانتی متر می باشد.
  • تخم شترمرغ و تخم مرغ هر دو از نظر چربی و کلسیم با هم برابرند.
  • میزان ویتامین A و ویتامین E در تخم مرغ بیشتر می باشد ولی در تخم شترمرغ دارای مقدار زیادی فولیک اسید می باشد
  • تخم شترمرغ منبعی از آهن می باشد. بطوریکه مقدار آهن موجود در آن بیشتر از تخم مرغ می باشد و این در حالیست که تخم مرغ نیز دارای مقدار زیادی روی و مس بوده و در این مورد از تخم شترمرغ پیشی میگیرد.
  • تخم شترمرغ با توجه به اندازه و وزن آن میتواند حدود ۱۰ الی ۱۲ نفر را سیر کند. وزن این تخم در حدود ۲ کیلوگرم بوده و دارای دو هزار کیلوکالری انرژی می باشد. بطوریکه یک تخم شترمرغ با بیست تخم مرغ برابری میکند.
  • نقاط مشترک تخم مرغ و تخم شترمرغ میزان چربی ، میزان پروتئین و طعم آنهاست. تفاوت آنها نیز میزان کلسترول آنهاست که این مورد در تخم شترمرغ نسبتاً پایین بوده و دارای اسیدهای چرب از نوع غیر اشباع می باشد.
  • مقدار ویتامین های B5 و E در تخم مرغ بیشتر از تخم شترمرغ می باشد.
  • تخم شترمرغ دارای مقدار قابل توجهی سلینوم می باشد که تاثیر بسزایی در تولید و تکثیر اسپرم دارد. تخم شترمرغ از لحاظ میزان کلسیوم ، مس ، روی و آهن وابسته به تغذیه شترمرغ بالغ می باشد.