تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

بیماری های عمومی جوجه یکروزه + روش های درمان

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۳٫۱۸

جوجه های یک روزه پرندگانی مانند مرغ ، بلدرچین ، کبک ، غاز ، اردک و... ممکن است در حین نگهداری به بیماری هایی خاص دچار گردند. این بیماری ها خواه یا ناخواه گاهاً از طرف ما به پرندگان ایجاد میشود. در بین مطلب به شما بیماری های شایع جوجه یکروزه طیور ( مرغ ، بلدرچین ، کبک و ... )  را معرفی کرده و علائم و روش های پیشگیری و درمان این بیماری ها را خواهیم آموخت.

بیماری مارک

« بیماری مارک »

بیماری مارک

بیماری مارک در واقع یک نام واحد برای ۷ بیماری مسری می باشد که از علائم آن میتوان به ایجاد تومور و فلجی در بین جوجه های یکروزه اشاره کرد. منبع سرایت این بیماری از طریق گرد و غبار و خاک آلوده می باشد.

 

پیشگیری از بیماری مارک : بهترین روش برای جوجه های یکروزه به این بیماری ، تمیز نگهداشتن لانه نگهداری و ستریل نمودن و استریل نمودن محل نگهداری طیور است.همچنین میتوان با اضافه کردن سرکه + سیب + سیر و پودر پروبیوتیک به جیره غذایی آنها در مقاوم سازی سیستم ایمنی پرندگان کمک شایانی کرد. البته واکسن پیشگیری از این بیماری نیز در بازار وجود دارد. اما این واکسن صد درصد موثر نیست و موجب تلفاتی در جوجه ها میگردد. همانطور که ذکر شد بهترین روش ، روش استریل کردن و اضافه کردن مواد به جیره غذایی جوجه های یکروزه است.

درمان بیماری مارک : باید جوجه های مبتلا شده به این بیماری سریعاً از سایر جوجه ها جدا شوند.برای درمان این جوجه ها باید از روش تقویت سیستم ایمنی آنها که در بالا توضیح داده شد استفاده شود.

بیماری کوکسیدیوسیز

« بیماری کوکسیدیوسیز »

بیماری کوکسیدیوسیز

دومین بیماری شایع میان جوجه های یکروزه می باشد. این بیماری انگلی مسری بوده و محل تاثیر آن مربوط به مجاری روده ای است. از علائم مشاهده این بیماری در جوجه ها میتوان به مدفوع خونی قرمز رنگ و سستی و بی حالی پرنده اشاره کرد.

پیشگیری از بیماری کوکسیدیوسیز : جهت درمان این بیماری پیشنهاد میشود مانند بیماری قبلی به غذای جوجه ها سرکه ی سیب ، پودر پروبیوتیک و سیر اضافه نمایید. همچنین میتوانید از آنتی بیوتیک های طبیعی مانند روغن پونه کوهی و دارچین نیز استفاده کنید.

درمان بیماری کوکسیدیوسیز : اگر جوجه یکروزه و چندروزه علائم بیماری کوکسیدیوسیز از خود نشان دهد باید ابتدا آن را از سایر جوجه ها جدا نموده و دان پرنده را با شیر و ماست ترکیب کنید و به جوجه ها بدهید. نتیجه این تغذیه باعث خواهد شد که اسهال هنگام حرکت در روده پرنده ، آن را از انگل های بیماری زا شستشو دهد. پس از چند بار استفاده از این روشمقداری پودر پروبیوتیک به غذای جوجه بیمار اضافه کنید. با این عمل یک سری باکتری های مفید داخل روده تشکیل خواهد شد و موجب حل معضل بیماری خواهد گردید.

بیماری انسداد مقعد جوجه

« بیماری انسداد مقعد جوجه »

بیماری انسداد مقعد جوجه

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که مدفوع جوجه بر روی مقعد پرنده خشک شود و جوجه نتواند فضولات خود را دفع کند. این مشکل باید در سریعترین زمان حل شود و درصورت عدم رفع این مشکل منجر به مرگ جوجه خواهد شد.

پیشگیری از بیماری پستینگ یا انسداد مقعد جوجه : بیماری مذکور در جوجه هایی شایع است که توسط شما جوجه کشی نشده اند و این جوجه ها از سایر شهر های ایران خریداری شده باشند و یا شما انها را از دلال خریداری کنید. جهت عدم رویارویی با این بیماری پیشنهاد میشود که حتی المکان جوجه یکروزه از واسطه ها خرید نکنید و خودتان صرفاً اقدام به جوجه کشی از آنها فرمایید. همچنین این بیماری میتواند بدلیل استرس بر جوجه ها اتفاق بیفتد. بنابرین پیشنهاد میشود درصورتیکه خود اقدام به جوجه کشی از تخم نطفه دار نموده اید ، و یا جوجه را خریداری کرده و نگهداری میکنید تا حد امکان دمای محیط نگهداری جوجه ها را ثابت نگهدارید. همچنین رعایت عدم اجازه نزدیک شدن کودکان به این جوجه ها نیز بسیار مهم می باشد.

درمان بیماری پستینگ : جهت رفع این بیماری میتوانید از روغن زیتون کمک بگیرید. بدینصورت که مقعد جوجه ها را با دستمال آغشته به روغن زیتون همه روزه چند بار پاکسازی کنید. البته استفاده از تغذیه هایی مانند آرد ذرت ، آرد جو و پودر پروبیوتیک نیز برای درمان این بیماری مفید است.

بیماری ستاره نگری

« بیماری ستاره نگری »

بیماری ستاره نگری

این بیماری تقریباً نادر که در اصطلاحات انگلیسی Star gazing نامیده میشود ، نوعی بیماریست که جوجه ی مبتلا به آن نمیتواند سر خود را بالا نگهدارد ، و یا نمیتواند بصورت استاندارد راه برود.

پیشگیری از بیماری ستاره نگری : این بیماری در اغلب موارد از کمبود ویتامین B بوجود می آید و میتوان با پاشیدن مقداری مخمر آبجو به دان جوجه ها از ایجاد این بیماری جلوگیری کرد.

 

درمان بیماری ستاره نگری : همانطور که در بالا نیز ذکر شد ، اضافه کردن مخمر آبجو به دان ( غذای ) جوجه های یکروزه بسیار مفید است. پیشنهاد میشود بمدت چندروز جوجه های بیمار را از ناحیه گردن ماساژ دهید. همچنین مواظب باشید این جوجه ها آب و دان کافی در دسترس داشته باشند.

بیماری نوک متقاطع

« بیماری نوک متقاطع »

بیماری نوک متقاطع

بیماری جوجه های با نوک متقاطع نوع دبگری از ناهنجاری ظاهری در این پرندگان است. ابن ناهنجاری به این صورت ظاهر میشود که نوک بالا و نوک پایین جوجه های یکروزه نمیتوانند روی هم قرار بگیرند.  این بیماری نوعی ناهنجاری ژنتیکی بوده و درمان خاصی برای بهبود ان وجود ندارد.

پیشگیری از بیماری نوک متقاطع : جهت عدم برخورد دوباره با این ناهنجاری از جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغهایی که دچار این عارضه شده اند شدیدا اجتناب فرمایید.

درمان بیماری نوک متقاطع: سمباده کشیدن نوک جوجه های مبتلا به این عارضه میتواند بسیار مفید واقع گردد. جهت سالم زیستن جوجه های مبتلا به این بیماری پیشنهاد میشود غذای آنها را تا ارتفاع شانه های آنها قرار داده و همیشه غذای مرطوب در اختیار آنها قرار دهید.

بیماری پاهای گشاد

« بیماری پاهای گشاد »

بیماری پاهای گشاد

بیماری پاهای گشاد : بیماری که در آن یک یا هردو پای جوجه یکروزه به بیرون میلغزد و به همین علت مانع از راه رفتن و حتی ایستادن جوجه میشود. این بیماری غالباً درصورت استفاده از دستگاه جوجه کشی غیراستاندارد اتفاق می افتد. در برخی موارد نادر این بیماری بدلیل کمبود ویتامین نیز اتفاق می افتد.

پیشگیری از بیماری پاهای گشاد : حتی امکان از دستگاه جوجه کشی استاندارد برای جوجه کشی استفاده نمایید.

درمان بیماری پاهای گشاد: کش یا چیزی شبیه به آن میتواند در درمان این بیماری بسیار موثر واقع شود. بدینصورت که آن را دور پاهای جوجه یکروزه پیچیده و آن را چند روز ثابت نگهدارید.