تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آشنایی با بیماری های مرغ + روش های درمان

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۲

مرغها از نمونه مهمترین حیوانات برای ما هستند. بخش بزرگی از غذای انسان توسط گوشت و تخم مرغ تامین شده و سالم بودن این پرندگان از درجه اهمیت بالا برخوردار است. آشنا بودن با انواع بیماری های مرغ و روش های درمان آنها راهی برای تضمین سلامتی پرنده در گله های پرورشی است.

از آنجا که گله های مرغ در گله های پرورشی بصورت متراکم پرورش داده میشوند بیماری در بین آنها به سریعترین صورت سرایت میکند ؛ به همین علت پرورش دهندگان متضرر میشوند.

برای پیشگیری از وقوع چنین اتفاقاتی باید با بیماری های مرغ آشنا بود. صدالبته که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است ولی بعد از بیماری مرغ ها چاره ای برای درمان آنها وجود ندارد و همانطور که به آن اشاره شد درصورت عدم درمان آنها مرغدار ممکن است با ضرر هنگفتی مواجه شود. به همین علت پرورش دهنده باید با بیماری های مهم مرغ و نحوه درمان آنها آشنایی داشته باشد. در این مطلب میخواهیم شما را با مهمترین بیماری های مرغ آشنا کنیم.

بیماری های مرغ و روش درمان

« بیماری های مرغ و روش درمان »

بیماری آنفولانزای مرغی

بیماری آنفولانزای مرغی بسیار خطرناک بوده و میتواند به انسان نیز سرایت کند. بیماری مذکوز در فصل پاییز و زمستان به اوج خود میرسد و میتواند کل گله را به خود درگیر کند. عامل بروز این بیماری نوعی ویروس می باشد و دارو نمیتواند روی پرنده تاثیر چندانی بگذارد. با توجه به اینکه بیماری آنفولانزای مرغی مسری است باید بلافاصله بعد از تشیخص بیماری مرغ بیمار را از گله جدا کنید. برای درمان بیماری نیز باید محل نگهداری مرغ را هر روز تمیز کرده و رطوبت و نور را کنترل کنید. در صورت از بین رفتن مرغ نیز باید آن را در چاه دفن کرده و احتیاط کنید تا ویروس به سایر مرغها سرایت نکند.

جهت پیشگیری از ابتلای پرنده ها به بیمای آنفولانزای مرغی ، انواع واکسن های خوراکی و تزریقی ساخته شده اند. پیشنهاد ما این است که تا آنها را قبل از ورود به فصل زمستان واکسینه کنید.

زخم کف پای مرغ

این معضل بیماری نبوده ولی با توجه به درجه اهمیت آن در این مطلب قرار گرفته است و درصورت عدم توجه به آن میتواند باعث فلجی مرغ ها شود. برخی از پرورش دهندگان مرغ برای کاهش هزینه ها کف سالن را با موادی مانند آسفالت می پوشانند. با توجه به وزن مرغ ها با راه رفتن این پرندگان بر روی محیطه ای سخت و خشک باعث میشود تا پای آنها زخم شود. برای رفع این مشکل باید کف مرغداری را تمیز کرده ، سپس آن را با پوشال ، خاک اره و یا کاه بپوشانید.

بیماری برونشیت مرغ

این بیماری در بین پرندگان و انسان ها مشترک بوده و مرغداران زیادی را دچار مشکل کرده است. از آنجاکه بیماری برونشیت روی تخمگذاری مرغها نیز تاثیر منفی میگذارد باید آن را سریع شناسایی کرده و درمان کرد ؛ چرا که در غیر اینصورت مرغ نمیتواند تخم بگذارد.

علائم مرغی که به این بیماری دچار شده عبارتند از : عطسه ، سرفه ، آبریزش بینی ، خروپف ، ترشح اشک از چشم و... . درصورتیکه یکی از نشانه های یاد شده را در پرنده دیدید محل زندگی آن را ضدعفونی کرده و برای پرنده محلول عسل و آبلیمو تهیه کنید. برای ساخت این شربت نیز مقداری عسل و آبلیمو را در اندازه مساوی در آب جوشانده ، سپس بذارید خنک شود و آن را برای مصرف در آبخوری مرغ بریزید.

برونشیت نیز مانند آنفولانزا از دسته بیماری فصول سرد است. برای جلوگیری از ابتلای مرغان به این بیماری باید آنها را در تابستان واکسینه کنید.

مرغ مریض

« مرغ مریض »

بیماری مرغ برفک

مهمترین کار در مورد عدم ابتلا به این بیماری نظافت دوره ای محل پرورش مرغهاست. کثیف بودن آب ، غذا و محل زندگی پرنده احتمال بروز انواع بیماری بلخصوص بیماری برفک را در آنها افزایش میدهد. برخی افراد بدلیل اصراف نکردن ، ته مانده غذاها و فاسد شده ها را به مرغ ها میدهند. این غذاها به واسطه باکتری های داخل خود وارد خون مرغ شده و آن را بیمار میکنند.

برفک یک نوع بیماریست که در مرغ های خانگی دیده میشود. عامل بروز این بیماری باکتری ها و قارچ های موجود در آب یا غذای مرغ ها هستند. درصورت بروز این بیماری در مرغ ها لکه های سفیدی بر روی بدن مرغ ایجاد میشود و اگر شما آنها را نادیده بگیرید بیماری پیشرفت کرده و پرهای آنها را میشکند.

برای رفع این بیماری پرنده را از سایر مرغ ها جدا کنید ؛ سپس محل زندگی آن را کاملاٌ ضدعفونی کرده و بدن آن را نیز با محلول های ضد قارچ شستشو نمایید. با رعایت بهداشت بیماری کم کم از پرنده رفع میشود.

بیماری های مرغ جوجه موشی

بیماری مذکور تنها در جوجه های تازه متولد شده مشاهده میشود. در این بیماری جوجه هایی که به تازگی سر از تخم درآورده اند و بدن آنها کبود است به جوجه موشی ابتلا پیدا کرده اند. این نوع بیماری جوجه های یکروزه را به شدت تضعیف کرده و آنها را مستعد انواع بیماری ها میکند. شما باید این جوجه ها را از سایر جوجه ها جئت کنید تا آنها نیز دچار این بیماری نشوند. متاسفانه درمان خواصی برای این نوع بیماری کشف نشده و تنها با آنتی بیوتیک ها میتوان مقداری از شدت آن کم کرد.

بیماری انگل

انگل نیز جزء بیماری هاییست که از طریق سایر حیوانات به مرغ ها سرایت میکند. در صورت ابتلای مرغ به این بیماری ابتدا بدن و پرهای مرغ را بررسی کنید تا درصورت وجود شپش آنها را درمان کنید. در درمان بیماری نیز میتوانید از داروهای ضد انگل استفاده کنید.

در فصول گرم تابستان احتمال به وجود آمدن این بیماری نسبتاً زیاد است. برای عدم ابتلای مرغ ها باید بدن آنها را با سم هایی که غلظت آنها کنترل شده خیس کنید.