تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

روش های افزایش تخمگذاری مرغ

بروز شده در : ۱۴۰۰٫۰۸٫۱۷

درصورتیکه شما یک پرورش دهنده مرغ هستید باید با تمام قواعد و اصول پرورشی و روش های افزایش تخمگذاری پرنده ماده آشنا باشید تا بتوانید حداکثر راندمان را از مرغ و خروس های خود بگیرید. البته تجربه تیز به نوبه خود نقش مهمی در افزایش میزان تخمگذاری مرغ ها دارد ؛ اما اگر تجربه ی کافی در این زمینه ندارید هیچگونه جای نگرانی نیست. در این مطلب ما شما را با انواع راهکار ها آشنا خواهیم کرد که با رعایت آنها میزان تخمگذاری مرغ هایتان به شکل قابل قبولی افزایش پیدا خواهد کرد.

تخمگذاری مرغ

« تخمگذاری مرغ »

عوامل تاثیرگذار تخمگذاری مرغ

عوامل بسیاری در افزایش میزان تخمگذاری مرغ ها دخیل هستند و مقابل این هم عوامل منفی زیادی نیز وجود دارند که در کاهش مقدار تخمگذاری مرغ ها تاثیر میگذارند. در این مطلب ما به شما خواهیم آموخت که چگونه مرغ های تخمگذار داشته باشید.

‍۱- تغذیه

مهم ترین عامل در افزایش تخمگذاری مرغ تغذیه است. مرغی که در روز تنها از نان خی و یا برنج تغذیه کند نرمال است که در هفته ۲ عدد تخم بگذارند. این میزان تخمگذاری قبرای مرغداران صنعتی توجیه اقتصادی نداشته و آنها برای افزایش میزان تخمگذاری از جیره های غذایی خاص استفاده میکنند. این کنسانتره ها بصورت آماده برای عام و خاص به فروش میرسند. البته اگر قصد خرید کنسانتره ندارید باید مرغ های خود را با پروتئین و کلسیم  غنی نمایید. بدین منظور میتوانید از انواع حبوبات ، دانه ها ، سویا و انواع مواد مغذی سرشار از پروتئین و ویتامین برای تغذیه گله خود استفاده کنید.

۲- بیماری

از دیگر عواملی که باعث کاهش میزان تخگذاری میشود میتوان به بیماری مرغ ها اشاره کرد. بیماری های بسیار زیادی وجود دارند به اشاره به آنها در این مقاله نمی گنجد. بصورت کلی برای جلوگیری از بیماری مرغ ها باید واکسن های مورد نیاز را در فصول مختلف به آنها تزریق کنید. همچنین نظافت سالن پرورش مرغ در پیشگیری از بیماری ها مفید است.

۳- دمای سالن

در مواردی دیده شده که مرغ تخمگذار در دوره تخمگذاری قرار داشته ؛ اما هیچ گونه تخمی تولید نکرده است. این امکان وجود دارد که عدم تخمگذاری پرنده به دمای محیط سالن مربوط شود. دمای نرمال برای پرورش مرغان تخمگذار حدود ۲۲ الی ۲۶ درجه بوده و با رعایت این دما میتوان میزان تخمگذاری آنها را افزایش داد. برای گرم کردن سالن طیور نیز میتوان از بخاری برقی ، گازی و یا جت هیتر های مخصوص مرغداری استفاده کرد.

تغذیه مرغ

« تغذیه مرغ »

۴- نژاد مرغ ها

عامل دیگری که در تخمگذاری مرغان تاثیر به سزا دارد نژاد آنهاست. برخی از مرغها استعداد بالا در تخمگذاری دارند و در عین حال برخی نیز علاقه ای به تخم گذاشتن ندارند. شما باید قبل از خرید جوجه ها نژادهای تخم گذار را انتخاب کنید تا در دوره تخمگذاری خود نهات تخم گذاری را به ارمغان بیاورند. یکی از این نژادها "مرغ مرندی" است.

۵- روشنایی محیط

از دیگر عواملی که در میزان تخمگذاری نقش مهمی دارد ساعات روشنایی سالن پرورش مرغ است. عموماً مرغداران بزرگ برای مرغان تخمگذار ۱۴ الی ۱۶ ساعت روشنایی را پیشنهاد میکنند. همچنین در فصول زمستان برای طبیعی جلوه دادن نور طبیعی برای طیور بهتر است از لامپ آفتابی استفاده شود.

۶- لانه تخمگذاری

اگر مرغ های خود را بصورت سنتی پرورش میدهید بهتر است که لانه های تخمگذاری از سالن پرورش جدا باشد. بدین منظور بهتر است کف لانه را با خاک اَره و یا پشم شیشه بپوشانید. توجه کنید که هر چه لانه مرغ گرم تر و راحت تر باشد احتمال تخم گذاری آن نیز بالا خواهد رفت.