تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

خواص و فواید مصرف تخم بوقلمون

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۳۱

تخم بوقلمون بزرگتر از تخم مرغ بوده و از لحاظ طعم با آن مشابه است. همچنین میزان منیزیم تخم بوقلمون نسبت به سایر تخم سایر طیور بیشتر است و آهن قابل جذب بالا دارد. تخم این پرنده بدلیل سرشاری از ویتامین E لقب تخم ضد پیری گرفته است. چربی تخم بوقلمون برخلاف تخم مرغ از نوع غیر اشباع بوده و چربی کمتری دارد.

تخم مرغ و تخم بوقلمون
« تخم مرغ و تخم بوقلمون »

چرا باید بوقلمون ها را نوک چینی کرد؟

چربی

بیشترین کالری تخم بوقلمون از چربی تامین میگردد. حدود ۹ گرم از وزن تخم این پرنده را چربی تشکیل میدهد که بیش از ۶۳ درصد کالری تخم را فراهم میکند. این ماده نقش بسیار مهمی را در دوره جوجه کشی و رشد جنین نیز ایفا میکند. چربی بعنوان منبع اصلی اسیدهای آمینه به غشاء کمک میکند تا مواد غذایی را جذب کند.

پروتئین

پروتئین حدود ۱۰۸ گرم از وزن کلی تخم بوقلمون را شکل میدهد. حدود ۳۲ درصد از کالری تخم بوقلمون از پروتئین های آن فراهم میشود. این ماده میتواند نقش مهمی را در رشد عضلانی و سیستم ایمنی بدن ایفا کند.

کربوهیدرات

کربوهیدارات در تخم بوقلمون بسیار کم بوده و این ماده حدود یک گرم از وزن کل تخم بوقلمون را تشکل میدهد.

سلنیوم

سلنیوم نیز عامل جوانی است و مصرف مکرر آن از پیری انسان جلوگیری میکند. با مصرف یکعدد تخم بوقلمون در روز میتوانید سلنیوم بدن خود را حدود ۲۷ گرم افزایش دهید. از سایر فواید سلنیوم برای بدن میتوان به جلوگیری از سرطان و بیماری های قلبی ، جلوگیری از اختلالات تیروئید ، جلوگیری از التهاب مفاصل و... اشاره کرد.

آهن

آهن موجود در تخم این پرنده حدود ۳ گرم از وزن کل آن را شکل میدهد. با خوردن یک تخم بوقلمون ، زن ها ۱۸ درصد و مرد ها ۴۱ درصد آهن دریافت میکنند. وجود آهن برای انتقال اکسیژن توسط سلول های قرمز ضروری بوده و کاهش میزان آن میتواند باعث کاهش رشد ، مقاومت بدن در مقابل انواع بیماری ها و کم خونی شود. خستگی نیز از دیگر عوارض کمبود این عنصر در بدن است.

تخم بوقلمون
« تخم بوقلمون »

آهن

ویتامین های B9 و B12 بوفور در تخم بوقلمون وجود دارد. ویتامین های معرفی شده برای تشکیل گلبول های قرمز بسیار مفید هستند.

ویتامین B9 در رشد جنین در بدن مادر نقش بسیار مهمی دارد و کمبود این ویتامین میتواند باعثنقص مادرزادی عصبی در جنین گردد. این ویتامین حدود ۸۶ میکروگرم از وزن تخم بوقلمون را تشکیل داده و میتواند حدود ۱۴ درصد از نیاز بدن را تامین کند.

از فواید ویتامین B12 میتوان به بهبود عملکرد سیستم عصبی و کاهش درصد میزان ابتلا به سرطان اشاره کرد. همچنین تخم بوقلمون شامل ۱٫۳۴ گرم ویتامین B12 می باشد که به کمک آن ۵۴ درصد از نیاز بدن به این ماده تامین میشود.